Jedynie prawda jest ciekawa


Państwo Islamskie w kryzysie

18.04.2016

Straty terytorialne Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku spowodowały spadek jej dochodów o jedną trzecią – donosi amerykański ośrodek analityczny IHS. Zdaniem specjalistów problemy ekonomiczne mogą spowodować, że PI nie będzie w stanie utrzymać kontroli nad podbitymi obszarami.

Amerykański pułkownik Steve Warren, rzecznik bojowej operacji przeciwko IS pod kryptonimem "Inherent Resolve" poinformował, że naloty międzynarodowej koalicji zabiły „już ponad 25 tys. bojowników Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii”. Liczba ludzi żyjących na terytoriach zajętych przez dżihadystów spadła zaś z 9 do 6 milionów, przez co stracili oni część wpływów z podatków.

W marcu terroryści zarobili ok. 56 mln dolarów. Tymczasem jeszcze w połowie zeszłego roku handel ropą i rabunki przynosiły PI nawet 80 mln dol. dochodu miesięcznie.

Obecnie zamiast 33 tys. baryłek terroryści wydobywają dziennie zaledwie 21 tys. To skutek zarówno ograniczenia terytorium samozwańczego kalifatu, jak i nalotów prowadzonych na miejsca wydobywania ropy. Od połowy 2014 roku obszar pod kontrolą terrorystów skurczył się o ok. 22 proc.

„Jest coraz mniej ludzi i biznesów do opodatkowania. To samo dotyczy nieruchomości i ziemi do skonfiskowania” – powiedział Reutersowi starszy analityk IHS Columb Strack. Jak przypomina Reuters, około połowy dochodów organizacji terrorystycznej pochodzi z podatków i szabrowania, 43 proc. z handlu ropą, a reszta z przemytu narkotyków, sprzedaży energii i datków.

IHS wymienia także nowe opłaty, które wymyślili terroryści, by podreperować budżet. Kary cielesne mogą być wymieniane na grzywny, opodatkowano kierowców ciężarówek, a nawet instalowanie talerzy telewizji satelitarnej. Płaci się zarówno za wjazd jak i wyjazd z miast. Kary finansowe obowiązują także za udzielanie błędnych odpowiedzi na temat treści i interpretacji Koranu.

Według posła brytyjskich Torysów Davida Davisa utrata terytoriów i dochodów w Iraku i Syrii powoduje, że IS coraz intensywnej prowadzi działania w Europie, wielu bojowników ucieka także na Stary Kontynent.

„Wychodzimy z założenia, że ok. 1000 dżihadystów przybywa co roku do Europy, wraz z napływem uchodźców" - twierdzi Davis.

Ryb, Reuters, telegraph.co.uk

Fot.[PAP/epa]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook