Jedynie prawda jest ciekawa


Państwo Islamskie w kryzysie

18.04.2016

Straty terytorialne Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku spowodowały spadek jej dochodów o jedną trzecią – donosi amerykański ośrodek analityczny IHS. Zdaniem specjalistów problemy ekonomiczne mogą spowodować, że PI nie będzie w stanie utrzymać kontroli nad podbitymi obszarami.

Amerykański pułkownik Steve Warren, rzecznik bojowej operacji przeciwko IS pod kryptonimem "Inherent Resolve" poinformował, że naloty międzynarodowej koalicji zabiły „już ponad 25 tys. bojowników Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii”. Liczba ludzi żyjących na terytoriach zajętych przez dżihadystów spadła zaś z 9 do 6 milionów, przez co stracili oni część wpływów z podatków.

W marcu terroryści zarobili ok. 56 mln dolarów. Tymczasem jeszcze w połowie zeszłego roku handel ropą i rabunki przynosiły PI nawet 80 mln dol. dochodu miesięcznie.

Obecnie zamiast 33 tys. baryłek terroryści wydobywają dziennie zaledwie 21 tys. To skutek zarówno ograniczenia terytorium samozwańczego kalifatu, jak i nalotów prowadzonych na miejsca wydobywania ropy. Od połowy 2014 roku obszar pod kontrolą terrorystów skurczył się o ok. 22 proc.

„Jest coraz mniej ludzi i biznesów do opodatkowania. To samo dotyczy nieruchomości i ziemi do skonfiskowania” – powiedział Reutersowi starszy analityk IHS Columb Strack. Jak przypomina Reuters, około połowy dochodów organizacji terrorystycznej pochodzi z podatków i szabrowania, 43 proc. z handlu ropą, a reszta z przemytu narkotyków, sprzedaży energii i datków.

IHS wymienia także nowe opłaty, które wymyślili terroryści, by podreperować budżet. Kary cielesne mogą być wymieniane na grzywny, opodatkowano kierowców ciężarówek, a nawet instalowanie talerzy telewizji satelitarnej. Płaci się zarówno za wjazd jak i wyjazd z miast. Kary finansowe obowiązują także za udzielanie błędnych odpowiedzi na temat treści i interpretacji Koranu.

Według posła brytyjskich Torysów Davida Davisa utrata terytoriów i dochodów w Iraku i Syrii powoduje, że IS coraz intensywnej prowadzi działania w Europie, wielu bojowników ucieka także na Stary Kontynent.

„Wychodzimy z założenia, że ok. 1000 dżihadystów przybywa co roku do Europy, wraz z napływem uchodźców" - twierdzi Davis.

Ryb, Reuters, telegraph.co.uk

Fot.[PAP/epa]

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook