Jedynie prawda jest ciekawa


Panama spodziewa się 5 tysięcy polskich pielgrzymów na ŚDM

21.09.2017

Około 5 tysięcy pielgrzymów z Polski ma przyjechać do Panamy na Światowe Dni Młodzieży w 2019 roku - poinformował ambasador Panamy w Polsce Enrique Zarak na konferencji prasowej nt. przygotowań do ŚDM, zorganizowanej w czwartek w Warszawie.

Ambasador powiedział, że organizacja ŚDM jest "jednym spośród trzech najważniejszych wydarzeń dla jego kraju", pozostałe to szczyt prezydentów Ameryki Łacińskiej oraz poszerzenie Kanału Panamskiego.

Zarak przypomniał, że w czerwcu organizatorzy ŚDM w Panamie odwiedzili Kraków, gospodarza ŚDM w 2016 r. Delegację Panamy interesowały m.in. kwestie logistyczne i dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa. - Na chwilę obecną mamy informację, że przewidziany jest udział około 5 tysięcy pielgrzymów, którzy przyjadą z Polski do Panamy - powiedział ambasador.

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk przypomniał, że Kościół realizuje projekt "Bilet dla Brata 2.0" - zbiórkę pieniędzy dla polskich pielgrzymów udających się na ŚDM w Panamie.

- Ze względu na to, że ŚDM w Panamie będą dosyć daleko i będą dosyć kosztowne, chcemy pomóc polskiej młodzieży w zebraniu środków na ten wyjazd. Przygotowujemy "cegiełki", które pojawią się w parafiach w Polsce - powiedział Parafiniuk.

Przypomniał, że zakończyła się już rekrutacja tzw. wolontariuszy długoterminowych. Zgłosiło się ponad 100 osób chętnych na wyjazd na rok do Panamy. Spośród nich zostanie wybranych 10, a następnie Komitet Organizacyjny w Panamie wybierze trzy, które zaprosi do współpracy.

- Jeśli chodzi o wolontariat krótkoterminowy, to przewidujemy rekrutację 200-300 osób. Ta rekrutacja rozpocznie się w styczniu 2018 roku - powiedział Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Poinformował, że w tej chwili dla polskiej młodzieży przygotowane są miejsca w trzech diecezjach Panamy. - W sumie już 2,2 tys. miejsc tam mamy gotowych. Czekamy na osoby z Polski, które będą się zgłaszały na wyjazd. Dbamy o to, aby udział polskich pielgrzymów był bezpieczny i dobrze zorganizowany - powiedział Parafiniuk.

W czasie konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski została zaprezentowana także książka "Misja Panama" autorstwa polskiego misjonarza w Panamie ks. Józefa Gwoździa. Środki z jej sprzedaży trafią na realizację projektu "Bilet dla Brata 2.0".

34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie między 22 a 27 stycznia 2019 r pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!". Spotkanie w stolicy kraju poprzedzą Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui.

Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 r. i zgromadziły - według organizatorów - ponad 2 mln pielgrzymów.

PAP

Warto poczytać

 1. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 2. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 3. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 4. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 5. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 6. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook