Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Palmira otoczona przez dżihadystów

12.05.2016

Choć sama Palmyra wciąż pozostaje w rękach wojsk Asada - dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS), po kilku zwycięskich starciach z armią rządową, zdołali zająć pozycje wokół słynnego ze starożytnych ruin - poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Zaledwie tydzień temu w Palmyrze odbyły się uroczystości z okazji wyparcia dżihadystów z miasta przez wojska prezydenta Asada wspierane przez rosyjskie lotnictwo. 

Dżihadystom udało się m. in. zablokować drogę łączącą Palmyrę z miastem Hims (Homs) na zachodzie Syrii, po udanym ataku na pozycje wojsk rządowych. Sama Palmyra jest jednak nadal kontrolowana przez wojska prezydenta Asada.

Zdaniem dyrektora Obserwatorium Rami Abdela Rahmana zablokowanie tej drogi jest najważniejszym sukcesem IS od czasu wyparcia dżihadystów z Palmyry 27 marca. Dodał, że dżihadyści otoczyli Palmyrę ze wszystkich stron z wyjątkiem południowego zachodu. 

Obserwatorium poinformowało natomiast, że w mieście Aleppo, na północy Syrii, doszło w środę do pewnego uspokojenia sytuacji. Kruchy tymczasowy rozejm ma szansę na przedłużenie.

ansa/PAP

[fot.wikipedia.pl]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook