Jedynie prawda jest ciekawa


Palestyńczycy zadowoleni ze śledztwa ws. Arafata

28.08.2012

Władze Autonomii Palestyńskiej wyraziły zadowolenie z powodu wszczęcia przez prokuraturę we Francji śledztwa ws. okoliczności śmierci legendarnego przywódcy. Palestyńczyków Jasera Arafata.

Rząd Izraela oznajmił zaś, że śledztwo go nie dotyczy.  "Przyjmujemy z zadowoleniem tę decyzję" - powiedział negocjator palestyński Saeb Erekat. Dodał, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas "oficjalnie poprosił prezydenta Francji Francois Hollande'a, by pomógł zbadać okoliczności męczeństwa" Arafata.

"Mamy nadzieję, że francuskie śledztwo będzie odpowiedzią na nasze pragnienie prawdy i że odbędzie się poważne dochodzenie, tak by rzucić pełne światło na męczeństwo Arafata, a także śledztwo międzynarodowe w celu zidentyfikowania wszystkich, którzy mieli związek (z jego śmiercią)" - dodał Erekat.

Z kolei rzecznik rządu Izraela Jigal Palmor powiedział, że jego kraju "nie dotyczy" decyzja francuskiej prokuratury. "Nie odczuwamy, by to śledztwo nas dotyczyło, wbrew dziwacznym oskarżeniom wobec nas" - powiedział rzecznik. Wcześniej rząd premiera Benjamina Netanjahu powtórzył, że "Izrael nie ma związku ze śmiercią Arafata".

Prokuratura we francuskim mieście Nanterre wszczęła we wtorek dochodzenie ws. okoliczności śmierci Arafata; w najbliższych dniach wyznaczony zostanie jeden lub kilku sędziów śledczych, którzy je poprowadzą. W lipcu wniosek o takie śledztwo złożyła wdowa po Arafacie - Suha. Również na początku lipca Abbas wyraził zgodę na ekshumację Arafata, by umożliwić szwajcarskim specjalistom zbadanie szczątków zmarłego osiem lat temu przywódcy.

Eksperci ze Szwajcarii sugerują, że Arafat mógł zostać otruty radioaktywnym polonem 210. Przeprowadzone w specjalistycznym laboratorium w Lozannie badania ubrań, które Arafat nosił przed śmiercią, wykazały podwyższoną zawartość radioaktywnej substancji, nie pozwalają jednak na wydanie ostatecznej opinii.

Arafat, legendarny przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny, a w latach 1994-2004 prezydent Autonomii Palestyńskiej, zmarł po długiej chorobie w listopadzie 2004 roku we francuskim szpitalu wojskowym w Clamart. Pochowano go w mauzoleum w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu. Już wtedy pojawiły się spekulacje, że podano mu truciznę. Przyczyna śmierci pozostała niewyjaśniona. Zatrucia radioaktywną substancją nie brano wówczas pod uwagę.

W roku 2006 w Londynie został otruty polonem 210 były funkcjonariusz KGB i FSB, krytyk polityki Władimira Putina, Aleksandr Litwinienko. Szkodliwą substancję podano mu prawdopodobnie w herbacie.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 2. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 3. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

 4. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 5. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 6. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 7. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook