Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Palestyna w Trybunale

01.04.2015

Palestyna chce sądzić izraelskie zbrodnie. Liczy, że umożliwi jej to członkostwo w Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Autonomia Palestyńska formalnie została członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w ramach kampanii wywierania presji międzynarodowej na Izrael i osądzenia izraelskich przywódców. Autonomia stała się 123. członkiem Trybunału w Hadze.

Skromna uroczystość odbyła się za zamkniętymi drzwiami. Palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki otrzymał symboliczną kopię Statusu Rzymskiego, czyli traktatu założycielskiego trybunału.

Komentatorzy zwracają uwagę, że przystąpienie do MTK nastąpiło w chwili, gdy powrót do rozmów izraelsko-palestyńskich na temat palestyńskiej państwowości jest postrzegany jako bardzo mało prawdopodobny po zwycięstwie Benjamina Netanjahu w niedawnych wyborach parlamentarnych w Izraelu i ostrej retoryce z kampanii.

Izrael nie jest członkiem MTK, ale izraelscy dowódcy wojskowi i przywódcy polityczni będą mogli teraz mieć postawione zarzuty, jeśli będą podejrzewani o popełnienie zbrodni na palestyńskim terytorium.

Przystąpienie Palestyńczyków do MTK jest kolejnym krokiem sądowej i dyplomatycznej konfrontacji rozpoczętej w 2014 roku przez palestyńskie władze. Po odrzuceniu pod koniec 2014 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ projektu rezolucji w sprawie zakończenia w ciągu trzech lat izraelskiej okupacji, Palestyńczycy postanowili przystąpić do MTK. Trybunał ten zajmuje się sądzeniem podejrzanych o akty ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne.

Jednocześnie palestyński prezydent Mahmud Abbas wysłał do MTK dokument upoważniający prokurator Fatou Bensoudę do wszczęcia śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni popełnianych przez Izrael na palestyńskich terytoriach od 13 czerwca 2014 roku.

Organizacja Human Rights Watch z zadowoleniem przyjęła przystąpienie Palestyńczyków do haskiego trybunału i podkreśliła, że od prokurator zależy teraz stwierdzenie, czy zebrany materiał dowodowy uzasadnia wszczęcie śledztwa na pełną skalę.

Poza zeszłorocznym konfliktem w Strefie Gazy prokurator może także zbadać kwestię izraelskich osiedli na okupowanych terytoriach, uznawanych przez społeczność międzynarodową za nielegalne. Od 1967 roku na terytoriach palestyńskich zamieszkało ponad 550 tys. osadników żydowskich.

TK,PAP

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sejmarszalek 28.10.2016

  Kuchciński w Turcji o kryzysie migracyjnym

  Bezpieczeństwo, kryzys migracyjny, rozwój gospodarczy, relacje parlamentarne oraz stosunki polsko-tureckie - to główne tematy rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przedstawicielami najwyższych władz Turcji.

 2. mid-epa05603261 28.10.2016

  KE: Starannie przeanalizujemy polską odpowiedź

  „Na tym etapie nie będziemy spekulować na temat możliwych dalszych kroków”.

 3. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-135135 28.10.2016

  Orban pozwie Komisję Europejską?

  Premier Węgier zagroził, że pozwie Komisję Europejską, jeśli nie zrezygnuje ona z obowiązkowych kwot osiedlania uchodźców.

 4. Zrzut-ekranu-2016-10-28-o-121606 28.10.2016

  Gen. Shirreff o zagrożeniach ze strony Rosji

  "Jeśli NATO z 3,5-milionowej armii jest w stanie jedynie wygenerować jednostkę wielkości 5 tys. żołnierzy, to nie jest to najlepszy sposób odstraszania"

 5. niemiec-straszny 28.10.2016

  Szef Bundestagu krytykuje polski rząd

  Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert poparł krytyczne wobec polskiego rządu stanowisko prezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego Andreasa Vosskuhlego.

 6. ГрадСвияжск 28.10.2016

  Waszczykowski: Zachowanie Rosjan agresywne

  Szwecja potwierdziła w środę, że dwie rosyjskie korwety, mogące przenosić broń atomową, wpłynęły we wtorek wieczorem na wody Morza Bałtyckiego.

 7. mid-epa05605443 27.10.2016

  NATO wesprze UE na Morzu Śródziemnym

  Sojusz udzieli wsparcia unijnej operacji, której celem jest zwalczanie przemytników migrantów z Afryki Północnej do Europy.

 8. mid-epa05603595 27.10.2016

  Ważny głos papieża w obronie rodziny

  Jako jedną z przyczyn obecnego kryzysu rodziny wymienił narzucanie "ideologii, które bezpośrednio atakują plan rodziny".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook