Jedynie prawda jest ciekawa

Pakistan: Chrześcijanie demonstrują przeciwko przemocy

24.09.2013

W całym Pakistanie odbyły się demonstracje chrześcijan, które są skutkiem ataku ekstremistów muzułmańskich na chrześcijański kościół w Peszawarze, w wyniku którego zginęło 81 uczestników nabożeństwa. Największe protesty miały miejsce w Karaczi i Fajsalabadzie.

W Islamabadzie ponad 100 demonstrantów zablokowało na kilka godzin główną ulicę domagając się od władz "większej ochrony dla chrześcijan".

Do niedzielnego ataku na kościół pw. Wszystkich Świętych, najokrutniejszego w historii Pakistanu przyznali się talibowie z organizacji Dżundullah (Żołnierze Boga). Rzecznik tego ugrupowania Ahmad Marwad oświadczył: "To myśmy dokonali tego samobójczego ataku i będziemy dotąd zabijać obcokrajowców i nie-muzułmanów, dopóki USA nie zaprzestanie ataków za pomocą dronów na nasze ugrupowania przy granicy z Afganistanem".

Zbudowany w 1883 r. kościół pw. Wszystkich Świętych jest siedzibą parafii unijnego Kościoła Pakistanu, należącego zarówno do Wspólnoty Anglikańskiej, jak i do Światowej Rady Metodystycznej.

W czerwcu b.r. to samo ugrupowanie przypuściło atak na bazę alpinistów pod Nanga Parbat, drugim po K-2 najwyższym szczycie w Pakistanie. Zginęło tam wówczas 10 obcokrajowców, w tym trzech Ukraińców, dwóch Słowaków, Amerykanin, Chińczyk, Litwin oraz pochodzący z Nepalu szerpa.

W prowincji Khyber Pakhtunkhawa żyje ok. 200 tys. chrześcijan, z których 70 tys. to mieszkańcy Peszawaru. Chrześcijanie stanowią 2 proc. mniejszość w 180 mln Pakistanie.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270georgiawaszcz 19.10.2017

  Waszczykowski w Gruzji o Partnerstwie Wschodnim i stosunkach z Rosją: sąsiedztwo, które sprawia kłopoty

  Nadchodzący szczyt Partnerstwa Wschodniego, kwestie bezpieczeństwa oraz stosunki z Rosją znalazły się wśród najważniejszych tematów rozmów, które w czwartek w Gruzji prowadził szef MSZ Witold Waszczykowski.

 2. 1270rmigrant 19.10.2017

  Komisja PE chce ograniczenia dostępu do funduszy UE za brak relokacji uchodźców

  Kraje Unii Europejskiej, które odmawiają relokacji uchodźców, powinny mieć ograniczony dostęp do funduszy unijnych - wynika ze stanowiska przyjętego w czwartek przez komisję wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego ws. reformy systemy azylowego w UE.

 3. Irak19102017 19.10.2017

  Exodus Kurdów z Kirkutu. Uciekło już 100 tysięcy osób

  W obawie przed rozruchami około 100 tysięcy Kurdów uciekło od poniedziałku z prowincji Kirkuk na północy Iraku, kiedy region ten został zajęty przez siły irackie - poinformowały w czwartek władze autonomicznego Regionu Kurdystanu.

 4. Madryt 19.10.2017

  W sobotę decyzja w sprawie Katalonii? Madryt może zlikwidować autonomię

  Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zwołał na sobotę nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów, by zdecydować, jakie środki powinny zostać przyjęte w celu zawieszenia politycznej autonomii Katalonii - wynika z czwartkowego oświadczenia rządu w Madrycie.

 5. Afganistan19102017 19.10.2017

  Dramat w Afganistanie. Kilkudziesięciu zabitych w ataku talibów

  Co najmniej 43 afgańskich żołnierzy zginęło w nocy ze środy na czwartek w ataku talibów na ich bazę na zachodzie prowincji Kandahar w południowym Afganistanie - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook