Jedynie prawda jest ciekawa

Pakistan: Chrześcijanie demonstrują przeciwko przemocy

24.09.2013

W całym Pakistanie odbyły się demonstracje chrześcijan, które są skutkiem ataku ekstremistów muzułmańskich na chrześcijański kościół w Peszawarze, w wyniku którego zginęło 81 uczestników nabożeństwa. Największe protesty miały miejsce w Karaczi i Fajsalabadzie.

W Islamabadzie ponad 100 demonstrantów zablokowało na kilka godzin główną ulicę domagając się od władz "większej ochrony dla chrześcijan".

Do niedzielnego ataku na kościół pw. Wszystkich Świętych, najokrutniejszego w historii Pakistanu przyznali się talibowie z organizacji Dżundullah (Żołnierze Boga). Rzecznik tego ugrupowania Ahmad Marwad oświadczył: "To myśmy dokonali tego samobójczego ataku i będziemy dotąd zabijać obcokrajowców i nie-muzułmanów, dopóki USA nie zaprzestanie ataków za pomocą dronów na nasze ugrupowania przy granicy z Afganistanem".

Zbudowany w 1883 r. kościół pw. Wszystkich Świętych jest siedzibą parafii unijnego Kościoła Pakistanu, należącego zarówno do Wspólnoty Anglikańskiej, jak i do Światowej Rady Metodystycznej.

W czerwcu b.r. to samo ugrupowanie przypuściło atak na bazę alpinistów pod Nanga Parbat, drugim po K-2 najwyższym szczycie w Pakistanie. Zginęło tam wówczas 10 obcokrajowców, w tym trzech Ukraińców, dwóch Słowaków, Amerykanin, Chińczyk, Litwin oraz pochodzący z Nepalu szerpa.

W prowincji Khyber Pakhtunkhawa żyje ok. 200 tys. chrześcijan, z których 70 tys. to mieszkańcy Peszawaru. Chrześcijanie stanowią 2 proc. mniejszość w 180 mln Pakistanie.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

KAI, lz

[fot: PAP/EPA]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook