Jedynie prawda jest ciekawa


"Otwiera się szansa, żeby normalnie żyć"

14.03.2012

Otwiera się szansa, żeby normalnie żyć - tak główny oskarżony, a teraz prawomocnie uniewinniony z zarzutu zbrodni wojennej w Nangar Khel kpt. Olgierd C. skomentował dla PAP wyrok Sądu Najwyższego w swojej sprawie. Oficer prosi też o uszanowanie jego prywatności.

Kpt. C. - w 2007 r. dowódca bazy Charlie w Afganistanie - miał przedstawiony zarzut wydania podwładnym rozkazu ostrzelania wioski Nangar Khel, nieopodal której wcześniej talibowie urządzili zasadzkę na patrol ISAF. Sądy obu instancji dały wiarę jego wyjaśnieniom, że takiego rozkazu nie wydał i uniewinniły go od oskarżenia o zbrodnię wojenną zabójstwa cywili.

Uniewinniony nie chciał rozmawiać z prasą o sprawie. Nie zdradził, czy zamierza po uniewinnieniu podejmować jakieś kroki prawne, ani też, jakie są jego plany zawodowe. "Otwiera się szansa, aby normalnie żyć" - powiedział jedynie dziennikarzowi PAP. Nadal nie chce on, aby podawać w mediach jego dane i ujawniać wizerunek.

"Spadł mi z serca wielki kamień, byłem przekonany, że mój klient mówi prawdę - powiedział mec. Andrzej Pacyna, obrońca Olgierda C.

Uniewinnienie kpt. C. oraz szeregowych Jacka Janika i Roberta Boksy jest prawomocne - prokuratura może składać od niego skargę kasacyjną.

Z kolei ppor. Łukasz Bywalec, jeden z czterech żołnierzy, których sprawy sąd skierował do ponownego rozpatrzenia w pierwszej instancji, powiedział: "Patrząc na całą sprawę można było wszystkiego się spodziewać - tak staraliśmy się do tego podchodzić. O ponownym procesie na razie nie myślę - będziemy myśleć, gdy się rozpocznie".

"Jesteśmy niewinni" - mówił z kolei chor. Andrzej Osiecki, którego także czeka ponowny proces. Zwrócił uwagę, że sąd podkreślił, że nie przesądza o winie czterech oskarżonych, którzy nie zostali
prawomocnie uniewinnieni.

Osiecki podkreślał, że grupa siedmiu oskarżonych ws. Nangar Khel dalej jest razem, a "tylko trójka jest ostatecznie uniewinniona". "To jest przede wszystkim sukces generałów, rodzin, adwokatów i z
tego faktu się cieszymy. My (czterej) musimy walczyć dalej, ale najważniejsze, że nasi podwładni zostali uniewinnieni" - powiedział dziennikarzom Osiecki.

Pytany, czy nie czuje się poszkodowany środowym wyrokiem, powiedział, że nie można rozważać wyroku w takim kontekście. "Jesteśmy szczęśliwi z ich sukcesu, jest to też nas sukces, a w kwestii naszej po prostu sąd stwierdził, że za wcześnie przesądzać o winie - nie winie i trzeba rozwiać wszystkie wątpliwości. Jeżeli to jest potrzebne, ten czas do ostatecznego rozwiązania sprawy, to jesteśmy w stanie poczekać jeszcze te miesiące, może lata" - zapewniał. Ocenił, że oskarżeni ws. Nangar Khel są już "zadomowieni" w sądzie.

Adwokat Osieckiego mec. Piotr Dewiński podkreślił, że w sprawie nic jeszcze nie jest przesądzone i wierzy w oczyszczenie z zarzutów swego klienta. "Przed sądem I instancji mogą jeszcze zapaść różne wyroki, sąd będzie musiał szczegółowo ocenić dowody" - mówił.

Prawomocnie uniewinniony w środę starszy szeregowy Jacek Janik po wyroku dziękował swoim obrońcom mec. Tomaszowi Krzyżanowskiemu i Tomaszowi Żukowi. Przyznał, że gdy sąd ogłaszał wyrok uniewinniający, odczuł "wielką ulgę". O wyroku wobec czterech kolegów, który sprawy ponownie będą się toczyły przed sądem pierwszej instancji, powiedział: "Myślę, że w późniejszym czasie też będą uniewinnieni".

Mec. Krzyżanowski powiedział, że ma nadzieję, iż proces całej czwórki żołnierzy, których sprawy wrócą do I instancji,  skończy się uniewinnieniem - tak jak poprzednio. "Uważam ten wyrok za sprawiedliwy, słuszny" - podkreślił.

PAP
[fot.PAP/Gzell]

Warto poczytać

 1. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 2. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 3. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 4. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 5. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 6. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 7. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook