Jedynie prawda jest ciekawa

Ostrzegają przed Brexitem

10.05.2016

Byli politycy USA i byli szefowie NATO przestrzegają Londyn przed Brexitem.

Byli amerykańscy politycy, m. in. ministrowie obrony i sekretarze stanu, oraz byli szefowie NATO przestrzegają Wielką Brytanię przed wychodzeniem z Unii Europejskiej, pisząc w tej sprawie listy zamieszczone we wtorek na łamach dwóch dużych brytyjskich gazet. 


W liście do dziennika "The Times", podpisanym m.in. przez b. sekretarzy stanu USA Madeleine Albright i George'a Schultza oraz b. szefa CIA Leona Panettę, podkreślono, że "pozycja i wpływy Zjednoczonego Królestwa na świecie zmalałyby, a Europa zostałaby niebezpiecznie osłabiona", gdyby w referendum 23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE.

W liście zamieszczonym na łamach "The Telegrapha" pięciu byłych szefów NATO, w tym lord Peter Carrington, ostatni żyjący członek rządu Winstona Churchilla z lat 1951-1955, ostrzega, że Brexit byłby "bardzo niepokojący". List podpisali: były hiszpański minister spraw zagranicznych Javier Solana, b. brytyjski minister obrony George Robertson, były szef dyplomacji Holandii Jaap De Hoop i b. premier Danii Anders Fogh Rasmussen.

"Jako byli sekretarze generalni NATO śledzimy brytyjską debatę ws. UE uważnie i z rosnącym zaniepokojeniem. Biorąc pod uwagę skalę i zakres wyzwań dla pokoju i stabilności, przed którymi wspólnie stoimy, społeczność euroatlantycka potrzebuje aktywnego i zaangażowanego Zjednoczonego Królestwa" - piszą sygnatariusze.

W liście podkreślono, że "w takim okresie globalnej niestabilności i kiedy NATO próbuje umocnić swą rolę w Europie Wschodniej, zakończenie przez Zjednoczone Królestwo członkostwa w Unii Europejskiej byłoby bardzo niepokojące". Zaakcentowano też, że „Brexit niewątpliwie prowadziłby do utraty brytyjskich wpływów, podważał NATO i byłby na rękę wrogom Zachodu".

W liście do "The Timesa" przedstawiciele wszystkich rządów USA w ostatnich 40 latach - 13 byłych amerykańskich sekretarzy stanu, ministrów obrony i doradców ds. bezpieczeństwa narodowego - ostrzegają, że W. Brytania nie może liczyć na to, iż jej "specjalne relacje" ze Stanami Zjednoczonymi zrekompensują jej utratę globalnych wpływów, jaką spowodowałoby wyjście z UE - „unii 28 krajów, z 500 milionami mieszkańców, która jest największym blokiem ekonomicznym na świecie".

Sygnatariusze wyrażają też przekonanie, że "Europa zostałaby niebezpiecznie osłabiona", gdyby W. Brytania opuściła UE.

"The Times" wyraża przekonanie, że "interwencja Waszyngtonu podsyci spór o to, czy Brytania byłaby bezpieczniejsza, czy bardziej narażona poza UE".


Fot. [freeimages.com]


(PAP)/tp


Warto poczytać

 1. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 2. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 3. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 4. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 5. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 6. LeninPutin 15.01.2018

  Komunizm nową religią? Putin porównuje szczątki Lenina do relikwii świętych

  - Prezydent Rosji Władimir Putin porównał znajdujące się w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina do relikwii chrześcijańskich świętych. Dodał, że ideologia komunizmu kultywowana w ZSRR była "bardzo bliska chrześcijaństwu"

 7. Papiezwojna 15.01.2018

  Papież ostrzega świat przed wojną nuklearną. "Jesteśmy na skraju"

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze do Chile, że boi się wojny nuklearnej. Podczas rozmowy na pokładzie samolotu w poniedziałek podkreślił, że wystarczy incydent, aby taką wojnę wywołać.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook