Jedynie prawda jest ciekawa


Ostrzegają przed Brexitem

10.05.2016

Byli politycy USA i byli szefowie NATO przestrzegają Londyn przed Brexitem.

Byli amerykańscy politycy, m. in. ministrowie obrony i sekretarze stanu, oraz byli szefowie NATO przestrzegają Wielką Brytanię przed wychodzeniem z Unii Europejskiej, pisząc w tej sprawie listy zamieszczone we wtorek na łamach dwóch dużych brytyjskich gazet. 


W liście do dziennika "The Times", podpisanym m.in. przez b. sekretarzy stanu USA Madeleine Albright i George'a Schultza oraz b. szefa CIA Leona Panettę, podkreślono, że "pozycja i wpływy Zjednoczonego Królestwa na świecie zmalałyby, a Europa zostałaby niebezpiecznie osłabiona", gdyby w referendum 23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE.

W liście zamieszczonym na łamach "The Telegrapha" pięciu byłych szefów NATO, w tym lord Peter Carrington, ostatni żyjący członek rządu Winstona Churchilla z lat 1951-1955, ostrzega, że Brexit byłby "bardzo niepokojący". List podpisali: były hiszpański minister spraw zagranicznych Javier Solana, b. brytyjski minister obrony George Robertson, były szef dyplomacji Holandii Jaap De Hoop i b. premier Danii Anders Fogh Rasmussen.

"Jako byli sekretarze generalni NATO śledzimy brytyjską debatę ws. UE uważnie i z rosnącym zaniepokojeniem. Biorąc pod uwagę skalę i zakres wyzwań dla pokoju i stabilności, przed którymi wspólnie stoimy, społeczność euroatlantycka potrzebuje aktywnego i zaangażowanego Zjednoczonego Królestwa" - piszą sygnatariusze.

W liście podkreślono, że "w takim okresie globalnej niestabilności i kiedy NATO próbuje umocnić swą rolę w Europie Wschodniej, zakończenie przez Zjednoczone Królestwo członkostwa w Unii Europejskiej byłoby bardzo niepokojące". Zaakcentowano też, że „Brexit niewątpliwie prowadziłby do utraty brytyjskich wpływów, podważał NATO i byłby na rękę wrogom Zachodu".

W liście do "The Timesa" przedstawiciele wszystkich rządów USA w ostatnich 40 latach - 13 byłych amerykańskich sekretarzy stanu, ministrów obrony i doradców ds. bezpieczeństwa narodowego - ostrzegają, że W. Brytania nie może liczyć na to, iż jej "specjalne relacje" ze Stanami Zjednoczonymi zrekompensują jej utratę globalnych wpływów, jaką spowodowałoby wyjście z UE - „unii 28 krajów, z 500 milionami mieszkańców, która jest największym blokiem ekonomicznym na świecie".

Sygnatariusze wyrażają też przekonanie, że "Europa zostałaby niebezpiecznie osłabiona", gdyby W. Brytania opuściła UE.

"The Times" wyraża przekonanie, że "interwencja Waszyngtonu podsyci spór o to, czy Brytania byłaby bezpieczniejsza, czy bardziej narażona poza UE".


Fot. [freeimages.com]


(PAP)/tp


Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook