Jedynie prawda jest ciekawa


Ostra reakcja ambasadora RP na kłamstwa "Guardiana"

23.07.2017

Nie mogę zaakceptować, kiedy ktoś posługuje się historycznymi przeinaczeniami - napisał w liście do "The Guardian" polski ambasador w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki. Zapowiedział podjęcie "kroków prawnych" ws. publikacji, która zarzuciła polskiemu rządowi "sponsorowanie negowania Holokaustu". To odpowiedź na komentarz gazety po wizycie w Polsce księcia Williama i księżnej Kate.

Polski dyplomata podkreślił, że szanuje prawo każdego do wypowiadania opinii politycznych, ale nie może akceptować dowolnego interpretowania faktów dla udowodnienia nieprawdziwych tez. Ambasador dodał, że autorka artykułu, która napisała m.in., że polityka polskiego rządu jest "sponsorowanym przez państwo negowaniem Holokaustu", powinna się wstydzić swoich słów i przeprosić byłych więźniów Stuthoff i weteranów Powstania Warszawskiego.

Arkady Rzegocki odniósł się do opublikowanego w sobotnim wydaniu gazety tekstu Kate Maltby, która zarzuciła parze książęcej, że "przyczyniła się do ocieplenia wizerunku przerażającego rządu" w Polsce. Autorka publikacji oskarżyła organizatorów wizyty m.in. o próbę selektywnego traktowania polskiej historii. Zarzuciła im, że zdecydowali się na odwiedzenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof pod Gdańskiem ze względu na to, że był stworzony dla polskiej inteligencji, a nie znanego na całym świecie obozu w Auschwitz-Birkenau, które było miejscem cierpienia Żydów.

Maltby napisała też, że Willima i Kate "będąc w Trójmieście, nie zobaczyli nowego Muzeum II Wojny Światowej, bo nowy rząd nie zdążył jeszcze zmienić ekspozycji na taką, która bardziej skupiłaby się na heroizmie Polaków niż na skutkach przedwojennego nacjonalizmu i antysemityzmu w Europie Środkowo-Wschodniej". Publicystka skrytykowała także wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego i gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Współpracowniczka "Guardiana" napisała również, że w Polsce obowiązuje prawo, które "karze za publiczne znieważenie narodu polskiego" i wspomina o planach odebrania Orderu Orła Białego historykowi Janowi Tomaszowi Grossowi, autorowi kontrowersyjnej książki "Sąsiedzi". Zdaniem Maltby polityka rządu jest "sponsorowanym przez państwo negowaniem Holokaustu".

W dwustronicowym piśmie do wydawców "Guardiana", polski ambasador w Wielkiej Brytanii odpowiedział na zarzuty dziennikarki.

Jak napisał, "Kate Maltby nie wie zbyt wiele o historii niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Warto więc przypomnieć, że w przeciwieństwie do tego, co pisze, obydwa obozy powstały pierwotnie jako miejsca, w których więzieni byli etniczni Polacy. Dopiero w miarę wcielania w życie programu >ostatecznego rozwiązania<, oba obozy zostały przekształcone w miejsca masowej zagłady" – wskazał Rzegocki.

Dodał, że "decyzja o wizycie w Gdańsku i regionie północnej Polski, gdzie znajduje się obóz Stutthof oraz innych miejscach w Warszawie, należała całkowicie do Pałacu Kensington. Strona polska była oczywiście konsultowana, ale nie chciała i nie mogła nawet narzucać sugestii dotyczących programu wizyty Pary Książęcej".

Odpowiadając na krytykę odnoszącą się do powstania warszawskiego, Rzegocki napisał, że "nawet jeśli jednak decyzja o rozpoczęciu powstania była historycznym błędem, to nikt kierujący się dobrą wolą nie zaprzeczy heroizmowi i odwadze powstańców Warszawy. Ludzie walczący o swoją wolność i godność zasługują na najwyższy szacunek, a Muzeum Powstania Warszawskiego zasługiwało z pewnością na wizytę Pary Książęcej, za którą jesteśmy Jej Królewskim Wysokościom wdzięczni. Jestem zdumiony, że Kate Maltby nie rozumie tak elementarnych ludzkich wartości" - zaznaczył.

Odnosząc się do zarzutu o prowadzenie polityki - jak to ujęła Maltby - "sponsorowanego przez państwo negowania Holokaustu", Rzegocki zwrócił uwagę, że wspomniane przez nią prawo nie istnieje, "więc nikt nie może być prześladowany, łącznie z Janem Grossem, w rezultacie obowiązywania tego prawa".

Ambasador Rzegocki w swoim liście do redakcji "Guardiana" tłumaczy, że opracowywany jest projekt ustawy, która pozwoli karać przypisywanie zbrodni popełnionych przez niemieckich nazistów Państwu Polskiemu (które w czasie wojny nie istniało), albo Narodowi Polskiemu. "Ustawa nie będzie stać na przeszkodzie badaniu zbrodni popełnionych zarówno przez poszczególne osoby czy grupy narodowości polskiej. Projekt ustawy jest obecnie konsultowany z organizacjami żydowskimi" - tłumaczy polski ambasador w Londynie.

"Myślę że Kate Maltby powinna się wstydzić swoich słów i przeprosić byłych więźniów Stuthoff i weteranów Powstania Warszawskiego" - posumował Rzegocki. Dodał, że "właściwe instytucje w Polsce podejmą odpowiednie kroki prawne" wobec zarzutów dotyczących rzekomej polityki zaprzeczania Holokaustowi.

PAP

Fot. PAP/EPA/Michael Ukas

Warto poczytać

 1. dudatbilsisi 26.05.2018

  Prezydent Duda w Gruzji: Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm.

  Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm. Nie godzimy się na naruszanie granic suwerennych państw i łamanie prawa międzynarodowego - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda. Nasz region musi stać razem wobec "agresywnego świata" - zaznaczył.

 2. Ciaza 26.05.2018

  Smutny dzień dla życia. Irlandia zrywa z ochroną dzieci nienarodzonych

  Ponad dwie trzecie uczestników irlandzkiego referendum opowiedziało się w piątek za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji zrównującej prawo do życia kobiety i nienarodzonego dziecka - wskazują sondaże exit poll dla "Irish Times" i telewizji publicznej RTE

 3. PutinMh17 25.05.2018

  Putin znów bezczelnie udaje Greka? "To nie był rosyjski pocisk"

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek ocenom, że malezyjski samolot nad wschodnią Ukrainą został zestrzelony w roku 2014 pociskiem rakietowym pochodzącym z Rosji. Oświadczył też, że Moskwa nie została dopuszczona do śledztwa w tej sprawie

 4. Israelflaga 25.05.2018

  Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

  Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich

 5. Irlandia25052018 25.05.2018

  Irlandia na rozdrożu. Kraj decyduje w sprawie aborcji

  W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego kraju chroniącego życie za wszelką cenę oraz państwa liberalnego, które stawia na prawo jednostki do wyboru

 6. 1270seku8ndeiro 25.05.2018

  Makabra w szpitalu, przez pomyłkę lekarzy mężczyzna stracił nogi i ręce

  Mimo starań wielu wspaniałych lekarzy, dla których troska o los pacjenta jest najważniejszym z priorytetów, stan polskiej służby wciąż pozostawia wiele do życzenia

 7. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 8. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook