Jedynie prawda jest ciekawa


Ostra krytyka Rosji ws. samolotu Moralesa

04.07.2013

Rosja skrytykowała postępowanie Francji, Hiszpanii i Portugalii, które odmówiły prezydentowi Boliwii Evo Moralesowi przelotu przez ich przestrzeń powietrzną, w związku z podejrzeniami, że na pokładzie jego samolotu może znajdować się Edward Snowden.

"Zachowania władz Francji, Hiszpanii i Portugalii bynajmniej nie można uznać za akt przyjazny wobec Boliwii... Rosja wzywa społeczność międzynarodową, by ściśle przestrzegała międzynarodowych zasad prawnych" - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ.

Jak zwrócono uwagę, "fakt odmowy prawa do skorzystania z przestrzeni powietrznej mógł stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów maszyny, w tym szefa suwerennego państwa". Po początkowej odmowie kilku krajów Unii Europejskiej Morales mógł ostatecznie udać się do kraju po przymusowym 13-godzinnym lądowaniu w Wiedniu w nocy z wtorku na środę. Nie potwierdziły się jednak przypuszczenia, że na pokładzie prezydenckiej maszyny znajduje się były współpracownik amerykańskich służb Edward Snowden, któremu Waszyngton zarzuca ujawnienie tajnych informacji.

Snowden od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu; poprosił o azyl w ok. 20 państwach, ale jest mało prawdopodobne, by otrzymał azyl w Europie.

We wtorek w czasie wizyty w Moskwie prezydent Morales sygnalizował, że jego kraj rozpatrzyłby wniosek Snowdena o azyl.

PAP, lz

[fot: PAP-EPA]


Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 4. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 5. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 6. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 7. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 8. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook