Jedynie prawda jest ciekawa

Ostatnie orędzie Klausa

01.01.2013

W przemówieniu prezydent Czech wskazywał, że społeczeństwo tkwi w marazmie i jest apatyczne. Winą za tę sytuację obarczył rządy.

Prezydent Czech Vaclav Klaus kilka miesięcy przed odejściem z urzędu wygłosił swoje ostatnie orędzie noworoczne. Miało ono cechy podsumowania całej dotychczasowej polityki czeskiego prezydenta. Klaus swój urząd zda 7 marca.

W przemówieniu prezydent Czech wskazywał, że społeczeństwo tkwi w marazmie i jest apatyczne. Winą za tę sytuację obarczył rządy. Zdaniem głowy państwa Czesi są zaniepokojeni nieoczekiwanymi działaniami koalicji rządzącej, których nie akceptują.

Klaus odniósł się również do sytuacji gospodarczej kraju. „Podczas pierwszej mojej kadencji zanotowaliśmy szybki wzrost gospodarczy, w drugiej gospodarka wyhamowała” - mówił.

Prezydent Czech wskazywał również, że musi dojść do „zasypania ogromnego rowu między koalicją a opozycją". Zaapelował do powrotu do - jak to określił „starych dobrych wartości".

Prezydenta Vaclav Klaus znany jest z realistycznego spojrzenia na politykę europejską. Jego postawa eurorealistyczna była wielokrotnie przyczyną ataków na Klausa. Gdy żył śp. Lech Kaczyński wspólnie z Klausem budowali porozumienie państw Europy Środkowej, jednocząc się wokół interesów regionu.

TK,Rp.pl
[Fot. David Sedlecký/Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. NiszczycielUSApublicnavymil 13.12.2017

  Okrętami wojennymi w narkotyki. USA wypowiada wojnę przemytnikom

  Marynarka wojenna USA (US Navy) będzie ponownie brała udział w antynarkotykowych misjach Dowództwa Południowego (United States Southern Command - SOUTHCOM) - podał przeznaczony dla personelu marynarki magazyn informacyjny "Navy Times"

 2. Twitter1 13.12.2017

  Policja? Proszę przyjechać na Twittera! Rosja żąda by portal usunął konto opozycji

  Rosyjski regulator Roskomnadzor skierował do portalu społecznościowego Twitter pismo z żądaniem usunięcia konta ruchu Otwarta Rosja, związanego z byłym szefem koncernu Jukos Michaiłem Chodorkowskim - poinformowali w środę przedstawiciele Otwartej Rosji

 3. Tusk24112017 13.12.2017

  Tusk postawił się w Brukseli w sprawie relokacji uchodźców. To dobra wiadomość dla Polski

  Stanowisko przedstawione przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska świadczy o tym, iż zauważył on oczekiwania wielu państw członkowskich dot. metod wyjścia z kryzysu migracyjnego - powiedział w środę PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański

 4. Jerozolima 13.12.2017

  Ostra odpowiedź Organizacji Współpracy Islamskiej na decyzję Trumpa

  Organizacja Współpracy Islamskiej (OWI) w deklaracji ze szczytu w Stambule uznała Jerozolimę Wschodnią za stolicę Palestyny i wezwała społeczność międzynarodową do podobnej deklaracji.

 5. 1270wyszyn 12.12.2017

  Ważny krok na drodze do beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego

  Komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek dekret o heroiczności cnót prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł kościelnych.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook