Jedynie prawda jest ciekawa

Ostatnie orędzie Klausa

01.01.2013

W przemówieniu prezydent Czech wskazywał, że społeczeństwo tkwi w marazmie i jest apatyczne. Winą za tę sytuację obarczył rządy.

Prezydent Czech Vaclav Klaus kilka miesięcy przed odejściem z urzędu wygłosił swoje ostatnie orędzie noworoczne. Miało ono cechy podsumowania całej dotychczasowej polityki czeskiego prezydenta. Klaus swój urząd zda 7 marca.

W przemówieniu prezydent Czech wskazywał, że społeczeństwo tkwi w marazmie i jest apatyczne. Winą za tę sytuację obarczył rządy. Zdaniem głowy państwa Czesi są zaniepokojeni nieoczekiwanymi działaniami koalicji rządzącej, których nie akceptują.

Klaus odniósł się również do sytuacji gospodarczej kraju. „Podczas pierwszej mojej kadencji zanotowaliśmy szybki wzrost gospodarczy, w drugiej gospodarka wyhamowała” - mówił.

Prezydent Czech wskazywał również, że musi dojść do „zasypania ogromnego rowu między koalicją a opozycją". Zaapelował do powrotu do - jak to określił „starych dobrych wartości".

Prezydenta Vaclav Klaus znany jest z realistycznego spojrzenia na politykę europejską. Jego postawa eurorealistyczna była wielokrotnie przyczyną ataków na Klausa. Gdy żył śp. Lech Kaczyński wspólnie z Klausem budowali porozumienie państw Europy Środkowej, jednocząc się wokół interesów regionu.

TK,Rp.pl
[Fot. David Sedlecký/Wikipedia.pl]
Słowa kluczowe:

Czechy

,

Klaus

,

polityka

,

przemówienie

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook