Jedynie prawda jest ciekawa


Osoby tej samej płci małżonkami? Wyrok Trybunału Sprawiedliwości jest jednoznaczny

05.06.2018
coman05052018
Osoby tej samej płci małżonkami? Wyrok Trybunału Sprawiedliwości jest jednoznaczny

Według Jerzego Kwaśniewskiego, prezesa Ordo Iuris, jeden z ostatnich wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE „narzuca definicję małżonków obejmującą osoby tej samej płci”.

– Przed chwilą Trybunał Sprawiedliwości UE narzucił definicję "małżonków" obejmującą osoby tej samej płci – napisał na Twitterze mecenas Jerzy Kwaśniewski. 

Według prezesa Ordo Iuris, wyrok ten stanowi „oczywiste przekroczenie kompetencji UE” i „uderza też w porządek konstytucyjny PL oraz prawa szeregu państw członkowskich UE”.

Skąd ten bezprecedensowy wyrok TSUE? 

Sprawa dotyczy homoseksualnej pary, rumuńskiego obywatela Relu Adriana Comana oraz Amerykanina Roberta Clabourna Hamiltona. Obydwaj panowie poznali się w 2002 roku w Nowym Jorku. Zawarli akt „akt małżeński” w roku 2010 w Brukseli, gdzie Coman pracował jako asystent parlamentarny w Parlamencie Europejskim. Po kilku latach obywatel Rumun zrezygnował z tego stanowiska i postanowił wrócić z partnerem do swojej ojczyzny. Tam wystąpił do organów administracji o wydanie niezbędnych dokumentów dla swojego partnera, aby ten mógł podjąć pracę i zamieszkać w Rumunii na okres dłuższy niż trzy miesięce.

Panowie spotkali się z decyzją odmowną, gdyż rumuński inspektor ds. imigracji wskazał że przepisy krajowe nie zezwalają obywatelowi USA na czasowy pobyt w europejskim kraju. Wówczas homoseksualna para  postanowiła zaskarżyć decyzję inspektora do sądu, zarzucając mu naruszenie konstytucyjnych przepisów, chroniących ich prawo do życia intymnego, rodzinnego i prywatnego, jak i zasad równości. 

Sąd w Bukareszcie nie rozwiązał ich sporu i skierował zapytanie do Sądu Konstytucyjnego. Tam również nie znaleziono rozwiązania. Dodatkowo pojawiły się wątpliwości dotyczące wykładni kilku dyrektyw UE, orzecznictwa TSUE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 

W tym przypadku sąd zawiesił postępowanie i zwrócił się do Trybunału. Rozprawa przed TSUE zakończyła się wyrokiem, który narzuca konkretną interpretację dyrektywy o swobodzie przemieszczania się po państwach członkowskich w kwestii członków rodziny obywateli UE. To właśnie definicja terminu „członka rodziny” stanowi największą kontrowersję. Za członka rodziny, oprócz współmałżonka i potomków, TSUE uznawał także osoby pozostające w tzw. związku partnerskim, będącym równorzędnym dla instytucji małżeństwa. Oznacza to, że jako małżonków należy traktować osoby tej samej płci.

Wyrok budzi mnóstwo kontrowersji i zmusza do postawieniu wielu pytań o to, jak ww. sprawa wpłynie na prawodawstwo w państwach wspólnoty? Czy wyrok TSUE może stanowić przekroczenie kompetencji unijnych i uderzać w porządek konstytucyjny PL? Przede wszystkim jednak, czy ww. sprawa może stać się niebezpiecznym precedensem pozwalającym na wpływ na definiowanie pojęć zakresu prawa rodzinnego przez TSUE? 

To wszystko ważne pytania, na które polscy urzędnicy będą musieli znaleźć odpowiedź. Wystosowaliśmy kilka pytań do przedstawicieli ministerstwa spraw zagranicznych z prośbą o ustosunkowanie się do wyroku TSUE. Jak tylko uzyskamy wszystkie odpowiedzi, z pewnością wrócimy do tego tematu.

JD/ twitter/ curia.europa.euWarto poczytać

 1. czechy-sluby-osob-tej-samej-plci-22062018 22.06.2018

  Szok! Śluby homoseksualistów już wkrótce w Czechach

  Czeski rząd premiera Andreja Babisza zadecydował w piątek o udzieleniu poparcia projektowi grupy deputowanych do Izby Poselskiej, według którego małżeństwo mogłyby zawierać także osoby tej samej płci - poinformowało biuro prasowe rządu

 2. UchodzcyGrecja07052018 22.06.2018

  Imigranci demolują centrum niemieckiego miasta. Porażąjące sceny utrwalone na filmach

  Mistrzostwa Świata to impreza, która potrafi łączyć ludzi na świecie wywołując wielkie emocje. Jednak nie zawsze są one pozytywne, o czym dobitnie przekonali się mieszkańcy niemieckiego miasta Wuppertal, doświadczając ataku ze strony imigrantów

 3. melaniatrump22062018 22.06.2018

  Co chciała powiedzieć Melania Trump? Jej ubiór wywołał burzę w sieci

  Pierwsza dama USA Melania Trump odwiedziła w czwartek dzieci imigrantów w ośrodku odosobnienia w Teksasie. Jednak największe poruszenie wywołała… kurtka, którą ubrała żona prezydenta USA.

 4. lifeline22062018 22.06.2018

  Ostra wypowiedź szefa włoskiego MSW: „Jeśli statek z imigrantami wpłynie do nas, osądzimy załogę”

  "Załodze zostanie wytoczony proces, a jednostkę skonfiskujemy".

 5. 4v22060218 22.06.2018

  Grupa Wyszechradzka jednym głosem. "Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców"

  Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie.

 6. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 7. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 8. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook