Jedynie prawda jest ciekawa


Oś Paryż-Berlin-Moskwa wróciła

17.11.2011

Początek pracy Gazociągu Północnego to wydarzenie o charakterze geopolitycznym – uważa znany amerykański myśliciel Immanuel Wallerstein. Przedsięwzięcie traktowane jest w mediach głównie jako strategiczna inwestycja na rynku surowców energetycznych.

Tymczasem Wallerstein zwraca uwagę na geopolityczny aspekt wydarzenia. Na łamach serwisu Middle East Online pisze: „Kluczowym elementem tej umowy jest fakt, że rurociąg nie przechodzi przez terytoria Polski, krajów bałtyckich, Białorusi i Ukrainy. W ten sposób kraje te straciły nie tylko zyski z tranzytu, ale i kartę przetargową wobec Rosji, jaką dawała im rola pośredników”.

Zdaniem Wallersteina, w Europie konstytuuje się oś Paryż-Berlin-Moskwa. To ona determinuje dalszą ewolucję Unii Europejskiej oraz przyszłą pozycję krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Szczególnie trudna jest sytuacja Ukrainy, która pada ofiarą tych zmian. To, co natomiast zrobi w tej sprawie Ameryka, pozostaje kwestią otwartą – uważa Wallerstein.

Middle East Online/FM

[Fot. Bundestag.de]

Warto poczytać

 1. 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 2. 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 3. 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 4. 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 5. 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 6. 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 7. 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 8. 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook