Jedynie prawda jest ciekawa

Oś Paryż-Berlin-Moskwa wróciła

17.11.2011

Początek pracy Gazociągu Północnego to wydarzenie o charakterze geopolitycznym – uważa znany amerykański myśliciel Immanuel Wallerstein. Przedsięwzięcie traktowane jest w mediach głównie jako strategiczna inwestycja na rynku surowców energetycznych.

Tymczasem Wallerstein zwraca uwagę na geopolityczny aspekt wydarzenia. Na łamach serwisu Middle East Online pisze: „Kluczowym elementem tej umowy jest fakt, że rurociąg nie przechodzi przez terytoria Polski, krajów bałtyckich, Białorusi i Ukrainy. W ten sposób kraje te straciły nie tylko zyski z tranzytu, ale i kartę przetargową wobec Rosji, jaką dawała im rola pośredników”.

Zdaniem Wallersteina, w Europie konstytuuje się oś Paryż-Berlin-Moskwa. To ona determinuje dalszą ewolucję Unii Europejskiej oraz przyszłą pozycję krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Szczególnie trudna jest sytuacja Ukrainy, która pada ofiarą tych zmian. To, co natomiast zrobi w tej sprawie Ameryka, pozostaje kwestią otwartą – uważa Wallerstein.

Middle East Online/FM

[Fot. Bundestag.de]

Warto poczytać

 1. Sarahwiki 23.10.2017

  Kardynał Sarah ostro o narzucaniu gender w Afryce: to forma kolonializmu

  Narzucanie ideologii Afryce to forma współczesnego kolonializmu - mówił w poniedziałek w Warszawie prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah podczas V sesji kongresu Ruchu "Europa Christi".

 2. ISIS 23.10.2017

  Masowe mordy w kilkadziesiąt godzin. Oto co się działo, gdy ISIS wkraczało do miasta

  Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) zabili co najmniej 128 osób w al-Karjatajn, w środkowej Syrii, w ciągu trzytygodniowych rządów dżihadystów w tym mieście - poinformowało w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

 3. Kataloniapremier05102017 23.10.2017

  "To próba poniżenia". Kataloński przywódca komentuje decyzję hiszpańskich władz

  Parlament Katalonii zbierze się w czwartek rano w celu wypracowania odpowiedzi na sobotnią decyzję rządu Hiszpanii o odebraniu władzom Katalonii ich kompetencji - poinformował w poniedziałek rzecznik proniepodległościowej koalicji "Razem Na Tak".

 4. Skocznia 23.10.2017

  Narty zamienia na kartę do głosowania. Popularny skoczek został... posłem!

  Jakub Janda otrzymał 2265 głosów i dostał się do Izby Poselskiej czeskiego parlamentu. W związku z tym 39-letni skoczek narciarski zamierza zakończyć sportową karierę. "Tych dwóch zajęć nie da się pogodzić" - podkreślił.

 5. DieWelt23102017 23.10.2017

  Ale się zdenerwowali! Złość niemieckiej prasy po wynikach wyborów w Czechach

  Zwycięstwo Andreja Babisza oznacza, że Czechy poszły w ślady Polski i Węgier, dołączając do bloku "nieliberalnych demokracji" - twierdzą niemieccy komentatorzy. Zdaniem "Die Welt" wyniki czeskich wyborów świadczą o tym, że rozszerzenie UE było przedwczesne.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook