Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Organizator zamachu na Putina skazany

10.09.2013

Moskiewski Sąd Miejski skazał na 10 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze Ilję Pijanzina, jednego z organizatorów niedoszłego zamachu na Władimira Putina w 2012 roku.

Szczegóły procesu nie są znane. Postępowanie toczyło się przy drzwiach zamkniętych, bez udziału mediów i publiczności.

W śledztwie Pijanzin, który jest obywatelem Kazachstanu, przyznał się do przygotowywania zabójstwa Putina i złożył zeznania obciążające wspólników, za co obiecano mu złagodzenie kary. Groziło mu do 15 lat łagru.

Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w grudniu 2011 roku, będąc na Ukrainie, Pijanzin - za namową Adama Osmajewa i Rusłana Madajewa - przyłączył się do grupy zbrojnej utworzonej z rozkazu przywódcy islamskich rebeliantów na Północnym Kaukazie Doku Umarowa; grupa miała dokonać w Moskwie zamachu na ówczesnego premiera FR Putina.

Jednak 4 stycznia 2012 roku w Odessie w czasie konstruowania przez członków grupy ładunku wybuchowego nastąpiła eksplozja, w wyniku której zginął Madajew. Pijanzin i Osmajew zostali zatrzymani. Na wniosek Prokuratury Generalnej FR ukraińskie organy ścigania przekazały Pijanzina stronie rosyjskiej.

27 lutego 2012 roku rosyjska telewizja państwowa Kanał Pierwszy podała, że służby specjalne Ukrainy i Rosji udaremniły planowany zamach na Putina, zlecony przez czeczeńskich rebeliantów. Do zamachu - według telewizji - miało dojść wkrótce po wyborach prezydenckich w Rosji wyznaczonych na 4 marca 2012 roku.

Wiadomość o przygotowywanym zamachu potwierdził ówczesny sekretarz prasowy premiera Rosji Dmitrij Pieskow. Doniesienia te potwierdziła również Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Z relacji rosyjskiej telewizji wynikało, że zamordowanie Putina zlecił Umarow.

Kanał Pierwszy poinformował, że zamachowcy przylecieli na Ukrainę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przez Turcję. Planowali zdetonowanie potężnego ładunku wybuchowego w pobliżu Prospektu Kutuzowa w Moskwie w czasie przejazdu kolumny samochodowej z premierem Rosji. Prospekt Kutuzowa to jedna z głównych arterii komunikacyjnych Moskwy. Ulicą tą ze swoich podmoskiewskich rezydencji niemal codziennie wjeżdżają do stolicy prezydent, premier i inni przywódcy Rosji.

Kanał Pierwszy przekazał, że Osmajew przez dłuższy czas mieszkał w Londynie. Według telewizji był on łącznikiem terrorystów w Odessie z instruktorem, który miał ich przeszkolić i przerzucić do Moskwy. Plany zamachu śledczy znaleźli w jego notebooku.

Telewizja podała, że Osmajew nie zaprzecza, iż dokładnie przestudiował trasy przejazdów kawalkad rządowych po Moskwie. Zeznał też, że przygotowania do zamachu na Putina zostały zakończone.

Rosja stara się również o ekstradycję Osmajewa. W sierpniu 2012 roku Sąd Apelacyjny w Odessie zgodził się już na jego wydanie. Osmajew zaskarżył tę decyzję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który zarekomendował Ukrainie wstrzymanie ekstradycji do czasu rozpatrzenia jego skargi.

W skardze do Trybunału obrońcy Osmajewa wyrazili obawy, że w wypadku ekstradycji do Rosji mogą mu tam grozić tortury. Podkreślili też, że służby imigracyjne Ukrainy odmówiły rozpatrzenia jego wniosku o przyznanie azylu politycznego.

Jeśli Europejski Trybunał Praw Człowieka uzna, że wydanie Osmajewa byłoby sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka, to będzie on sądzony na Ukrainie. Tylko za domniemane przestępstwa popełnione na terytorium tego kraju grozi mu do 15 lat więzienia.

Podczas 12 lat rządów Putina informowano o co najmniej 10 próbach zamachu na jego życie. W 2000 roku ukraińskie służby specjalne utrzymywały, że weszły w posiadanie danych o planowanym zamachu na rosyjskiego przywódcę. Miało do niego dojść w czasie nieformalnego szczytu WNP w Jałcie 18-19 sierpnia. Ówczesny szef SBU Leonid Derkacz przekazał, że na Krymie schwytano iwydalano z terytorium Ukrainy czterech Czeczenów.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. turcjaawanturaSI 21.01.2017

  Parlament Turcji przegłosował zmianę systemu politycznego

  Głosowanie przebiegało w burzliwej atmosferze. Na sali posiedzeń doszło do starcia posłanek opozycji i partii rządzącej. Dwie trafiły do szpitala.

 2. mid-epa05736765 21.01.2017

  Nowy prezydent USA rozpoczął urzędowanie

  Tuż po przybyciu do Białego Domu Trump podpisał dekret w sprawie reformy ubezpieczeń zdrowotnych, zwanej Obamacare.

 3. mid-epa05734897 20.01.2017

  Rozpoczęła się inauguracja prezydentury Trumpa

  Prezydent elekt USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią wzięli w piątek udział w nabożeństwie w kościele episkopalnym św. Jana w Waszyngtonie, w pobliżu Białego Domu.

 4. mid-epa05730825 20.01.2017

  Unijne przepisy socjalne szkodliwe dla Polski

  Komisja Europejska może uderzyć przygotowywanymi właśnie przepisami dotyczącymi standardów socjalnych, w tym praw pracowniczych, w Polskę i inne kraje "nowej Unii".

 5. mid-epa05732686 20.01.2017

  Celebryci wśród protestujących przeciwko Trumpowi

  Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi.

 6. mid-epa05733391 20.01.2017

  6 żywych osób znalezionych pod gruzami Rigopiano

  Włoscy ratownicy walczą z czasem. Agencja Ansa informuje, że po godz. 11.00 ratownicy dotarli do 6 osób żywych w hotelu Rigopiano. Są mocno wychłodzone. Ratownicy odkopują ich spod zwałów śniegu.

 7. mid-epa057329422 20.01.2017

  Atak kierowcy na przechodniów w Australii

  "Nie zatrzymywał się. Przechodnie próbowali uciekać, ale on nadal wjeżdżał w ludzi" – opowiadał świadek.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook