Jedynie prawda jest ciekawa


Organizacje pozarządowe sabotują powstrzymanie kryzysu migracyjnego

01.08.2017

"Policzek dla rządu", "próba sił w sprawie ratowania migrantów" - tak włoska prasa we wtorek podsumowuje spór, do którego doszło między zagranicznymi organizacjami pozarządowymi a MSW w Rzymie na tle nowego kodeksu postępowania statków NGO na Morzu Śródziemnym.

"Corriere della Sera" informuje, że tylko trzy zagraniczne organizacje humanitarne, wśród nich "Save The Children", podpisały kodeks zasad opracowany przez resort spraw wewnętrznych. Zawarto w nim 13 stawianych im wymogów. Od ich spełnienia rząd uzależnia zgodę na udział w operacjach ratowania migrantów.

Jest wśród nich żądanie przedstawienia raportu na temat źródeł finansowania NGO, a także zakaz wpływania na wody libijskie i dawania przez statki wszelkich sygnałów, by nie zachęcać migrantów do wyruszenia w drogę i nie nakierowywać łodzi i pontonów. Wcześniej organizacje były oskarżane o sprzyjanie przemytowi migrantów poprzez swoją obecność na szlakach ich przerzutu.

Największa włoska gazeta podkreśla, że największe kontrowersje budzi zapis o koniecznej obecności na pokładach tych jednostek uzbrojonych funkcjonariuszy policji sądowej, których zadaniem ma być prowadzenie czynności w ramach dochodzenia przeciwko przemytnikom. - Nie możemy pozwolić na to, by policjanci mieli broń - wyjaśniają przeciwnicy nowych reguł, cytowani przez dziennik. Ponadto nie akceptują zakazu przenoszenia migrantów na pokłady innych statków obecnych na Morzu Śródziemnym.

Dziennik zaznacza, że reakcja szefa MSW Marco Minnitiego jest "kategoryczna". Oświadczył on: "Odmowa wyklucza te organizacje z systemu niesienia pomocy" - To oczywiste, że nie możemy zgodzić się na to, aby zagraniczne organizacje nie dostosowały się do tego, co ustalił nasz rząd i co zaaprobowała Unia Europejska - stwierdził Minniti.

Jak się zaznacza, statki organizacji, które nie podpisały kodeksu, nie otrzymają zakazu wpływania do włoskich portów. Ale - jak zastrzegł minister - "będą konsekwencje" tej decyzji.

Wśród nich prasa wymienia możliwość poddania tych jednostek szczegółowym kontrolom. Według "Corriere della Sera" już w najbliższych dniach Gwardia Finansowa może przystąpić do kontroli na pokładach statków NGO, których celem będzie sprawdzenie, czy spełniają wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa oraz przepisów kodeksu pracy. - To nie żadne retorsje, ale nieuchronna zmiana relacji z tymi, którzy nie chcieli transparentności , o jaką zostali poproszeni - twierdzą cytowane w artykule źródła w resorcie spraw wewnętrznych w Rzymie.

"Il Messaggero" pisze, że"zbuntowane organizacje będą wykluczone z akcji ratunkowych". Na te konsekwencje decyzji zwraca też uwagę "La Repubblica".

"La Stampa" nazywa postawę NGO "policzkiem dla rządu" i "bojkotem". Odnotowuje, że "Lekarze Bez Granic" stanęli na czele "buntu" przeciwko kodeksowi.

Wydawać by się mogło, że ratowanie na morzu uchodźców jest działaniem w ich obronie i w celu ratowania ludzkiego życia. Nic bardziej mylnego. Jak pisze w tygodniku "Sieci" Aleksandra Rybińska, "Organizacje pozarządowe operujące na Morzu Śródziemnym są bowiem współodpowiedzialne za to, że interes przemytników dalej się kręci". Rybińska zwraca uwagę na raport amerykańskiego think-thanku według którego przemytnicy nie muszą już inwestować w swoje łodzie nadające się do żeglugi na otwartym morzu, ponieważ wiedzą że imigranci zostaną przejęci przez statki NGO i doprowadzeni do włoskich portów. Publicystka dodaje, że takie działania łamią prawo międzynarodowe, ponieważ imigranci powinni trafić z powrotem do Libii. - Wszystkie te NGO-sy podają konieczność ratowania ludzkiego życia jako główne założenie swej działalności. Większość z nich nie kryje jednak, że kieruje nimi jeszcze inny cel: zwalczanie „twierdzy Europa” - przekonuje Rybińska.

PAP/Sieci/wikicommons

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook