Jedynie prawda jest ciekawa


Organizacje pozarządowe sabotują powstrzymanie kryzysu migracyjnego

01.08.2017

"Policzek dla rządu", "próba sił w sprawie ratowania migrantów" - tak włoska prasa we wtorek podsumowuje spór, do którego doszło między zagranicznymi organizacjami pozarządowymi a MSW w Rzymie na tle nowego kodeksu postępowania statków NGO na Morzu Śródziemnym.

"Corriere della Sera" informuje, że tylko trzy zagraniczne organizacje humanitarne, wśród nich "Save The Children", podpisały kodeks zasad opracowany przez resort spraw wewnętrznych. Zawarto w nim 13 stawianych im wymogów. Od ich spełnienia rząd uzależnia zgodę na udział w operacjach ratowania migrantów.

Jest wśród nich żądanie przedstawienia raportu na temat źródeł finansowania NGO, a także zakaz wpływania na wody libijskie i dawania przez statki wszelkich sygnałów, by nie zachęcać migrantów do wyruszenia w drogę i nie nakierowywać łodzi i pontonów. Wcześniej organizacje były oskarżane o sprzyjanie przemytowi migrantów poprzez swoją obecność na szlakach ich przerzutu.

Największa włoska gazeta podkreśla, że największe kontrowersje budzi zapis o koniecznej obecności na pokładach tych jednostek uzbrojonych funkcjonariuszy policji sądowej, których zadaniem ma być prowadzenie czynności w ramach dochodzenia przeciwko przemytnikom. - Nie możemy pozwolić na to, by policjanci mieli broń - wyjaśniają przeciwnicy nowych reguł, cytowani przez dziennik. Ponadto nie akceptują zakazu przenoszenia migrantów na pokłady innych statków obecnych na Morzu Śródziemnym.

Dziennik zaznacza, że reakcja szefa MSW Marco Minnitiego jest "kategoryczna". Oświadczył on: "Odmowa wyklucza te organizacje z systemu niesienia pomocy" - To oczywiste, że nie możemy zgodzić się na to, aby zagraniczne organizacje nie dostosowały się do tego, co ustalił nasz rząd i co zaaprobowała Unia Europejska - stwierdził Minniti.

Jak się zaznacza, statki organizacji, które nie podpisały kodeksu, nie otrzymają zakazu wpływania do włoskich portów. Ale - jak zastrzegł minister - "będą konsekwencje" tej decyzji.

Wśród nich prasa wymienia możliwość poddania tych jednostek szczegółowym kontrolom. Według "Corriere della Sera" już w najbliższych dniach Gwardia Finansowa może przystąpić do kontroli na pokładach statków NGO, których celem będzie sprawdzenie, czy spełniają wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa oraz przepisów kodeksu pracy. - To nie żadne retorsje, ale nieuchronna zmiana relacji z tymi, którzy nie chcieli transparentności , o jaką zostali poproszeni - twierdzą cytowane w artykule źródła w resorcie spraw wewnętrznych w Rzymie.

"Il Messaggero" pisze, że"zbuntowane organizacje będą wykluczone z akcji ratunkowych". Na te konsekwencje decyzji zwraca też uwagę "La Repubblica".

"La Stampa" nazywa postawę NGO "policzkiem dla rządu" i "bojkotem". Odnotowuje, że "Lekarze Bez Granic" stanęli na czele "buntu" przeciwko kodeksowi.

Wydawać by się mogło, że ratowanie na morzu uchodźców jest działaniem w ich obronie i w celu ratowania ludzkiego życia. Nic bardziej mylnego. Jak pisze w tygodniku "Sieci" Aleksandra Rybińska, "Organizacje pozarządowe operujące na Morzu Śródziemnym są bowiem współodpowiedzialne za to, że interes przemytników dalej się kręci". Rybińska zwraca uwagę na raport amerykańskiego think-thanku według którego przemytnicy nie muszą już inwestować w swoje łodzie nadające się do żeglugi na otwartym morzu, ponieważ wiedzą że imigranci zostaną przejęci przez statki NGO i doprowadzeni do włoskich portów. Publicystka dodaje, że takie działania łamią prawo międzynarodowe, ponieważ imigranci powinni trafić z powrotem do Libii. - Wszystkie te NGO-sy podają konieczność ratowania ludzkiego życia jako główne założenie swej działalności. Większość z nich nie kryje jednak, że kieruje nimi jeszcze inny cel: zwalczanie „twierdzy Europa” - przekonuje Rybińska.

PAP/Sieci/wikicommons

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook