Jedynie prawda jest ciekawa


Orędzie papieża do imigrantów

29.10.2012

"Kościół postrzega migrację w kontekście biedy i cierpienia, które nierzadko są przyczyną różnych dramatów i tragedii" – ogłosił Benedykt XVI w orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Benedykt XVI uważa, że każde państwo ma prawo regulować imigrację i realizować własną politykę w tym względzie. Zawsze jednak - dodał -  musi temu towarzyszyć poszanowanie godności człowieka. Papież przestrzegł przed "hermetycznym zamykaniem granic".

W ogłoszonym przez Watykan orędziu pod hasłem: "Migracje - pielgrzymka wiary i nadziei" na 99. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 13 stycznia przyszłego roku Benedykt XVI napisał, że niekiedy imigracja staje się "kalwarią".

Jak zauważył, wiara i nadzieja tworzą w sercach imigrantów nierozerwalną jedność, związaną z pragnieniem lepszego życia, "połączonego często z chęcią pozostawienia za sobą rozpaczy z powodu niemożliwości budowania przyszłości".

Papież wyjaśnił, że "Kościół postrzega migrację w kontekście biedy i cierpienia, które nierzadko są przyczyną różnych dramatów i tragedii" , ale jednocześnie wskazuje "pozytywne aspekty, wielki potencjał  możliwości", jakie niesie ze sobą imigracja.

Przestrzegł wszystkich, zajmujących się imigrantami i uchodźcami, przed ograniczeniem działalności do "zwykłej opiekuńczości" i zaapelował o promowanie autentycznej integracji ze społeczeństwem. Zwrócił uwagę na to, że droga do integracji obejmuje "prawa i obowiązki, uwagę i troskę o migrantów, by mieli godne życie, ale także wyczulenie ich na wartości, jakie oferuje społeczeństwo, w które się włączają".

Przypomniał, że prawo człowieka do migrowania jest "wpisane w podstawowe prawa ludzkie, z przysługującą każdemu możliwością osiedlenia się tam, gdzie wierzy, że będzie to z korzyścią dla lepszego realizowania jego zdolności, aspiracji i projektów".

"Jednakże, w aktualnym kontekście społeczno-politycznym, przed prawem do emigracji trzeba potwierdzić prawo do nieemigrowania, to znaczy do posiadania możliwości pozostania na swojej ziemi" - dodał Benedykt XVI. Przytoczył słowa Jana Pawła II z 1998 roku: "Podstawowym prawem człowieka jest życie we własnej ojczyźnie: prawo to staje się skuteczne tylko wtedy, gdy stale kontroluje czynniki, które popychają do emigracji".

Następnie Benedykt XVI zauważył: "Zamiast pielgrzymki ożywionej ufnością, wiarą i nadzieją, migracja staje się +kalwarią+ dla przetrwania, w której mężczyźni i kobiety są ofiarami bardziej niż autorzy i odpowiedzialni za ich migracyjny los".

W papieskim orędziu mowa też jest o imigrantach, żyjących w warunkach marginalizacji i braku fundamentalnych praw, a także o tych z nich, którzy "przyjmują postawy szkodliwe dla społeczności, w której żyją".

Papież odnotował z zaniepokojeniem zjawisko nielegalnej imigracji, która przybiera formę handlu i wyzysku.

"Takie występki powinny być zdecydowanie napiętnowane i karane, podczas gdy właściwe zarządzanie przepływem migracyjnym, które nie będzie zredukowane tylko do hermetycznego zamknięcia granic, do zaostrzenia sankcji wobec nielegalnych imigrantów, zastosowania środków, jakie powinny zniechęcać nowych przybyszów, mogłoby przynajmniej ograniczyć niebezpieczeństwo stawania się ofiarami tego handlu" - ocenił Benedykt XVI.

JKUB/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 8. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook