Jedynie prawda jest ciekawa


Orban zdecydowanie do May

23.05.2017

Premier Węgier Viktor Orban w liście kondolencyjnym do premier Wielkiej Brytanii Theresy May, wystosowanym we wtorek w związku z zamachem terrorystycznym w Manchestrze, wezwał do przywrócenia bezpieczeństwa Europie.

"Głęboko wstrząsnęła mną wiadomość o wczorajszym wydarzeniu w Manchesterze i straszliwym wybuchu, który zabrał życie wielu młodych ludzi. Europę dosięgają kolejne zamachy, które dla nas wszystkich oznaczają wielki wstrząs, dlatego też musimy uczynić wszystko, aby przywrócić bezpieczeństwo kontynentu" - napisał Orban.

"Mogę Panią zapewnić, że Węgry nadal wszelkimi dostępnymi sposobami będą wspierać wspólną walkę z godzącym w nas wszystkich terroryzmem. Pozwoli Pani, że przekażę wyrazy współczucia rodzinom ofiar oraz życzenia szybkiego powrotu do zdrowia rannym" - podkreślił węgierski premier.

Wcześniej kondolencje brytyjskiej królowej Elżbiecie II przekazał prezydent Węgier Janos Ader, a węgierski rząd potępił zamach.

Ader podkreślił, że należy uczynić wszystko, aby "życiu pokojowych mieszkańców nigdzie nie zagrażali ludzie opętani zniszczeniem i terroryzmem". "Węgry są gotowe uczestniczyć we wspólnych wysiłkach, w ramach których możemy jeszcze bardziej wzmocnić bezpieczeństwo naszych krajów i obywateli" - zaznaczył.

Także minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto oznajmił, że rząd Węgier zdecydowanie potępia zamach i przekazał wyrazy współczucia rodzinom ofiar i życzenia jak najszybszego powrotu do zdrowia rannym. Dodał, że identyfikacja ofiar trwa, na razie nie wiadomo więc, czy wśród ofiar lub poszkodowanych są Węgrzy.

W poniedziałkowym wybuchu w hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena, tuż po zakończeniu koncertu amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande, zginęły co najmniej 22 osoby, w tym dzieci, a 59 ludzi zostało rannych. Wybuch jest traktowany przez brytyjską policję jako atak terrorystyczny, którego dokonał najpewniej jeden zamachowiec. Zginął w wybuchu po zdetonowaniu ładunku.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

fot. [YouTube]

as/PAP


Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook