Jedynie prawda jest ciekawa

Orban zapowiada narodowe konsultacje na temat "planu Sorosa"

14.09.2017
Orban11092017
Orban zapowiada narodowe konsultacje na temat "planu Sorosa"

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział narodowe konsultacje na temat "planu Sorosa" dotyczącego m.in. imigracji - poinformował w czwartek dziennik "Magyar Idoek". Szef rządu mówił o tym dzień wcześniej na sesji wyjazdowej frakcji rządzącej.

Przewodniczący frakcji parlamentarnej rządzącego Fideszu Lajos Kosa oznajmił w czwartek rano, że jego partia wystąpiła już do rządu z wnioskiem o konsultacje argumentując, iż "plan Sorosa" w długiej perspektywie będzie miał wpływ na życie, bezpieczeństwo i tożsamość Węgrów.

Według Kosy "plan Sorosa" przewiduje m.in. przyjmowanie w Europie miliona imigrantów rocznie, obowiązkowe ich dzielenie między państwa członkowskie UE bez górnego limitu przyjmowanych osób, likwidację ogrodzenia na południowej granicy Węgier oraz wsparcie każdego imigranta sumą 29 tys. euro. Kosa dodał, że na udzielenie imigrantom wsparcia finansowego kraje unijne musiałyby wziąć kredyt w wysokości 30 mld euro.

Kosa mówił o tym na konferencji prasowej w Velence (ok. 50 km na południowy zachód od Budapesztu), gdzie trwa sesja wyjazdowa frakcji Fideszu i będącej z nim w koalicji Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej.

Deputowany ocenił też, że orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który oddalił skargi Słowacji i Węgier na decyzję Rady UE o obowiązkowej relokacji uchodźców, "szeroko otworzyło drzwi dla planu Sorosa", bo - jak powiedział - komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos oświadczył, że rozpoczyna się przygotowywanie stałego mechanizmu relokacyjnego bez górnej granicy relokowanych osób.

Awramopolus zapowiedział tydzień temu, że w związku z decyzją Trybunału Komisja Europejska będzie nadal pracowała nad przyjęciem nowych, bardziej sprawiedliwych regulacji dotyczących osób poszukujących azylu.

Sprawa ta wywołuje wiele kontrowersji i podziałów w UE. Obecnie zgodnie z tzw. systemem dublińskim za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada kraj UE, w którym uchodźca przekroczy unijną granicę. Tymczasem projekt reformy polityki azylowej UE, krytykowany m.in. przez Polskę, wśród proponowanych rozwiązań zakłada stały system podziału uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej, a także możliwość wykupienia się z obowiązku relokacji; kraj, który nie chce przyjąć uchodźców, miałby zapłacić 250 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę.

- Wierzymy, że pod koniec tego roku ministrowie będą gotowi, aby przedłożyć propozycję w sprawie nowego systemu dublińskiego - powiedział Awramopolus.

Według Kosy każde posunięcie KE w kwestii migracji wskazuje na realizację "planu Sorosa". Dlatego też należy koniecznie przeprowadzić narodowe konsultacje - argumentował. Według Kosy europejska lewica stara się wprowadzić ludzi w błąd. - Kłamią teraz, że nie ma planu Sorosa", tak jak w 2015 roku kłamali, że nie ma "fali migrantów" - powiedział.

Premier Orban oświadczył w środę, że węgierska opozycja "jest kierowana z zewnątrz". W ostatnich miesiącach w prasie prorządowej często pojawiały się zarzuty wobec partii opozycyjnych o działanie zgodnie z wolą George'a Sorosa, pochodzącego z Węgier amerykańskiego finansisty i inwestora, który przez rząd Węgier jest oskarżany m.in. o zachęcanie do nielegalnej imigracji.

Według ogłoszonych w środę danych KE, w ramach europejskiego mechanizmu relokacyjnego w 2017 roku rozlokowano 27 695 osób. W związku z tym KE wezwała państwa członkowskie do przyspieszenia procesu relokacji i zadeklarowania wystarczającej liczby miejsc dla kwalifikujących się osób.

Czechy, Węgry i Polska nadal nie wypełniają swoich zobowiązań prawnych; Węgry i Polska nie relokowały ani jednej osoby, natomiast Czechy od ponad roku nie zadeklarowały żadnych miejsc na potrzeby relokacji. W związku z tym 26 lipca KE przeszła do kolejnego etapu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i przesłała uzasadnione opinie do tych państw członkowskich.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270arbeti-macht 19.09.2017

  Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom za pracę w czasie wojny. Ich składki zasiliły niemiecki ZUS

  Niemiecki rząd odmawia wypłaty emerytur Polakom, którzy podczas II wojny światowej byli zatrudnieni przez niemieckich pracodawców i odprowadzali z tego tytułu składki do niemieckiego systemu emerytalnego, a po wojnie powrócili do Polski.

 2. jetcrew19082017 19.09.2017

  Dwóch popularnych blogerów obejrzało film IPN-u. Ich reakcje są niesamowite!

  JETCrew to nazwa ekipy złożonej z dwóch niezwykle popularnych w sieci wideoblogerów.

 3. Niewolnictwo 19.09.2017

  Te dane wiele mówią o współczesnym świecie. Liczba niewolników jest ogromna

  Ponad 40 mln ludzi padło w 2016 r. ofiarą współczesnego niewolnictwa, czyli pracy przymusowej bądź wymuszonych małżeństw - wynika z zamieszczonych we wtorkowym raporcie szacunków trzech organizacji międzynarodowych walczących z niewolnictwem.

 4. Imigranciwiki3 19.09.2017

  Prasa alarmuje: liczba gwałtów popełnianych przez migrantów rośnie lawinowo!

  Liczba gwałtów popełnionych na terenie Bawarii przez migrantów ubiegających się o azyl wzrosła w pierwszym półroczu br. o 91 proc. - podał we wtorek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na szefa bawarskiego MSW Joachima Herrmanna.

 5. HurananMaria19092017 19.09.2017

  Huragan Maria osiągnął najwyższą kategorię i uderzył w wyspę Dominikę

  Huragan Maria osiągnał najwyższą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona i z porywami, których prędkość dochodzi do 260 km na godz. uderzył w Dominikę - podało NHC, Krajowe Centrum ds. Huraganów USA. Oko huraganu przeszło 70 km na północ od Martyniki.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook