Jedynie prawda jest ciekawa


Orban o ulgach prorodzinnych

25.05.2017

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział w czwartek zwiększenie ulg rodzinnych i podkreślił, że w kraju oraz w Europie niezbędny jest przełom demograficzny. Mówił o tym na II Budapeszteńskim Forum Demograficznym.

Opisując przyjęty w środę przez rząd program zachęt do większej liczby dzieci, premier zapowiedział m.in. zwiększenie rodzinnej ulgi podatkowej, zwłaszcza dla rodzin z dwojgiem dzieci, a także dopłaty do kredytów hipotecznych, dzięki którym za trzecie i każde kolejne dziecko państwo przejmie z zadłużenia rodzin po milion forintów (3250 euro).

Młode kobiety spłacające kredyt studencki w przypadku dwojga dzieci otrzymają 50-procentową obniżkę zadłużenia, a w przypadku trojga - zostanie im anulowana całość kredytu.

Orban dodał, że system wspomagania rodzin będzie też "ostrożnie" udostępniany Węgrom przebywającym lub mieszkającym za granicą. Zapowiedział też "bezprecedensowy" program rozwoju żłobków.

Premier podkreślił, że jest potrzebny przełom demograficzny i powinno się rodzić coraz więcej dzieci, bo jeśli są dzieci, jest też przyszłość. Jak zaznaczył, w ciągu niecałych 40 lat Węgrom "ubył" niemal milion ludzi. Zauważył, że to więcej niż straty ludzkie podczas II wojny światowej. W tym kontekście wskazał, że dzietność na Węgrzech należy do 2030 r. podnieść do 2,1 proc.

Na Węgrzech spada liczba ludności. W zeszłym roku wynosiła ona 9,83 mln, podczas gdy jeszcze w 2005 r. było to 10,1 mln.

Orban ocenił, że Europa jest obecnie stara, bogata i słaba, a tymczasem te części świata, z których w ostatnich latach wypłynęły tłumy - młoda, biedna i silna. Według niego jest kwestią okazji politycznej, by "gotowe do drogi milionowe tłumy znów zostały ukierunkowane".

Tymczasem - jak powiedział - w Brukseli debata na temat migracji "jest zakładnikiem poprawności politycznej", a tych, którzy wskazują na związek między imigracją i terroryzmem, nazywa się ekstremistami. 

Dodał, że w Europie zderzają się obecnie dwa światopoglądy: tych, którzy problemy demograficzne chcą rozwiązywać przy pomocy imigracji, oraz światopogląd węgierski i środkowoeuropejski, zgodnie z którym trzeba je rozwiązywać w oparciu o własne zasoby, poprzez własne odnowienie duchowe.

Dodał, że jest obecnie w Europie wiele państw o pozazdroszczenia godnym poziomie życia, które walczą z poważnymi problemami demograficznymi. Ale jeśli w sercach młodych ludzi rodzina nie zajmuje pierwszoplanowego miejsca, na nic siła gospodarcza i znakomite wskaźniki.

W Budapeszteńskim Forum Demograficznym uczestniczyła w czwartek m.in. polska minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

fot. [PAP]

as/PAP

Warto poczytać

 1. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 2. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 3. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 4. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 5. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 6. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 7. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 8. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook