Jedynie prawda jest ciekawa


Orban nie chce Sorosa na Węgrzech

31.03.2017

Przyszłość założonego przez George’a Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU) zależy od uzgodnień między rządami USA i Węgier.

Przyszłość założonego przez amerykańskiego finansistę i filantropa George’a Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU) zależy od uzgodnień między rządami USA i Węgier. Poinformował o tym w piątek węgierski premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

- To, czy CEU będzie istnieć na Węgrzech, „zależy od rozmów i uzgodnień miedzy rządem amerykańskim i węgierskim — powiedział Orban o istniejącym od 25 lat CEU, który ma siedzibę w Budapeszcie.

Rząd węgierski opracował projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, który zakłada, że wydająca dyplomy zagraniczna placówka szkolnictwa wyższego będzie mogła działać na Węgrzech m.in., jeśli będzie dysponować międzypaństwową umową o wspieraniu jej pracy. Przeciwko projektowi zaprotestowało CEU i zaniepokojenie nim wyraziły Stany Zjednoczone. - Oszustwo to oszustwo, niezależnie od tego, kto się go dopuszcza — oświadczył Orban.

Jak dodał, przeprowadzona kontrola wykazała, iż „niektóre uniwersytety działają niezgodnie z przepisami, w tym także uniwersytet Sorosa”.

Nawet milioner nie może na Węgrzech stać ponad prawem. Ten uniwersytet też musi przestrzegać prawa — oznajmił.

Premier podkreślił, że jeśli jakaś placówka prowadzi kształcenie na Węgrzech, nie uważając się za uniwersytet węgierski, tylko zagraniczny, to trzeba zawrzeć umowę międzypaństwową, które w tej chwili nie ma.

Sytuacja, którą umożliwił niejasny stan prawny, nie jest uczciwa. Jeśli na Węgrzech działa uniwersytet węgierski, to wydaje jeden dyplom: węgierski. Tymczasem jest uniwersytet, który działa na Węgrzech i wydaje dwa dyplomy: węgierski i amerykański. To nie jest uczciwe wobec węgierskich uczelni. Między uniwersytetami też jest rywalizacja i nie wiadomo, dlaczego mielibyśmy własne, węgierskie uniwersytety stawiać w niekorzystnej sytuacji, a z drugiej strony dawać nieuzasadnione fory zagranicznemu uniwersytetowi — oznajmił Orban.

Pytany, czy uważa to za oszustwo, odparł: Oczywiście. Jest jasna zasada, która mówi, że na Węgrzech można wydawać zagraniczny dyplom wtedy, jeśli dany uniwersytet prowadzi działalność także za granicą. Sam uniwersytet Sorosa wyznał w liście, że nie prowadzi kształcenia za granicą, co jest niezgodne z węgierskimi przepisami”.

Soros jest od dłuższego czasu ostro krytykowany przez władze węgierskie. Orban oświadczył w lutym, że w coraz większej liczbie państw, „także u nas, w dodatku przed wyborami (parlamentarnymi) w 2018 roku, problemem jest to, że potajemnie próbuje się wpłynąć za pomocą zagranicznych pieniędzy na politykę węgierską”. Wspomniał w tym kontekście o „rozciągającym się ponad granicami imperium George’a Sorosa”. Orban zarzuca Sorosowi także m.in. wywoływanie fali imigracji do Europy.

[fot. PAP/EPA]

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 2. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 3. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 4. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 5. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 6. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 7. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook