Jedynie prawda jest ciekawa


Orban: imigracja najważniejszą stawką wyborów

25.03.2018
1270wiktoroorban
Orban: imigracja najważniejszą stawką wyborów

Najważniejszą stawką wyborów parlamentarnych 8 kwietnia jest to, czy Węgry staną się krajem imigracyjnym i czy uda się utrzymać bezpieczeństwo oraz europejską kulturę i styl życia - oświadczył w niedzielę premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

Według Orbana narastanie zagrożenia terrorystycznego oraz pogarszanie się bezpieczeństwa publicznego jest powiązane z migracją. Ocenił, że to nie do przyjęcia, by imigracja stwarzała niebezpieczeństwo dla jednego z kamieni węgielnych europejskiej kultury, czyli równouprawnienia kobiet.

Premier podkreślił, że zdaniem Węgier Europa już się przepełniła, więc trzeba chronić granice, a migrantów nie wpuszczać na kontynent. Wyraził pogląd, że jeśli ustanie nielegalna migracja, to nie będzie kogo relokować i UE uwolni się od sporów o obowiązkowe kwoty.

Zdaniem Orbana Bruksela chce wydawać znaczną część europejskich pieniędzy na migrantów, a według nowej propozycji Węgry miałyby przyjąć w pierwszej turze 10 tys. migrantów. Według koncepcji Brukseli na utrzymanie każdego z nich trzeba by wydać sumę rzędu 9 mln ft (29 tys. euro). Te koszty zniweczyłyby - jak przekonywał szef rządu - osiągnięte dużym wysiłkiem wyniki gospodarcze.

Premier zarzucił węgierskim partiom opozycyjnym, że realizują zlecenia amerykańskiego finansisty węgierskiego pochodzenia George'a Sorosa i uważają, iż o problemie migracji nie należy mówić. Władze węgierskie od kilku lat prowadzą intensywną kampanię przeciwko Sorosowi, zarzucając mu działania na rzecz sprowadzenia do Europy milinów imigrantów.

Według Orbana siły stojące za partiami opozycyjnymi wiedzą, że ich rzeczywiste cele są sprzeczne z wolą ludzi, i dlatego się ukrywają, a przy tym wbudowały się w centra decyzyjne, w tym w Brukseli. Najlepszym środkiem przeciw "siatce Sorosa" jest zatem - ciągnął premier - demaskacja: należy pokazać, co te organizacje chcą w istocie osiągnąć. Dlatego po wyborach trzeba je zmusić do przejrzystości i zakazać wspierania migracji.

Orban zaznaczył, że nie wolno dać złej odpowiedzi na migrację. Jak podkreślił, powyższe zagrożenia się nie spełnią, jeśli węgierscy wyborcy obdarzą zaufaniem obecny rząd.

Sondaże przed wyborami prognozują zdecydowane zwycięstwo rządzącej od 2010 r. koalicji Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP). Według opublikowanych we wtorek wyników sondażu Zavecz Research na Fidesz-KDNP chce głosować 47 proc. wyborców pewnych swoich preferencji, na Jobbik 19 proc., na koalicję MSZP-Dialog 13 proc., na Koalicję Demokratyczną 8 proc., a na partię Polityka Może Być inna -

6 proc.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP),fot. PAP EPA/ARIS OIKONOMOU 


Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook