Jedynie prawda jest ciekawa


Orban: imigracja najważniejszą stawką wyborów

25.03.2018
1270wiktoroorban
Orban: imigracja najważniejszą stawką wyborów

Najważniejszą stawką wyborów parlamentarnych 8 kwietnia jest to, czy Węgry staną się krajem imigracyjnym i czy uda się utrzymać bezpieczeństwo oraz europejską kulturę i styl życia - oświadczył w niedzielę premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.

Według Orbana narastanie zagrożenia terrorystycznego oraz pogarszanie się bezpieczeństwa publicznego jest powiązane z migracją. Ocenił, że to nie do przyjęcia, by imigracja stwarzała niebezpieczeństwo dla jednego z kamieni węgielnych europejskiej kultury, czyli równouprawnienia kobiet.

Premier podkreślił, że zdaniem Węgier Europa już się przepełniła, więc trzeba chronić granice, a migrantów nie wpuszczać na kontynent. Wyraził pogląd, że jeśli ustanie nielegalna migracja, to nie będzie kogo relokować i UE uwolni się od sporów o obowiązkowe kwoty.

Zdaniem Orbana Bruksela chce wydawać znaczną część europejskich pieniędzy na migrantów, a według nowej propozycji Węgry miałyby przyjąć w pierwszej turze 10 tys. migrantów. Według koncepcji Brukseli na utrzymanie każdego z nich trzeba by wydać sumę rzędu 9 mln ft (29 tys. euro). Te koszty zniweczyłyby - jak przekonywał szef rządu - osiągnięte dużym wysiłkiem wyniki gospodarcze.

Premier zarzucił węgierskim partiom opozycyjnym, że realizują zlecenia amerykańskiego finansisty węgierskiego pochodzenia George'a Sorosa i uważają, iż o problemie migracji nie należy mówić. Władze węgierskie od kilku lat prowadzą intensywną kampanię przeciwko Sorosowi, zarzucając mu działania na rzecz sprowadzenia do Europy milinów imigrantów.

Według Orbana siły stojące za partiami opozycyjnymi wiedzą, że ich rzeczywiste cele są sprzeczne z wolą ludzi, i dlatego się ukrywają, a przy tym wbudowały się w centra decyzyjne, w tym w Brukseli. Najlepszym środkiem przeciw "siatce Sorosa" jest zatem - ciągnął premier - demaskacja: należy pokazać, co te organizacje chcą w istocie osiągnąć. Dlatego po wyborach trzeba je zmusić do przejrzystości i zakazać wspierania migracji.

Orban zaznaczył, że nie wolno dać złej odpowiedzi na migrację. Jak podkreślił, powyższe zagrożenia się nie spełnią, jeśli węgierscy wyborcy obdarzą zaufaniem obecny rząd.

Sondaże przed wyborami prognozują zdecydowane zwycięstwo rządzącej od 2010 r. koalicji Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP). Według opublikowanych we wtorek wyników sondażu Zavecz Research na Fidesz-KDNP chce głosować 47 proc. wyborców pewnych swoich preferencji, na Jobbik 19 proc., na koalicję MSZP-Dialog 13 proc., na Koalicję Demokratyczną 8 proc., a na partię Polityka Może Być inna -

6 proc.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP),fot. PAP EPA/ARIS OIKONOMOU 


Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook