Jedynie prawda jest ciekawa


Orban: Europa stoi w obliczu kryzysu

27.01.2017

Europejski projekt został zastopowany, a co gorsza Europa stanęła w obliczu szeregu niespodziewanych kryzysów - ocenił premier Węgier Viktor Orban w artykule, opublikowanym w najnowszym numerze angielskojęzycznego dwumiesięcznika "Hungarian Review".

Według niego Unia Europejska powinna być - jeśli wziąć pod uwagę jej ludność, zasoby naturalne oraz kapitał ludzki - czołowym mocarstwem świata. "Ale na razie jej stagnacja uniemożliwia pełnienie przez nią roli przywódczej" - pisze Orban w tekście, którego skróconą wersję opublikowało w czwartek konserwatywne pismo amerykańskie "National Review". 

"To, co nazywamy europejskim projektem, zostało zastopowane. Już samo to stanowi problem. Ale gorzej, że UE stanęła w obliczu szeregu niespodziewanych kryzysów" - oznajmił Orban, wymieniając kryzys euro, nielegalną imigrację oraz sytuację geopolityczną. 

W związku z Brexitem Orban podkreśla zaś, że UE po raz pierwszy traci państwo członkowskie, co może być zwiastunem jej ostatecznej dezintegracji. Tymczasem UE zamiast zajmować się tymi problemami, "zdaje się zadowalać pogrążaniem w pełnych samoudręczenia wzajemnych oskarżeniach, czego dowodem są jej niedawne kontrowersyjne ataki na Węgry i Polskę". 

Węgierski premier pisze, że według traktatu Unii Europejskiej UE składa się z państw członkowskich, a europejskie instytucje mają wspomagać współpracę między nimi, a tymczasem "dominująca praktyka zdaje się sugerować coś wręcz przeciwnego". 

"Odnosi się wrażanie, że Unia Europejska składa się obecnie z instytucji, a państwa członkowskie istnieją tylko po to, by wesprzeć ich działanie" - ocenił. Wśród błędów Orban wymienił zwiększenie roli Parlamentu Europejskiego, co jego zdaniem tylko pogorszyło skuteczność unijnych instytucji, a także umożliwienie Komisji Europejskiej odgrywania samodzielnej roli politycznej - "Politbiura, by użyć znanego terminu" - w sprzeczności z jej pierwotną rolą "strażnika traktatów". 

"Kiedy tylko premierzy nie osiągają zgody w jakiejś sprawie - a obowiązkowa kwota uchodźców była taką sprawą - stało się najwyraźniej rutyną, że Komisja wprowadza wiążące posunięcia polityczne" - pisze Orban, oceniając, że w ten sposób KE "ukradkiem przywłaszcza sobie część praw", które powinny należeć tylko do państw członkowskich. 

Za kolejny błąd uznał Orban to, że Rada Europejska może podejmować decyzje większością dwóch trzecich głosów w kwestiach, które są kluczowe z punktu widzenia interesów narodowych państw członkowskich. Jego zdaniem Unia nie odniesie sukcesu, jeśli nie wciągnie ludzi w walkę z różnorakimi kryzysami. "Potrzebujemy każdego człowieka, każdego narodu i każdego państwa członkowskiego, jeśli mamy wygrać tę walkę. Żadna instytucja nigdy nie zastąpi państwa. Instytucje muszą pomagać i zapewniać koordynację państwom członkowskim bez spychania ich na plan dalszy. To instytucje istnieją dla państw członkowskich, a nie odwrotnie. Potrzebujemy rozsądnej i zdecydowanej zmiany trajektorii" - podkreślił. 

Zastanawiając się, jak "zrobić porządek w naszym domu", Orban wyraża przekonanie, że konieczny jest powrót do konsekwentnego stosowania prawa europejskiego. 

"Musimy mierzyć się nawzajem tą samą miarką. Musimy respektować rolę narodowych parlamentów, na przykład nie próbując im uniemożliwić ratyfikacji międzynarodowych traktatów o kapitalnym znacznie, takich jak CETA czy TTIP" - podkreślił. 

Znaczną część swego tekstu Orban poświęcił migracji, która jest według niego największym zagrożeniem, przed jakim stoi obecnie Europa, oraz odpowiedziom, jakich mogłaby udzielić na to zagrożenie Unia.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 2. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 3. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 4. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 5. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 6. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 7. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook