Jedynie prawda jest ciekawa


Orban bez konkurencji na Węgrzech

26.01.2017

Obecny premier Węgier Viktor Orban jest najpopularniejszym kandydatem na to stanowisko w najbliższych wyborach - wykazał opublikowany w czwartek sondaż Instytutu Nezoepont. W 2018 r. odbędą się na Węgrzech wybory parlamentarne.

37 proc. ankietowanych zadeklarowało, że właśnie Orbana wybraliby na premiera kraju. Popularność obecnego szefa rządu znacznie przekracza rating pozostałych kandydatów razem wziętych. Kolejne miejsca w sondażu zajęli: szef skrajnie prawicowej partii Jobbik Gabor Vona z 8 proc. wskazań, lansowany przez Węgierską Partię Socjalistyczną (MSZP) burmistrz Segedynu Laszlo Botka (7 proc.), szef Koalicji Demokratycznej, były premier Ferenc Gyurcsany (5 proc.), współprzewodnicząca partii Polityka Może Być Inna Bernadett Szel (3 proc.) oraz szef Węgierskiej Partii Liberalnej (MLP) Gabor Fodor (2 proc.). Sondaż przeprowadzono w dniach 20-23 stycznia na próbie 1000 osób. Margines błędu wyniósł 3,2 proc. Botka prowadzi obecnie rozmowy z pozostałymi (oprócz MSZP) partiami lewicowymi - DK, Egyuett (Razem) i Parbeszed (Dialog) - by zorientować się, czy zgodzą się na jego kandydaturę. 

Wysuwa też kilka warunków swego startu, w tym stworzenie wspólnej listy kandydatów lewicy, przy czym jest niechętny liście, na której byłby Gyurcsany. Według portalu Index spełnienie tych warunków jest mało prawdopodobne, m.in. dlatego, że Egyuett nie zgadza się na wspólną listę, a DK nie bierze pod uwagę listy bez Gyurcsanya. Sondaże wykazują, że rządzący Fidesz Orbana ma niezmiennie dużą przewagę nad partiami opozycyjnymi. 

Według grudniowego badania ZRI Zavecz Research na partię tę chce głosować 25 proc. ankietowanych, a na Jobbik i MSZP - po 12 proc. Poparcie dla lewicowej Koalicji Demokratycznej wyniosło w tym badaniu 5 proc. Koalicja Fidesz-Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa (KDNP) rządzi na Węgrzech od 2010 r. W wyborach w kwietniu 2014 r. uzyskała 44 proc. głosów, partie lewicowe w sumie - 26 proc., a Jobbik - 21 proc.

kk/PAP

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 2. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 3. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 5. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 6. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook