Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruscy opozycjoniści apelują do Unii Europejskiej

25.01.2012

Białoruscy opozycjoniści proszą UE o podjęcie działań na rzecz ratowania więźniów politycznych w ich kraju. Jednocześnie zaapelowali do Wspólnoty o wprowadzenie wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki sankcji ekonomicznych.

"Wzywam Unię Europejską do zakończenia dwulicowości. Proszę o to, byśmy zaczęli ratować więźniów politycznych póki jeszcze są żywi" - powiedziała Natalia Radzina z portalu Charter97 na konferencji prasowej zorganizowanej w środę w Warszawie w związku z informacją o podpisaniu przez Andreja Sannikaua prośby o ułaskawienie.

O tym, że były kandydat na prezydenta zdecydował się podpisać taką prośbę skierowaną do Łukaszenki poinformowała w środę jego żona Iryna Chalip. Białoruscy opozycjoniści uważają, że Sannikau został zmuszony do podjęcia takiej decyzji, gdyż był torturowany i grożono mu zabiciem żony i syna. 

Uład Kobiec, kierownik sztabu wyborczego b. kandydata na prezydenta, który odsiedział kilka miesięcy w więzieniu, powiedział, że z własnego doświadczenia wie, jakie metody są tam stosowane. "Można wręcz mówić, że ta struktura (białoruskie KGB) przypomina gestapo" - podkreślił.

Opozycjoniści wezwali także Unię do wprowadzenia wobec reżimu Łukaszenki sankcji ekonomicznych.

"Żadnych poważnych kroków UE nie czyni, przez 17 lat trwa to okropne wydarzenie. Nie wierzcie politykom, którzy mówią, że polityka sankcji wobec Białorusi jest nieskuteczna, ponieważ żadnych rzeczywistych sankcji Unia nie wprowadziła" - powiedziała Radzina.

Jej zdaniem, realne sankcje, które mogą uderzyć w reżim prezydenta, to sankcje gospodarcze wśród których powinno znaleźć się embargo na produkty ropopochodne.

Jak mówiła, sprzedaż tych produktów znajduje się wyłącznie w rękach ludzi Łukaszenki, a przychody z tego idą na utrzymanie KGB oraz osób, które torturują więźniów politycznych.

"Dzisiaj widzimy, że UE mówi o naruszaniu praw człowieka na Białorusi, natomiast z drugiej strony sponsoruje reżim Łukaszenki" - powiedziała Radzina. 

W ocenie b. przewodniczącego parlamentu Białorusi Stanisława Szuszkiewicza Europa, aby pomóc młodym Białorusinom powinna znieść opłaty za wizy do strefy Schengen, które wynoszą 60 euro. Dla porównania powiedział, że Rosjanie za takie same wizy płacą 35 euro.

Szuszkiewicz podkreślił, że jeśli UE chce naprawdę pomóc Białorusi, to musi ponieść konsekwencje finansowe. "I tego (UE) nie robi" - dodał.

Przyznał, że Polska pomaga więźniom politycznym na Białorusi, umożliwia młodym Białorusinom kształcenie na polskich uniwersytetach.

PAP
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 3. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 4. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 5. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook