Jedynie prawda jest ciekawa

Białoruscy opozycjoniści apelują do Unii Europejskiej

25.01.2012

Białoruscy opozycjoniści proszą UE o podjęcie działań na rzecz ratowania więźniów politycznych w ich kraju. Jednocześnie zaapelowali do Wspólnoty o wprowadzenie wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki sankcji ekonomicznych.

"Wzywam Unię Europejską do zakończenia dwulicowości. Proszę o to, byśmy zaczęli ratować więźniów politycznych póki jeszcze są żywi" - powiedziała Natalia Radzina z portalu Charter97 na konferencji prasowej zorganizowanej w środę w Warszawie w związku z informacją o podpisaniu przez Andreja Sannikaua prośby o ułaskawienie.

O tym, że były kandydat na prezydenta zdecydował się podpisać taką prośbę skierowaną do Łukaszenki poinformowała w środę jego żona Iryna Chalip. Białoruscy opozycjoniści uważają, że Sannikau został zmuszony do podjęcia takiej decyzji, gdyż był torturowany i grożono mu zabiciem żony i syna. 

Uład Kobiec, kierownik sztabu wyborczego b. kandydata na prezydenta, który odsiedział kilka miesięcy w więzieniu, powiedział, że z własnego doświadczenia wie, jakie metody są tam stosowane. "Można wręcz mówić, że ta struktura (białoruskie KGB) przypomina gestapo" - podkreślił.

Opozycjoniści wezwali także Unię do wprowadzenia wobec reżimu Łukaszenki sankcji ekonomicznych.

"Żadnych poważnych kroków UE nie czyni, przez 17 lat trwa to okropne wydarzenie. Nie wierzcie politykom, którzy mówią, że polityka sankcji wobec Białorusi jest nieskuteczna, ponieważ żadnych rzeczywistych sankcji Unia nie wprowadziła" - powiedziała Radzina.

Jej zdaniem, realne sankcje, które mogą uderzyć w reżim prezydenta, to sankcje gospodarcze wśród których powinno znaleźć się embargo na produkty ropopochodne.

Jak mówiła, sprzedaż tych produktów znajduje się wyłącznie w rękach ludzi Łukaszenki, a przychody z tego idą na utrzymanie KGB oraz osób, które torturują więźniów politycznych.

"Dzisiaj widzimy, że UE mówi o naruszaniu praw człowieka na Białorusi, natomiast z drugiej strony sponsoruje reżim Łukaszenki" - powiedziała Radzina. 

W ocenie b. przewodniczącego parlamentu Białorusi Stanisława Szuszkiewicza Europa, aby pomóc młodym Białorusinom powinna znieść opłaty za wizy do strefy Schengen, które wynoszą 60 euro. Dla porównania powiedział, że Rosjanie za takie same wizy płacą 35 euro.

Szuszkiewicz podkreślił, że jeśli UE chce naprawdę pomóc Białorusi, to musi ponieść konsekwencje finansowe. "I tego (UE) nie robi" - dodał.

Przyznał, że Polska pomaga więźniom politycznym na Białorusi, umożliwia młodym Białorusinom kształcenie na polskich uniwersytetach.

PAP
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. LePen21092017 21.09.2017

  Konflikt w partii Le Pen. "To całkowita porażka"

  Wiceszef francuskiego skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Florian Philippot poinformował w czwartek, że odszedł z ugrupowania. Wcześniej, za odmowę rezygnacji z przewodnictwa w jego stowarzyszeniu Patrioci, zdegradowała go szefowa partii Marine Le Pen.

 2. Terroryzm 21.09.2017

  Szwedzkie służby biją na alarm. Możliwy atak terrorystyczny

  Szwedzkie służby specjalne SAPO potwierdziły w czwartek, że otrzymały informację o groźbie ataku terrorystycznego, którego celem mają być centralne dzielnice Sztokholmu.

 3. Transport 21.09.2017

  Francja mięknie w sprawie pracowników delegowanych? Będą uzgodnienia z Polską

  Będą dalsze uzgodnienia ze stroną polską na temat rewizji dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników, tak by sprostać wymaganiom jej nowelizacji - poinformowała w czwartek PAP francuska minister pracy Muriel Penicaud.

 4. Zydzi 21.09.2017

  Niemcy znów mają problem z antysemityzmem? "To zjawisko rozszerza się"

  Niemiecki dziennik "Die Welt" opowiedział się w czwartek za powołaniem w Niemczech pełnomocnika do walki z antysemityzmem. Gazeta pisze, że liczba wrogich wobec Żydów i Izraela incydentów stale rośnie. W pierwszym półroczu br. odnotowano 681 takich przypadków.

 5. Alemao 21.09.2017

  Piękny gest! Piłkarz przeszedł boisko na kolanach dziękując Bogu za wyleczenie!

  Piłkarz International Porto Allegre nie zaczął dobrze tego sezonu - w wyniku kontuzji przez pięć miesięcy nie mógł grać w piłkę. Jego powrót przyprawił fanów o dreszcze.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook