Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Białoruscy opozycjoniści apelują do Unii Europejskiej

25.01.2012

Białoruscy opozycjoniści proszą UE o podjęcie działań na rzecz ratowania więźniów politycznych w ich kraju. Jednocześnie zaapelowali do Wspólnoty o wprowadzenie wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki sankcji ekonomicznych.

"Wzywam Unię Europejską do zakończenia dwulicowości. Proszę o to, byśmy zaczęli ratować więźniów politycznych póki jeszcze są żywi" - powiedziała Natalia Radzina z portalu Charter97 na konferencji prasowej zorganizowanej w środę w Warszawie w związku z informacją o podpisaniu przez Andreja Sannikaua prośby o ułaskawienie.

O tym, że były kandydat na prezydenta zdecydował się podpisać taką prośbę skierowaną do Łukaszenki poinformowała w środę jego żona Iryna Chalip. Białoruscy opozycjoniści uważają, że Sannikau został zmuszony do podjęcia takiej decyzji, gdyż był torturowany i grożono mu zabiciem żony i syna. 

Uład Kobiec, kierownik sztabu wyborczego b. kandydata na prezydenta, który odsiedział kilka miesięcy w więzieniu, powiedział, że z własnego doświadczenia wie, jakie metody są tam stosowane. "Można wręcz mówić, że ta struktura (białoruskie KGB) przypomina gestapo" - podkreślił.

Opozycjoniści wezwali także Unię do wprowadzenia wobec reżimu Łukaszenki sankcji ekonomicznych.

"Żadnych poważnych kroków UE nie czyni, przez 17 lat trwa to okropne wydarzenie. Nie wierzcie politykom, którzy mówią, że polityka sankcji wobec Białorusi jest nieskuteczna, ponieważ żadnych rzeczywistych sankcji Unia nie wprowadziła" - powiedziała Radzina.

Jej zdaniem, realne sankcje, które mogą uderzyć w reżim prezydenta, to sankcje gospodarcze wśród których powinno znaleźć się embargo na produkty ropopochodne.

Jak mówiła, sprzedaż tych produktów znajduje się wyłącznie w rękach ludzi Łukaszenki, a przychody z tego idą na utrzymanie KGB oraz osób, które torturują więźniów politycznych.

"Dzisiaj widzimy, że UE mówi o naruszaniu praw człowieka na Białorusi, natomiast z drugiej strony sponsoruje reżim Łukaszenki" - powiedziała Radzina. 

W ocenie b. przewodniczącego parlamentu Białorusi Stanisława Szuszkiewicza Europa, aby pomóc młodym Białorusinom powinna znieść opłaty za wizy do strefy Schengen, które wynoszą 60 euro. Dla porównania powiedział, że Rosjanie za takie same wizy płacą 35 euro.

Szuszkiewicz podkreślił, że jeśli UE chce naprawdę pomóc Białorusi, to musi ponieść konsekwencje finansowe. "I tego (UE) nie robi" - dodał.

Przyznał, że Polska pomaga więźniom politycznym na Białorusi, umożliwia młodym Białorusinom kształcenie na polskich uniwersytetach.

PAP
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 2. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 3. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 4. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 5. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 6. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

 7. epa05600885 24.10.2016

  Kłopoty z imigrantami na Lesbos

  Nielegalnie imigranci podpalili kontenery służb azylowych.

 8. mid-epa05600811 24.10.2016

  Impas ws. CETA podważa wiarygodność UE

  "Financial Times" o komplikacjach przy rozmowach o umowie CETA.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook