Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruscy opozycjoniści apelują do Unii Europejskiej

25.01.2012

Białoruscy opozycjoniści proszą UE o podjęcie działań na rzecz ratowania więźniów politycznych w ich kraju. Jednocześnie zaapelowali do Wspólnoty o wprowadzenie wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki sankcji ekonomicznych.

"Wzywam Unię Europejską do zakończenia dwulicowości. Proszę o to, byśmy zaczęli ratować więźniów politycznych póki jeszcze są żywi" - powiedziała Natalia Radzina z portalu Charter97 na konferencji prasowej zorganizowanej w środę w Warszawie w związku z informacją o podpisaniu przez Andreja Sannikaua prośby o ułaskawienie.

O tym, że były kandydat na prezydenta zdecydował się podpisać taką prośbę skierowaną do Łukaszenki poinformowała w środę jego żona Iryna Chalip. Białoruscy opozycjoniści uważają, że Sannikau został zmuszony do podjęcia takiej decyzji, gdyż był torturowany i grożono mu zabiciem żony i syna. 

Uład Kobiec, kierownik sztabu wyborczego b. kandydata na prezydenta, który odsiedział kilka miesięcy w więzieniu, powiedział, że z własnego doświadczenia wie, jakie metody są tam stosowane. "Można wręcz mówić, że ta struktura (białoruskie KGB) przypomina gestapo" - podkreślił.

Opozycjoniści wezwali także Unię do wprowadzenia wobec reżimu Łukaszenki sankcji ekonomicznych.

"Żadnych poważnych kroków UE nie czyni, przez 17 lat trwa to okropne wydarzenie. Nie wierzcie politykom, którzy mówią, że polityka sankcji wobec Białorusi jest nieskuteczna, ponieważ żadnych rzeczywistych sankcji Unia nie wprowadziła" - powiedziała Radzina.

Jej zdaniem, realne sankcje, które mogą uderzyć w reżim prezydenta, to sankcje gospodarcze wśród których powinno znaleźć się embargo na produkty ropopochodne.

Jak mówiła, sprzedaż tych produktów znajduje się wyłącznie w rękach ludzi Łukaszenki, a przychody z tego idą na utrzymanie KGB oraz osób, które torturują więźniów politycznych.

"Dzisiaj widzimy, że UE mówi o naruszaniu praw człowieka na Białorusi, natomiast z drugiej strony sponsoruje reżim Łukaszenki" - powiedziała Radzina. 

W ocenie b. przewodniczącego parlamentu Białorusi Stanisława Szuszkiewicza Europa, aby pomóc młodym Białorusinom powinna znieść opłaty za wizy do strefy Schengen, które wynoszą 60 euro. Dla porównania powiedział, że Rosjanie za takie same wizy płacą 35 euro.

Szuszkiewicz podkreślił, że jeśli UE chce naprawdę pomóc Białorusi, to musi ponieść konsekwencje finansowe. "I tego (UE) nie robi" - dodał.

Przyznał, że Polska pomaga więźniom politycznym na Białorusi, umożliwia młodym Białorusinom kształcenie na polskich uniwersytetach.

PAP
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 8. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook