Jedynie prawda jest ciekawa


Opozycja w Rosji: Uwolnić więźniów politycznych

06.05.2017

"Uwolnić więźniów politycznych!" - pod tym hasłem przebiegł w sobotę wiec zwołany przez rosyjską opozycję w piątą rocznicę masowej demonstracji na placu Bołotnym, po której nastąpiła seria procesów sądowych zakończonych karami więzienia dla demonstrantów.

Wiec w Moskwie odbył się za zgodą władz miasta. Ze sceny na Prospekcie Sacharowa, w miejscu, gdzie odbywało się w przeszłości wiele protestów, przemawiali działacze opozycji i obrońcy praw człowieka, m.in. były deputowany Giennadij Gudkow, szef moskiewskiego oddziału partii Jabłoko Siergiej Mitrochin, bloger i działacz z Saratowa Wiaczesław Malcew, szef Ruchu Praw Człowieka Lew Ponomariow. 

Wszyscy przypominali o losie ludzi, którzy po demonstracji z 6 maja 2012 roku skazani zostali na kary pozbawienia wolności. Wśród zgromadzonych widać było fotografie ostatniego skazanego Iwana Niepomniaszczych, którego proces odbył się w grudniu 2015 roku . Mówcy wymieniali nazwiska Siergieja Udalcowa, który wyjdzie na wolność latem tego roku, i Dmitrija Buczenkowa - najnowszego z oskarżonych o udział w zajściach sprzed pięciu lat. Proces Buczenkowa wkrótce rozpocznie się w Moskwie; jego obrona twierdzi, że 6 maja 2012 roku nie było go na demonstracji ani w ogóle w stolicy. 

Na scenie pojawili się ci uczestnicy demonstracji na placu Bołotnym, którzy już wyszli na wolność. 

Wielu mówców przypominało o wydarzeniach w życiu politycznym Rosji po 2012 roku, w tym o zabójstwie jednego z liderów opozycji, byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa, konflikcie zbrojnym na Ukrainie, zaostrzeniu przepisów dotyczących zgromadzeń publicznych. W Rosji obowiązuje obecnie prawo pozwalające karać pozbawieniem wolności za wielokrotne naruszenie przepisów o zgromadzeniach publicznych. 

Pierwszy w Rosji opozycjonista, który został skazany na podstawie tych przepisów - Ildar Dadin, zwrócił się z krótkim przemówieniem do zgromadzonych, którzy uczcili go okrzykami "Zuch!" (ros. mołodiec). Dadin wyszedł na scenę owinięty flagą ukraińską. Jeszcze wcześniej w jednym z przemówień zabrzmiały nazwiska Ukraińców odbywających kary w rosyjskich więzieniach: Ołeha Sencowa, Mykoły Karpiuka i Stanisława Kłycha. 

Liczbę uczestników wiecu policja oceniła na 1000 osób, a prowadząca niezależne podliczenia inicjatywa Biełyj Sczotczik na 2,8 tysiąca. Organizatorzy podali liczbę 10 tysięcy. 

Nie pojawił się na wiecu organizator wielotysięcznych protestów antykorupcyjnych z 26 marca Aleksiej Nawalny, który w ostatnich miesiącach stał się twarzą rosyjskiej opozycji. Działacze, którzy przemawiali na wiecu, wyrażali obawy, że wobec uczestników protestów z 26 marca, którzy nadal wzywani są na policję, mogą zostać wszczęte sprawy karne, tak jak wobec demonstrantów z placu Bołotnego. 

Uczestnicy wiecu przynieśli plakaty, które nawiązywały do tych sprzed pięciu lat - były to hasła identyczne jak w 2012 roku bądź wyrażające protest przeciw represjom politycznym. Skandowano: "Rosja bez Putina!", "Rosja będzie wolna!". W tłumie powiewały rosyjskie flagi narodowe i sztandary rozmaitych ruchów politycznych - partii opozycyjnych, anarchistów, flagi z symbolami nawiązującymi do Rosji carskiej. Ze sceny wystąpili zarówno przedstawiciele nacjonalistów, jak i strajkujących obecnie w wielu regionach Rosji kierowców tirów. 

6 maja 2012 roku, w przededniu inauguracji prezydenta Władimira Putina, na placu Bołotnym naprzeciwko Kremla doszło do starć sił specjalnych policji OMON z opozycjonistami, którzy żądali odejścia Putina, a także przeprowadzenia w Rosji uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W manifestacji wzięło udział około 15 tys. ludzi. Ponad 450 osób zostało zatrzymanych, po obu stronach byli ranni. 

Postępowanie karne wszczęto wobec ponad 30 osób, procesy trwały w latach 2014-15, kilkanaście osób zostało skazanych na kary od 2,5 do 4,5 lat łagru. Po 2014 roku władze nie udzielały zgody na wiece w rocznicę protestów na placu Bołotnym, mityngi przypominające o tych wydarzeniach odbywały się bez zezwolenia i kończyły się zatrzymaniami. 

ak/PAP 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 8. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook