Jedynie prawda jest ciekawa


Opozycja w Rosji: Uwolnić więźniów politycznych

06.05.2017

"Uwolnić więźniów politycznych!" - pod tym hasłem przebiegł w sobotę wiec zwołany przez rosyjską opozycję w piątą rocznicę masowej demonstracji na placu Bołotnym, po której nastąpiła seria procesów sądowych zakończonych karami więzienia dla demonstrantów.

Wiec w Moskwie odbył się za zgodą władz miasta. Ze sceny na Prospekcie Sacharowa, w miejscu, gdzie odbywało się w przeszłości wiele protestów, przemawiali działacze opozycji i obrońcy praw człowieka, m.in. były deputowany Giennadij Gudkow, szef moskiewskiego oddziału partii Jabłoko Siergiej Mitrochin, bloger i działacz z Saratowa Wiaczesław Malcew, szef Ruchu Praw Człowieka Lew Ponomariow. 

Wszyscy przypominali o losie ludzi, którzy po demonstracji z 6 maja 2012 roku skazani zostali na kary pozbawienia wolności. Wśród zgromadzonych widać było fotografie ostatniego skazanego Iwana Niepomniaszczych, którego proces odbył się w grudniu 2015 roku . Mówcy wymieniali nazwiska Siergieja Udalcowa, który wyjdzie na wolność latem tego roku, i Dmitrija Buczenkowa - najnowszego z oskarżonych o udział w zajściach sprzed pięciu lat. Proces Buczenkowa wkrótce rozpocznie się w Moskwie; jego obrona twierdzi, że 6 maja 2012 roku nie było go na demonstracji ani w ogóle w stolicy. 

Na scenie pojawili się ci uczestnicy demonstracji na placu Bołotnym, którzy już wyszli na wolność. 

Wielu mówców przypominało o wydarzeniach w życiu politycznym Rosji po 2012 roku, w tym o zabójstwie jednego z liderów opozycji, byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa, konflikcie zbrojnym na Ukrainie, zaostrzeniu przepisów dotyczących zgromadzeń publicznych. W Rosji obowiązuje obecnie prawo pozwalające karać pozbawieniem wolności za wielokrotne naruszenie przepisów o zgromadzeniach publicznych. 

Pierwszy w Rosji opozycjonista, który został skazany na podstawie tych przepisów - Ildar Dadin, zwrócił się z krótkim przemówieniem do zgromadzonych, którzy uczcili go okrzykami "Zuch!" (ros. mołodiec). Dadin wyszedł na scenę owinięty flagą ukraińską. Jeszcze wcześniej w jednym z przemówień zabrzmiały nazwiska Ukraińców odbywających kary w rosyjskich więzieniach: Ołeha Sencowa, Mykoły Karpiuka i Stanisława Kłycha. 

Liczbę uczestników wiecu policja oceniła na 1000 osób, a prowadząca niezależne podliczenia inicjatywa Biełyj Sczotczik na 2,8 tysiąca. Organizatorzy podali liczbę 10 tysięcy. 

Nie pojawił się na wiecu organizator wielotysięcznych protestów antykorupcyjnych z 26 marca Aleksiej Nawalny, który w ostatnich miesiącach stał się twarzą rosyjskiej opozycji. Działacze, którzy przemawiali na wiecu, wyrażali obawy, że wobec uczestników protestów z 26 marca, którzy nadal wzywani są na policję, mogą zostać wszczęte sprawy karne, tak jak wobec demonstrantów z placu Bołotnego. 

Uczestnicy wiecu przynieśli plakaty, które nawiązywały do tych sprzed pięciu lat - były to hasła identyczne jak w 2012 roku bądź wyrażające protest przeciw represjom politycznym. Skandowano: "Rosja bez Putina!", "Rosja będzie wolna!". W tłumie powiewały rosyjskie flagi narodowe i sztandary rozmaitych ruchów politycznych - partii opozycyjnych, anarchistów, flagi z symbolami nawiązującymi do Rosji carskiej. Ze sceny wystąpili zarówno przedstawiciele nacjonalistów, jak i strajkujących obecnie w wielu regionach Rosji kierowców tirów. 

6 maja 2012 roku, w przededniu inauguracji prezydenta Władimira Putina, na placu Bołotnym naprzeciwko Kremla doszło do starć sił specjalnych policji OMON z opozycjonistami, którzy żądali odejścia Putina, a także przeprowadzenia w Rosji uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W manifestacji wzięło udział około 15 tys. ludzi. Ponad 450 osób zostało zatrzymanych, po obu stronach byli ranni. 

Postępowanie karne wszczęto wobec ponad 30 osób, procesy trwały w latach 2014-15, kilkanaście osób zostało skazanych na kary od 2,5 do 4,5 lat łagru. Po 2014 roku władze nie udzielały zgody na wiece w rocznicę protestów na placu Bołotnym, mityngi przypominające o tych wydarzeniach odbywały się bez zezwolenia i kończyły się zatrzymaniami. 

ak/PAP 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook