Jedynie prawda jest ciekawa

Opozycja w Dumie wezwała szefa CKW do dymisji

27.01.2012

Opozycja w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji, wezwała w piątek przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Federacji Rosyjskiej Władimira Czurowa do złożenia dymisji.

Deputowani nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR), Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) i socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji obarczyli Czurowa odpowiedzialnością za liczne fałszerstwa wyborcze podczas grudniowych wyborów parlamentarnych. Wcześniej dymisji szefa CKW zażądali uczestnicy wielotysięcznych akcji protestacyjnych, do których bezpośrednio po wyborach doszło na ulicach Moskwy i innych miast.

Czurow, który w piątek odpowiadał w Dumie na pytania deputowanych, odrzucił oskarżenia kierowane pod jego adresem. Poinformował, że z 1686 skarg na domniemane naruszenia, które wpłynęły do Centralnej Komisji Wyborczej, potwierdzenie znalazło tylko 195, tj. 11,5 proc.

Szef CKW zasugerował, że współodpowiedzialność za przebieg wyborów ponoszą też same partie, które w nich uczestniczyły. Czurow zauważył, że obiecywały one skierowanie do lokali wyborczych miliona obserwatorów, a w ostatecznym rachunku wysłały tylko 250 tys. osób.

W piątkowym posiedzeniu Dumy wzięli też udział prokurator generalny Jurij Czajka, przewodniczący Komitetu Śledczego FR Aleksandr Bastrykin i minister spraw wewnętrznych Raszid Nurgalijew. Ten ostatni przekazał, że za różne nieprawidłowości podczas wyborów do odpowiedzialności administracyjnej pociągnięto prawie 2 tys. osób. Z kolei Bastrykin podał, że Komitet Śledczy FR wszczął 36 dochodzeń w sprawie fałszerstw, w większości zakończonych na korzyść kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja. Czajka poinformował, że naruszeń dopuściły się wszystkie partie polityczne.

Wbrew zapowiedziom opozycja w Dumie nie zdecydowała się na złożenie wniosku o powołanie parlamentarnej komisji śledczej do zbadania fałszerstw podczas grudniowych wyborów.

4 grudnia w Federacji Rosyjskiej odbyły się wybory parlamentarne. Według CKW wygrała je Jedna Rosja, zdobywając 49,32 proc. głosów, co przełożyło się na 238 mandatów w 450-miejscowej izbie i dało partii Putina większość absolutną. Opozycja zarzuciła władzom fałszerstwa wyborcze. Niektórzy eksperci utrzymują, że rezultat Jednej Rosji został "poprawiony" o 10-15 proc.

Po wyborach tysiące osób demonstrowały przeciwko oszustwom na ulicach Moskwy i innych miast. Największe akcje protestacyjne odbyły się w stolicy w dniach 10 i 24 grudnia. W tej pierwszej wzięło udział 25 tys., a według niektórych źródeł - nawet 40 tys. osób. W drugiej - ponad 60 tys.osób.

Uczestnicy domagali się m.in. odejścia Putina, unieważnienia wyników wyborów do Dumy i rozpisania nowych, a także odwołania i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej przewodniczącego CKW Władimira Czurowa oraz innych urzędników państwowych odpowiedzialnych za fałszerstwa. Żądano też zarejestrowania wszystkich formacji politycznych, którym w ostatnich latach odmówiono wpisania do rejestru partii, zwolnienia więźniów politycznych i zniesienia cenzury w państwowych mediach.

Kolejne takie manifestacje zapowiedziano na 4 lutego, na miesiąc przed wyborami prezydenckimi, po których Putin chce wrócić na Kreml.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kiev 18.10.2017

  Przepychanki z policją i zatrzymania przed parlamentem w Kijowie: "Specnaz napadł na nasz obóz pod parlamentem. Trują nas gazem, kopią po kolanach, starają się wyprzeć ludzi"

  Ukraińska policja po brutalnych - jak mówią świadkowie - przepychankach z demonstrującymi przed parlamentem w Kijowie zatrzymała w środę wieczorem 11 osób z ustawionego tam miasteczka namiotowego przeciwników władz.

 2. 1270angmerkel 18.10.2017

  Merkel poruszy na szczycie UE "kwestię praworządności". Zdaniem redakcji "Spiegla" będzie to oznaczało spór z Polską i Węgrami

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie Unii Europejskiej kwestię praworządności - poinformowały w środę źródła rządowe w Berlinie. Praworządność jest zdaniem niemieckiego rządu rdzeniem europejskiego ładu.

 3. Katalonia 18.10.2017

  Tragiczny skutek referendum! Katalonię opuściło ponad 700 firm

  Ponad 700 podmiotów gospodarczych przeniosło swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii w następstwie referendum niepodległościowego w tym regionie. W nieuznawanym przez Madryt plebiscycie z 1 października wygrali zwolennicy secesji.

 4. Hells-Angels 18.10.2017

  Szturm policji w kilkunastu niemieckich miastach

  700 funkcjonariuszy niemieckiej policji o godzinie 6:00 rano przeprowadziło w 16 miastach Północnej Westfalii naloty na mieszkania i sklepy, należące do Hells Angels oraz podlegającej jej paramilitarnej bojówki Clan 81 Germany.

 5. Jerozolima 18.10.2017

  Irański dowódca wzywa do przeciwstawienia się Izraelowi

  Szef sztabu generalnego irańskiej armii generał Mohammad Bakeri rozmawiał w środę w stolicy Syrii Damaszku na temat pogłębienia współpracy z syryjskim wojskiem. Wezwał do przeciwstawienia się Izraelowi i sunnickim rebeliantom - poinformowały syryjskie media.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook