Jedynie prawda jest ciekawa


Opozycja w Dumie wezwała szefa CKW do dymisji

27.01.2012

Opozycja w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji, wezwała w piątek przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Federacji Rosyjskiej Władimira Czurowa do złożenia dymisji.

Deputowani nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR), Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) i socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji obarczyli Czurowa odpowiedzialnością za liczne fałszerstwa wyborcze podczas grudniowych wyborów parlamentarnych. Wcześniej dymisji szefa CKW zażądali uczestnicy wielotysięcznych akcji protestacyjnych, do których bezpośrednio po wyborach doszło na ulicach Moskwy i innych miast.

Czurow, który w piątek odpowiadał w Dumie na pytania deputowanych, odrzucił oskarżenia kierowane pod jego adresem. Poinformował, że z 1686 skarg na domniemane naruszenia, które wpłynęły do Centralnej Komisji Wyborczej, potwierdzenie znalazło tylko 195, tj. 11,5 proc.

Szef CKW zasugerował, że współodpowiedzialność za przebieg wyborów ponoszą też same partie, które w nich uczestniczyły. Czurow zauważył, że obiecywały one skierowanie do lokali wyborczych miliona obserwatorów, a w ostatecznym rachunku wysłały tylko 250 tys. osób.

W piątkowym posiedzeniu Dumy wzięli też udział prokurator generalny Jurij Czajka, przewodniczący Komitetu Śledczego FR Aleksandr Bastrykin i minister spraw wewnętrznych Raszid Nurgalijew. Ten ostatni przekazał, że za różne nieprawidłowości podczas wyborów do odpowiedzialności administracyjnej pociągnięto prawie 2 tys. osób. Z kolei Bastrykin podał, że Komitet Śledczy FR wszczął 36 dochodzeń w sprawie fałszerstw, w większości zakończonych na korzyść kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja. Czajka poinformował, że naruszeń dopuściły się wszystkie partie polityczne.

Wbrew zapowiedziom opozycja w Dumie nie zdecydowała się na złożenie wniosku o powołanie parlamentarnej komisji śledczej do zbadania fałszerstw podczas grudniowych wyborów.

4 grudnia w Federacji Rosyjskiej odbyły się wybory parlamentarne. Według CKW wygrała je Jedna Rosja, zdobywając 49,32 proc. głosów, co przełożyło się na 238 mandatów w 450-miejscowej izbie i dało partii Putina większość absolutną. Opozycja zarzuciła władzom fałszerstwa wyborcze. Niektórzy eksperci utrzymują, że rezultat Jednej Rosji został "poprawiony" o 10-15 proc.

Po wyborach tysiące osób demonstrowały przeciwko oszustwom na ulicach Moskwy i innych miast. Największe akcje protestacyjne odbyły się w stolicy w dniach 10 i 24 grudnia. W tej pierwszej wzięło udział 25 tys., a według niektórych źródeł - nawet 40 tys. osób. W drugiej - ponad 60 tys.osób.

Uczestnicy domagali się m.in. odejścia Putina, unieważnienia wyników wyborów do Dumy i rozpisania nowych, a także odwołania i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej przewodniczącego CKW Władimira Czurowa oraz innych urzędników państwowych odpowiedzialnych za fałszerstwa. Żądano też zarejestrowania wszystkich formacji politycznych, którym w ostatnich latach odmówiono wpisania do rejestru partii, zwolnienia więźniów politycznych i zniesienia cenzury w państwowych mediach.

Kolejne takie manifestacje zapowiedziano na 4 lutego, na miesiąc przed wyborami prezydenckimi, po których Putin chce wrócić na Kreml.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 3. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 4. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 5. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 6. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 7. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook