Jedynie prawda jest ciekawa


Opozycja w Dumie wezwała szefa CKW do dymisji

27.01.2012

Opozycja w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji, wezwała w piątek przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Federacji Rosyjskiej Władimira Czurowa do złożenia dymisji.

Deputowani nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR), Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) i socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji obarczyli Czurowa odpowiedzialnością za liczne fałszerstwa wyborcze podczas grudniowych wyborów parlamentarnych. Wcześniej dymisji szefa CKW zażądali uczestnicy wielotysięcznych akcji protestacyjnych, do których bezpośrednio po wyborach doszło na ulicach Moskwy i innych miast.

Czurow, który w piątek odpowiadał w Dumie na pytania deputowanych, odrzucił oskarżenia kierowane pod jego adresem. Poinformował, że z 1686 skarg na domniemane naruszenia, które wpłynęły do Centralnej Komisji Wyborczej, potwierdzenie znalazło tylko 195, tj. 11,5 proc.

Szef CKW zasugerował, że współodpowiedzialność za przebieg wyborów ponoszą też same partie, które w nich uczestniczyły. Czurow zauważył, że obiecywały one skierowanie do lokali wyborczych miliona obserwatorów, a w ostatecznym rachunku wysłały tylko 250 tys. osób.

W piątkowym posiedzeniu Dumy wzięli też udział prokurator generalny Jurij Czajka, przewodniczący Komitetu Śledczego FR Aleksandr Bastrykin i minister spraw wewnętrznych Raszid Nurgalijew. Ten ostatni przekazał, że za różne nieprawidłowości podczas wyborów do odpowiedzialności administracyjnej pociągnięto prawie 2 tys. osób. Z kolei Bastrykin podał, że Komitet Śledczy FR wszczął 36 dochodzeń w sprawie fałszerstw, w większości zakończonych na korzyść kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja. Czajka poinformował, że naruszeń dopuściły się wszystkie partie polityczne.

Wbrew zapowiedziom opozycja w Dumie nie zdecydowała się na złożenie wniosku o powołanie parlamentarnej komisji śledczej do zbadania fałszerstw podczas grudniowych wyborów.

4 grudnia w Federacji Rosyjskiej odbyły się wybory parlamentarne. Według CKW wygrała je Jedna Rosja, zdobywając 49,32 proc. głosów, co przełożyło się na 238 mandatów w 450-miejscowej izbie i dało partii Putina większość absolutną. Opozycja zarzuciła władzom fałszerstwa wyborcze. Niektórzy eksperci utrzymują, że rezultat Jednej Rosji został "poprawiony" o 10-15 proc.

Po wyborach tysiące osób demonstrowały przeciwko oszustwom na ulicach Moskwy i innych miast. Największe akcje protestacyjne odbyły się w stolicy w dniach 10 i 24 grudnia. W tej pierwszej wzięło udział 25 tys., a według niektórych źródeł - nawet 40 tys. osób. W drugiej - ponad 60 tys.osób.

Uczestnicy domagali się m.in. odejścia Putina, unieważnienia wyników wyborów do Dumy i rozpisania nowych, a także odwołania i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej przewodniczącego CKW Władimira Czurowa oraz innych urzędników państwowych odpowiedzialnych za fałszerstwa. Żądano też zarejestrowania wszystkich formacji politycznych, którym w ostatnich latach odmówiono wpisania do rejestru partii, zwolnienia więźniów politycznych i zniesienia cenzury w państwowych mediach.

Kolejne takie manifestacje zapowiedziano na 4 lutego, na miesiąc przed wyborami prezydenckimi, po których Putin chce wrócić na Kreml.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 4. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 5. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 6. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 7. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 8. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook