Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Opozycja w Dumie wezwała szefa CKW do dymisji

27.01.2012

Opozycja w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji, wezwała w piątek przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Federacji Rosyjskiej Władimira Czurowa do złożenia dymisji.

Deputowani nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR), Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) i socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji obarczyli Czurowa odpowiedzialnością za liczne fałszerstwa wyborcze podczas grudniowych wyborów parlamentarnych. Wcześniej dymisji szefa CKW zażądali uczestnicy wielotysięcznych akcji protestacyjnych, do których bezpośrednio po wyborach doszło na ulicach Moskwy i innych miast.

Czurow, który w piątek odpowiadał w Dumie na pytania deputowanych, odrzucił oskarżenia kierowane pod jego adresem. Poinformował, że z 1686 skarg na domniemane naruszenia, które wpłynęły do Centralnej Komisji Wyborczej, potwierdzenie znalazło tylko 195, tj. 11,5 proc.

Szef CKW zasugerował, że współodpowiedzialność za przebieg wyborów ponoszą też same partie, które w nich uczestniczyły. Czurow zauważył, że obiecywały one skierowanie do lokali wyborczych miliona obserwatorów, a w ostatecznym rachunku wysłały tylko 250 tys. osób.

W piątkowym posiedzeniu Dumy wzięli też udział prokurator generalny Jurij Czajka, przewodniczący Komitetu Śledczego FR Aleksandr Bastrykin i minister spraw wewnętrznych Raszid Nurgalijew. Ten ostatni przekazał, że za różne nieprawidłowości podczas wyborów do odpowiedzialności administracyjnej pociągnięto prawie 2 tys. osób. Z kolei Bastrykin podał, że Komitet Śledczy FR wszczął 36 dochodzeń w sprawie fałszerstw, w większości zakończonych na korzyść kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja. Czajka poinformował, że naruszeń dopuściły się wszystkie partie polityczne.

Wbrew zapowiedziom opozycja w Dumie nie zdecydowała się na złożenie wniosku o powołanie parlamentarnej komisji śledczej do zbadania fałszerstw podczas grudniowych wyborów.

4 grudnia w Federacji Rosyjskiej odbyły się wybory parlamentarne. Według CKW wygrała je Jedna Rosja, zdobywając 49,32 proc. głosów, co przełożyło się na 238 mandatów w 450-miejscowej izbie i dało partii Putina większość absolutną. Opozycja zarzuciła władzom fałszerstwa wyborcze. Niektórzy eksperci utrzymują, że rezultat Jednej Rosji został "poprawiony" o 10-15 proc.

Po wyborach tysiące osób demonstrowały przeciwko oszustwom na ulicach Moskwy i innych miast. Największe akcje protestacyjne odbyły się w stolicy w dniach 10 i 24 grudnia. W tej pierwszej wzięło udział 25 tys., a według niektórych źródeł - nawet 40 tys. osób. W drugiej - ponad 60 tys.osób.

Uczestnicy domagali się m.in. odejścia Putina, unieważnienia wyników wyborów do Dumy i rozpisania nowych, a także odwołania i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej przewodniczącego CKW Władimira Czurowa oraz innych urzędników państwowych odpowiedzialnych za fałszerstwa. Żądano też zarejestrowania wszystkich formacji politycznych, którym w ostatnich latach odmówiono wpisania do rejestru partii, zwolnienia więźniów politycznych i zniesienia cenzury w państwowych mediach.

Kolejne takie manifestacje zapowiedziano na 4 lutego, na miesiąc przed wyborami prezydenckimi, po których Putin chce wrócić na Kreml.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mid-epa058767812 29.03.2017

  Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska

  Theresa May liczy na głębokie partnerstwo ze Wspólnotą.

 2. mid-epa058770142 29.03.2017

  Tusk do Brytyjczyków: Już za wami tęsknimy

  "Nie ma powodu udawać, że to szczęśliwy dzień dla Londynu czy dla Brukseli" - stwierdził szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 3. mid-epa05876778 29.03.2017

  Premier May oficjalnie rozpoczęła procedurę Brexitu

  Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 4. 42564341528dcd6247a0b 29.03.2017

  Władze Ukrainy potępiły atak na polski konsulat

  - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju - oświadczył w środę jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

 5. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 6. phpThumbgeneratedthumbnailJPEG 29.03.2017

  Ostrzelano polski konsulat w Łucku

  W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

 7. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook