Jedynie prawda jest ciekawa


Opozycja chce odwołania parlamentu Izraela

01.12.2014

Izraelska lewica chce zakończyć kadencję izraelskiego parlamentu.


Dwie lewicowe partie opozycyjne w Izraelu złożyły wniosek o rozwiązanie parlamentu i rozpisanie nowych wyborów, jako powód podając poważne spory w centroprawicowej koalicji rządzącej premiera Benjamina Netanjahu.

Pierwsze głosowanie nad wnioskiem socjaldemokratycznej Izraelskiej Partii Pracy (Awoda) i liberalnego ugrupowania Merec jest planowane na środę - podały izraelskie media w poniedziałek.

Według opozycji do kryzysu w ekipie rządzącej przyczyniły się dwa projekty aktów prawnych – ustawy stwierdzającej, że Izrael jest "państwem ludu żydowskiego", oraz ustawy mającej wpłynąć na spadek cen mieszkań.

Na razie nie sposób przewidzieć, czy wniosek opozycji zostanie przyjęty - ocenia agencja dpa, dodając, że choć koalicja jest targana wewnętrznymi sporami, to jej członkowie wciąż starają się dojść do porozumienia.

Netanjahu ma odbyć w poniedziałek decydującą rozmowę z ministrem finansów Jairem Lapidem z koalicyjnej partii Jest Przyszłość (Jesz Atid). Dzień wcześniej szef rządu zagroził wyciągnięciem konsekwencji, jeśli wewnątrz koalicji nie ustaną ataki na niego.

Według nowego sondażu Netanjahu znacząco stracił ostatnio na popularności; zadowolenie z jego rządów wyraziło tylko 38 proc. pytanych.

W skład koalicji po wyborach ze stycznia 2013 r. wchodzi blok wyborczy Netanjahu Likud-Nasz Dom Izrael (IB), centrowa partia laicka Jesz Atid, religijne ugrupowanie Żydowski Dom i liberalna Hatnuah (Ruch).

tk/PAP

fot. PAP/EPA

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook