Jedynie prawda jest ciekawa


Operacja UE przeciwko przemytnikom imigrantów

12.05.2015

Polska deklaruje udział w akcji na Morzu Śródziemnym przeciwko przemytnikom imigrantom.

Pierwsze decyzje ws. unijnej operacji na Morzu Śródziemnym, wymierzonej w przemytników imigrantów mogą zapaść już w poniedziałek - informują unijni dyplomaci. Według źródeł Polska deklaruje udostępnienie misji samolotu rozpoznawczego i rozważa wysłanie okrętu.

Przygotowanie operacji, mającej na celu „zniszczenie modelu biznesowego" przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym, zapowiedzieli 23 kwietnia przywódcy państw UE na nadzwyczajnym szczycie poświęconym imigracji. Komisja Europejska sugerowała, że operacja ta mogłaby być wzorowana na misji Atalanta, wymierzonej w somalijskich piratów, którzy uprowadzają statki handlowe dla okupu.

Jak podkreślił we wtorek wysoki rangą unijny dyplomata, UE chce oprzeć swoją operację na rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ; w poniedziałek unijne plany przedstawiła w Nowym Jorku szefowa dyplomacji Unii Federica Mogherini.

Mandat RB ONZ nie jest jednak niezbędny dla realizacji wszystkich etapów planowanej operacji; rozmieszczenie okrętów tylko na wodach międzynarodowych oraz zatrzymanie tam podejrzanych o przemyt statków, płynących bez bandery albo za zgodą państwa bandery nie wymaga rezolucji Rady Bezpieczeństwa - wyjaśnił dyplomata. Jednak - dodał - unijna misja miałaby też objąć wody terytorialne niektórych państw śródziemnomorskich.

„Na przyjęcie rezolucji potrzeba jeszcze zapewne kilku dni. Ale w poniedziałek odbędzie się pierwsza ważna dyskusja na radzie ministrów spraw zagranicznych państw UE na ten temat. Zobaczymy, czy możliwe będzie podjęcie decyzji o powołaniu misji" - powiedział dyplomata. Następnym krokiem będzie przygotowanie planu operacyjnego oraz następna decyzja ministrów o uruchomieniu misji. Według źródeł ostateczna decyzja zapadnie prawdopodobnie w czerwcu.

Nie jest pewne, czy jednostki uczestniczące w planowanej operacji będą miały prawo niszczyć statki używane przez przemytników.

„Zobaczymy, jak daleko pozwoli nam pójść Rada bezpieczeństwa ONZ" - przyznał dyplomata. Rosja, jeden z pięciu stałych członków RB ONZ, zasygnalizowała już, że nie zgodzi się na operację, której celem będzie niszczenie łodzi.

„Zatrzymywanie przemytników i zajmowanie ich statków to jedna rzecz, ale niszczenie to co innego" - powiedział niedawno rosyjski ambasador przy UE Władimir Czyżow.

Udział w planowanej unijnej operacji zgłosiło już kilka krajów, w tym Polska. Według źródeł dyplomatycznych Polska zadeklarowała 23 kwietnia na szczycie UE gotowość do udostępnienia samolotu rozpoznawczego, ale rozważa też wysłanie okrętu na Morze Śródziemne.

„Myślę, że udział w operacji weźmie wiele krajów UE" - powiedział dyplomata.

Operacja na Morzu Śródziemnym to część podejmowanych przez UE działań w odpowiedzi na rosnącą falę imigracji z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a także coraz częstsze katastrofy statków z imigrantami.

W środę Komisja Europejska zaproponuje strategię dotyczącą imigracji. Według nieoficjalnych informacji zamierza zaproponować m.in. przyjęcie kwot, według których uchodźcy byliby rozdzielani między poszczególne kraje UE. Takie rozwiązanie ma wielu zwolenników wśród państw UE; popierają je m.in. Niemcy czy Włosi.

Polska uważa, że przejmowanie uchodźców przez kraje UE powinno być dobrowolne. Także Wielka Brytania zapowiedziała we wtorek, że nie weźmie udziału w systemie relokacji uchodźców. Jak wyjaśniła we wtorek rzeczniczka KE ds. migracji Wielka Brytania ma prawo „opt-in", co oznacza, że w ciągu trzech miesięcy musi zdecydować, czy przystąpi do współpracy w konkretnej sprawie związanej z bezpieczeństwem wewnętrznym i wymiarem sprawiedliwości.

Według opublikowanych we wtorek danych Eurostatu w 2014 r. kraje UE przyjęły około 185 tys. uchodźców starających się o azyl (dane nie uwzględniają Austrii); to o 50 proc. więcej niż w 2013 r. Co trzeci uchodźca (w sumie 68 435 osób) pochodził z ogarniętej wojną domową Syrii. Międzynarodowa ochronę przyznano w UE 14 600 uchodźcom z Erytrei oraz 14 100 Afgańczykom.

Największa grupę uchodźców przyjęły w ub. roku Niemcy: ponad 25,7 tys. Syryjczyków, blisko 5 tys. Afgańczyków i ponad 4 tys. Irakijczyków. Szwecja przyjęła ponad 16,7 tys. Syryjczyków, ponad 5 tys. uchodźców z Erytrei oraz 4,5 tys. bezpaństwowców.

Według Eurostatu w Polsce największą grupę uchodźców, którym przyznano międzynarodową ochronę są obywatele Rosji (325 osób). Polska przyjęła też 135 Syryjczyków.

PAP/es

fot.PAP/EPA

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 6. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 7. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook