Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

ONZ zawiesza działalność obserwatorów w Syrii

16.06.2012

Organizacja Narodów Zjednoczonych zawiesiła z powodu rosnącej liczby aktów przemocy w minionych dziesięciu dniach działalność swoich obserwatorów w Syrii - podały w sobotę agencje, powołując się na szefa misji, norweskiego generała Roberta Mooda.

"Ze względu na wysoce ryzykowną sytuację UNSMIS zawiesza działalność" - cytuje generała Mooda agencja dpa. Wyjaśnił, że obserwatorzy nie będą na razie organizowali patroli i pozostaną w miejscu zakwaterowania. Generał dodał, że sytuacja będzie codziennie weryfikowana.     

Tylko w piątek w różnych rejonach Syrii zginęło - według opozycyjnych Komitetów Koordynacji Lokalnej - wskutek ataków i represji przeprowadzanych przez wojska rządowe 36 osób.   

Wojsko i siły paramilitarne wspierające reżim Baszara el-Asada prowadziły akcje zbrojne i pacyfikacje w okolicach Damaszku oraz w prowincjach Hims, Dara i Aleppo.

Od maja w Syrii działa grup 300 obserwatorów, których zadaniem jest monitorowanie sytuacji w kraju w ramach misji UNSMIS. 90-dniowy mandat obserwatorów upływa w lipcu. Pomimo obowiązującego od 12 kwietnia zawieszenia broni między siłami rządowymi a opozycją w Syrii dochodzi niemal codziennie do rozlewu krwi.

PAP
[fot.wikipedia.org]
Facebook