Jedynie prawda jest ciekawa

ONZ: uznać mordy na jazydach za ludobójstwo

03.08.2017
1270jazydki
ONZ: uznać mordy na jazydach za ludobójstwo

Trzy lata po masakrze jazydów w irackim Sindżarze komisja śledcza ONZ ds. Syrii wzywa społeczność międzynarodową do uznania zbrodni popełnionych przez Państwo Islamskie (IS) na jazydach za ludobójstwo oraz alarmuje, że zbrodnie są wciąż popełniane.

W trzecią rocznicę masakry komisja wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ludobójstwo jazydów przez IS jest kontynuowane. Według komisji w rękach terrorystów wciąż pozostaje ok. 3 tys. kobiet i dziewczyn jazydzkich, które poddawane są okrutnej przemocy, w tym codziennym, brutalnym gwałtom. Część z nich ma znajdować się w Ar-Rakce w Syrii. O miasto to toczą się obecnie walki między IS a Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), w szeregach których walczą również jazydki.

Komisja wezwała społeczność międzynarodową do uznania zbrodni przeciwko jazydom, popełnianych przez IS, jako ludobójstwa i podjęcia kroków w celu zapobieżenia i ukarania go zgodnie z konwencją w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 r. Podkreśliła też, że jest to obowiązek
wszystkich państw, które ratyfikowały tę konwencję.

Komisja zarekomendowała wszystkim stronom uczestniczącym w walce z IS przyjęcie takich planów, które uznawałyby ratowanie pozostających w niewoli jazydów za priorytet. Komisja uważa też za konieczne pociągnięcie winnych tej zbrodni do odpowiedzialności przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym lub innym międzynarodowym sądem powołanym ad hoc. Zdaniem komisji zbrodnia ta pozostaje obecnie nieosądzona, co jest niedopuszczalne.

Zbrodnie popełnione przez IS na jazydach zostały uznane za ludobójstwo m.in. przez Parlament Europejski, Izbę Reprezentantów USA, brytyjską Izbę Gmin, obie izby parlamentu francuskiego oraz parlamenty Szkocji i Regionu Kurdystanu w Iraku. Petycja w sprawie uznania tej zbrodni za ludobójstwo została również złożona do Sejmu RP 3 sierpnia 2016 r.

Komisja śledcza ds. Syrii powołana została przez Radę Praw Człowieka ONZ 22 sierpnia 2011 r. i jej mandat obejmuje prowadzenie dochodzeń i monitorowanie wszelkich naruszeń prawa międzynarodowego w Syrii od marca 2011 r. Wprawdzie Sindżar znajduje się w Iraku, jednak większość porwanych w tym mieście jazydek przebywa obecnie na terenie Syrii.

W 2016 r., w drugą rocznicę masakry w Sindżarze, komisja wydała podobne oświadczenie.

fot. PD/DFID

Warto poczytać

 1. 1270kataloniapolice 18.08.2017

  Policja: cztery osoby poszukiwane w związku z atakami w Katalonii

  Katalońska policja poinformowała w piątek, że szuka czterech młodych mężczyzn, którzy mogli mieć związek z czwartkowymi zamachami w Barcelonie i Cambrils. Zginęło w nich 14 osób. Wśród poszukiwanych jest główny podejrzany, 17-letni Marokańczyk Mussa Ukabir.

 2. finland17082017 18.08.2017

  Kolejny zamach? Dwie osoby zabite przez nożownika w Turku

  Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych, gdy uzbrojony w nóż mężczyzna zaatakował w piątek po południu ludzi w centrum Turku w południowo-zachodniej Finlandii - podała policja, zaznaczając, że nie jest jasne, czy ten atak miał podłoże terrorystyczne.

 3. 1270barcelonazamach 18.08.2017

  Trzech Marokańczyków wśród zatrzymanych po zamachach w Katalonii

  Spośród czterech osób zatrzymanych w związku z zamachami w Katalonii trzej to Marokańczycy, a czwarty jest Hiszpanem - poinformowała w piątek policja. Dodano, że zamachy były przygotowywane od pewnego czasu w miejscowości Alcanar na południe od Barcelony.

 4. Ukrainewar 18.08.2017

  Wzrasta liczba cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie

  65 osób cywilnych zginęło od początku bieżącego roku w wyniku konfliktu zbrojnego między siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE Alexander Hug.

 5. paris09082017 18.08.2017

  Akcja policji w Paryżu. Zlikwidowano nielegalne obozowiska

  Francuska policja zlikwidowała w piątek na północy Paryża kilka nielegalnych obozowisk, gdzie mieszkało ponad 2 tys. imigrantów. Stanowiły one poważne ryzyko dla bezpieczeństwa i zdrowia przebywających tam osób, jak i okolicznych mieszkańców - poinformowano.

CS146fotMINI

Czas Stefczyka 146/2017

PDF (9,21 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook