Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

ONZ: Państwo Islamskie dokonuje w Iraku zbrodni

02.10.2014

Dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie (IS) dopuszczają się w Iraku czynów, które mogą być równoznaczne ze zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciwko ludzkości - poinformowała w czwartek ONZ.

W raporcie sporządzonym przez biuro wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka i oenzetowską misję wsparcia w Iraku (UNAMI) na podstawie ponad 500 wywiadów wskazano na dokonywane przez IS masowe egzekucje, porywanie kobiet i dziewcząt jako niewolnic seksualnych i wykorzystywanie dzieci jako bojowników.

Zaakcentowano również, że naloty irackich sił rządowych na pozycje sunnickich ekstremistów pochłonęły "znaczną liczbę ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej". Podkreślono, że celami nalotów były wsie, szkoła i szpitale, co jest naruszeniem prawa międzynarodowego. Wyrażono też opinię, że operacje sił rządu irackiego i sprzymierzonych z nim ugrupowań zbrojnych zdają się być niewspółmierne do tego co konieczne.

Raport podkreśla, że siły islamistów dopuszczają się rażącego łamania praw człowieka m.in. przeciwko chrześcijanom i jazydom. Wymieniono ataki, których bezpośrednimi celami są cywile i cywilna infrastruktura, egzekucje, porwania, gwałty i inne formy "seksualnej i fizycznej przemocy wobec kobiet i dzieci", niszczenie bądź bezczeszczenie obiektów o znaczeniu religijnym lub kulturowym, rozmyślne niszczenie i plądrowanie własności oraz "odmawianie podstawowych swobód".

W masakrze z 12 czerwca, opisanej w raporcie, dżihadyści z Państwa Islamskiego schwytali i zabili 1500 irackich żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa z byłej bazy Camp Speicher w prowincji Salahuddin.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Irak

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 3. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 4. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 5. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 6. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 7. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 8. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook