Jedynie prawda jest ciekawa


ONZ: Misja w Syrii wciąż zawieszona

26.06.2012

Szef misji pokojowych ONZ Herve Ladsous powiedział na wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, że w Syrii jest wciąż zbyt niebezpiecznie, by przebywająca w tym kraju misja obserwacyjna mogła wznowić działalność - poinformował anonimowy dyplomata.

"Obie strony wciąż prowadzą działania wojskowe, cywile są w coraz większym niebezpieczeństwie" - powiedział oenzetowski dyplomata, podsumowując wypowiedź Ladsous. "Warunki panujące w terenie nie sprzyjają wznowieniu operacji" - dodał.

Dyplomata poinformował też agencję Reutera, że międzynarodowa misja obserwatorów - UNSMIS - będzie próbowała pomagać pracownikom organizacji humanitarnych w uzyskaniu dostępu do cywilów.

Według dyplomaty Ladsous powiedział też na zamkniętym posiedzeniu RB ONZ, że syryjski rząd nie pozwala nieuzbrojonym obserwatorom używać telefonów satelitarnych.

Zdaniem kilku dyplomatów, na których powołuje się Reuters, zastępca międzynarodowego wysłannika do Syrii Kofiego Annana, Nasser al-Kidwa, tłumaczył, że sytuacja w Syrii nie poprawiła się, w kraju nagminnie łamane są prawa człowieka, z dnia na dzień ginie coraz więcej cywili.

Kidwa, który z członkami RB ONZ rozmawiał przez łącze wideo, poinformował też o coraz częstszych atakach rebeliantów na siły prezydenta Baszara el-Asada.

16 czerwca szef misji obserwacyjnej generał Robert Mood ogłosił, że ze względu na eskalację przemocy w Syrii misja zawiesiła swoją działalność w tym kraju. 

Doszło do tego m.in. po zablokowaniu obserwatorów przez rozwścieczony tłum 12 czerwca w mieście Haffa. Ich konwój został wówczas obrzucony kamieniami i zaatakowany metalowymi drągami, a także ostrzelany, choć nie wiadomo przez kogo.

300 obserwatorów przebywa w Syrii od maja. Ich zadaniem jest monitorowanie sytuacji w kraju. 90-dniowy mandat obserwatorów upływa w lipcu. Pomimo obowiązującego od 12 kwietnia zawieszenia broni między siłami rządowymi a opozycją w Syrii dochodzi niemal codziennie do rozlewu krwi. 

Z danych przekazywanych przez syryjską opozycję wynika, że od początku fali protestów w marcu 2011 roku w Syrii życie straciło ponad 15 tys. osób.

PAP
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook