Jedynie prawda jest ciekawa

ONZ apeluje o finansowe wsparcie Syrii

16.12.2013

ONZ zaapelowała o pomoc dla Syrii i jej sąsiadów na 2014 rok w wysokości 6,5 mld dolarów. Suma ta pozwoli na pomoc 16 mln ludzi, dotkniętym 33-miesięcznym syryjskim kryzysem.

Stanowi ona połowę ogólnego funduszu pomocowego w wysokości 12,9 mld przeznaczonego dla 52 mln ludzi w 17 krajach - poinformowała zastępczyni sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Valerie Amos na spotkaniu krajów donatorów w Genewie.

"Jest to największa kwota, o jaką musieliśmy prosić u progu nowego roku" - oznajmiła". Dodała, że są to największe pieniądze, o które ubiega się ONZ w sprawie pojedynczego kryzysu.

"Rosnąca liczba uchodźców, w tym w obrębie kraju, generuje coraz wyższe potrzeby i nadwyręża możliwości sąsiednich krajów, co przynosi głębokie regionalne konsekwencje" - głosi apel ONZ. ONZ wysłała w niedzielę pierwszą humanitarną pomoc drogą lotniczą z Iraku do Syrii i poinformowała, że planuje w następnych 12 dniach dalsze wysyłki żywności i odzieży zimowej do północno-wschodniej Syrii, zamieszkanej głównie przez Kurdów.

ONZ potrzebuje na pomoc dla 9,3 mln ludzi w Syrii w przyszłym roku 2,3 mld dolarów. W ubiegłym roku potrzebowała 1,4 mld dolarów na ten cel, ale otrzymała jedynie 62 procent tej kwoty. W tym roku do 15 grudnia otrzymała jedynie 67 procent potrzebnej kwoty.

4,2 mld dolarów ma być przeznaczonych dla pięciu sąsiednich krajów - Egiptu, Iraku, Jordanii, Libanu i Turcji, które udzielą pomocy 4,1 mln uchodźców syryjskich na swym terenie. Agencje ONZ zamierzają dostarczyć Syryjczykom w kraju i poza granicami żywność, wodę pitną, namioty, przeprowadzić szczepienia.

Według szacunków ONZ pod koniec 2014 roku za granicą przebywać będzie 4,1 mln syryjskich uchodźców, wobec 2,4 mln obecnie. 660 tysięcy najbardziej potrzebujących będzie przebywać w obozach dla uchodźców, 3,44 mln znajdzie schronienie na własną rękę. W program pomocy dla Syrii zaangażowanych jest 108 agend ONZ oraz liczne organizacje pozarządowe krajowe i międzynarodowe.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]  

Warto poczytać

 1. Morawiecki23102017 11.12.2017

  Zagranica gratuluje nowemu premierowi. "Liczą na współpracę z nowym szefem polskiego rządu"

  - Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wystosowali listy z gratulacjami do premiera Mateusza Morawieckiego.

 2. uniwersytetgandawa 11.12.2017

  Półnaga kobieta tarza się po ziemi, a mężczyzna uderza młotkiem w ścianę. Tak renomowany belgijski uniwersytet świętuje rocznicę powstania [WIDEO]

  Jak widać na nagraniu, przyszłość europejskiej sztuki można widzieć jedynie w czarnych barwach. Chyba że tego "performance" nie uznamy za sztukę, ale za zwykłą chorobę

 3. Hiszpaniaatak18082017 11.12.2017

  Zamachowcy z Katalonii mieli wsparcie z Syrii. Miało zginąć kilkaset osób

  Sprawcy sierpniowych zamachów terrorystycznych w Katalonii, w których zginęło 16 osób, a ponad 120 zostało rannych, mieli wsparcie z zewnątrz - wynika ze śledztwa. Pierwotny plan ataków powstał w Syrii, a część materiałów trafiła w ręce dżihadystów z Francji

 4. bus1 11.12.2017

  Bomba w polskim autobusie na Ukrainie.Władze: to był akt terrorystyczny

  Podłożenie ładunku wybuchowego pod polskim autobusem w okolicach Lwowa traktowane jest w śledztwie jako akt terrorystyczny - oświadczyła w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)

 5. NowyJork11122017 11.12.2017

  Eksplozja w Nowym Jorku? Są doniesienia o bombie!

  Nowojorska policja reaguje na doniesienia o eksplozji na dworcu autobusowym na Mahattanie, w pobliżu Times Square - podaje BBC. Policja przekazała, że ewakuowane są niektóre linie metra

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook