Jedynie prawda jest ciekawa


Okrętami wojennymi w narkotyki. USA wypowiada wojnę przemytnikom

13.12.2017
NiszczycielUSApublicnavymil
Okrętami wojennymi w narkotyki. USA wypowiada wojnę przemytnikom

Marynarka wojenna USA (US Navy) będzie ponownie brała udział w antynarkotykowych misjach Dowództwa Południowego (United States Southern Command - SOUTHCOM) - podał przeznaczony dla personelu marynarki magazyn informacyjny "Navy Times".

Powołał się on na datowany 5 grudnia list ministra marynarki Richarda Spencera do zajmującego najwyższe stanowisko w hierarchii służbowej US Navy szefa operacji morskich admirała Johna Richardsona, w którym wskazuje się, że wspólny zespół operacyjny SOUTHCOM "jest bardzo ważnym elementem kontroli nielegalnego przewozu narkotyków".

Według listu, marynarka ma skierować do tego zadania w przyszłym roku co najmniej cztery okręty. US Navy przestała użyczać swych okrętów nawodnych do misji antynarkotykowych w 2015 roku wraz z wycofaniem ze służby ostatniej fregaty klasy Oliver Hazard Perry.

- Od tego czasu liczba incydentów żeglugowych podwoiła się, a w nadchodzących latach zespół operacyjny oczekuje dalszego ich nasilenia. Oczywiste jest, że obecność okrętów wojennych ma odstraszający efekt dla procederu przewozu narkotyków. Musimy teraz przywrócić ten wpływ w tym żywotnie ważnym i priorytetowym dla państwa programie - napisał Spencer. Jak jednocześnie zaznaczył, cztery okręty, które marynarka udostępni, to "znacznie mniej niż żądana przez SOUTHCOM liczba".

Wcześniej w tym roku marynarka rozważała reaktywowanie zakonserwowanych fregat klasy Oliver Hazard Perry dla wsparcia SOUTHCOM, ale według Spencera nie będą one użyte do tej misji. US Navy ocenia, że ponowne wprowadzenie do służby 10 tych okrętów wymagałoby ponoszenia przez 10 lat kosztów w łącznej wysokości ponad 4,32 mld dolarów.

Zamiast nich SOUTHCOM otrzyma przybrzeżny okręt bojowy (littoral combat ship - LCS) oraz szybkie okręty transportowe klasy Spearhead. Program LCS był ostro krytykowany z powodu niedoszacowanych kosztów, zbyt słabego opancerzenia okrętów i innych niedomagań, ale list Spencera głosi, że LCS jest "idealnie skonfigurowany do tej operacji o niskiej intensywności".

Mającemu siedzibę na Florydzie SOUTHCOM podlega działalność sił zbrojnych i formacji paramilitarnych USA w regionie Ameryki Środkowej, Karaibów i Ameryki Południowej.

PAP
Fot: public.navy.mil

Warto poczytać

 1. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 2. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 3. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 4. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 5. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 6. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 7. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 8. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook