Jedynie prawda jest ciekawa


Ojciec Święty nie rezygnuje z podróży do Egiptu

10.04.2017

Papież Franciszek zdecydował, że zamachy nie powstrzymają go od odwiedzenia Egiptu.

Mimo zamachów na dwa kościoły koptyjskie w Egipcie w Niedzielę Palmową papież Franciszek pojedzie pod koniec kwietnia do Kairu - ogłosili w poniedziałek przedstawiciele Watykanu. W atakach zginęło ponad 40 osób.Dziennik "La Repubblica" przytacza wypowiedź rzecznika Watykanu Grega Burke'a, który odnosząc się do przygotowań do wizyty oświadczył: "Wszystko idzie zgodnie z programem".

Zastępca sekretarza stanu, arcybiskup Angelo Becciu powiedział dziennikowi "Corriere della Sera": "Nie ulega wątpliwości, że Ojciec Święty dotrzyma postanowienia o wyjeździe. To, co się zdarzyło, wywołuje wstrząs i wielkie cierpienie, ale nie może uniemożliwić misji pokoju papieża".

"Już innym razem podnoszono kwestie bezpieczeństwa, zagrożenia zamachami" - stwierdził abp Becciu. W tym kontekście przywołał wizytę Franciszka w Republice Środkowoafrykańskiej w 2015 roku. "Z powodu tamtejszej sytuacji organizacja wizyty została ograniczona do minimum, ale wszystko dobrze poszło" - zauważył zastępca sekretarza stanu.

"W Egipcie zapewniono nas, że wszystko przebiegnie jak najlepiej, jedziemy tam spokojnie. Nie ukrywając rzeczywistości, czasem mało podnoszącej na duchu, papież zachęca, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją. I jak zwykle chce dać przykład" - dodał arcybiskup.

Zamachy na kościoły koptyjskie nazwał "atakiem na dialog i pokój".

Abp Becciu przypomniał też, że od czasu powstania Państwa Islamskiego papież dokonuje rozróżnienia między zamachami terrorystycznymi dokonanymi przez fanatyków religijnych a religią samą w sobie. Franciszek "zawsze odmawiał kojarzenia islamu z terroryzmem" – zaznaczył watykański dostojnik.

Następnie położył nacisk na to, że wielu muzułmańskich liderów podziękowało papieżowi za jego postawę i wyraziło uznanie dla jego moralnego autorytetu.

W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" jezuita Samir Khalil z centrum dokumentacji i badań arabsko-chrześcijańskich w Bejrucie powiedział, że wizyta papieża w Egipcie "poprawi relacje z muzułmanami, ale przede wszystkich sytuację chrześcijan".

"Papież przedstawi pozytywny wizerunek chrześcijan. Myślę, że w pewnym sensie pomoże też wizerunkowi rządu" Egiptu - stwierdził egipski ksiądz, znawca islamu.

Watykaniści na łamach prasy włoskiej piszą, powołując się na źródła w Watykanie, że panuje tam jednak zaniepokojenie w związku z tą podróżą papieża, zaplanowaną na 28-29 kwietnia. Przypomina się, że Franciszek pojedzie do kraju, gdzie w niedzielę, po zamachach, wprowadzono stan wyjątkowy.

Rozważa się między innymi, twierdzi watykanistka Nina Fabrizio, zastosowanie nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Jak dodaje, Franciszek będzie podróżował po Kairze zamkniętym samochodem.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook