Jedynie prawda jest ciekawa


Wielki krach na rosyjskiej giełdzie. Putin może liczyć tylko na cud albo wojnę

09.04.2018
1270wojnaputin2zaraza
Wielki krach na rosyjskiej giełdzie. Putin może liczyć tylko na cud albo wojnę

Nawet przychylne Kremlowi media biją na alarm – kolejne sankcje, to cios dla rosyjskiej gospodarki. Dostrzegają to zarówno inwestorzy, jak i bankierzy. Od kilku dni na moskiewskiej giełdzie najważniejsze indeksy notują rekordowe spadki, a rubel, po kilku stabilniejszych miesiącach znowu sporo traci na wartości w stosunku do euro i dolara. Za 1 euro Rosjanie płacą dziś 73,5 rubla, a cena wciąż rośnie. Jeszcze tydzień temu, ta wartość wahała się w okolicach 70 rubli.

- Tak źle nie było od 2016 roku – pisze "Komsomolska Prawda", komentując spadek wartości rubla i przypomina, że ówczesna sytuacja została zażegnana dzięki interwencji państwa i „wpompowaniu” wielu milionów z rezerwy w celu ratowania waluty.

Jednak dziś tych pieniędzy już nie ma. Rosyjskie rezerwy stopniały, a każdy miesiąc sankcji i stosunkowo niskich cen ropy, jeszcze bardziej pogłębiają kryzys ekonomiczny.

Władze starają się „łatać” dziury, pożyczając pieniądze na fundusz rezerwowy z funduszy emerytalnych i zdrowotnych, ale wkrótce i tych może zabraknąć. Już dziś w niektórych regionach kraju są problemy z wypłacaniem świadczeń.

Coraz trudniejszą sytuację kraju dostrzegają także inwestorzy, którzy masowo wyprzedają swoje akcje. Od piątkowego zamknięcia Moskiewski Indeks Giełdowy stracił prawie 200 punktów (ok. 8 proc. wartości), co jest rekordowym wynikiem, nawet jak na rosyjskie realia.

Zagraniczni komentatorzy zauważają, że Rosja znalazła się na skraju bankructwa i tylko ekonomiczny cud (skok cen ropy o kilkadziesiąt procent) może sprawić, że odbije się od dna. W mediach, szczególnie izraelskich, pojawiają się też pełne zaniepokojenia głosy, że w obliczu katastrofy ekonomicznej Kreml staje się coraz bardziej nieprzewidywalny i uciekając od kryzysu może zdecydować się na ucieczkę do przodu, czyli wojnę. Na pewien czas, według ekspertów, pozwoliłoby to opanować nastroje społeczne, w momencie kiedy gospodarka się załamie. Na opiniotwórczym portalu israelnationalnews.com czytamy, że Rosja prowadzi podwójną grę, która może doprowadzić do wojny nie tylko w Europie, ale także Izraela z Iranem. 

Pozostaje jednak pytanie otwarte, czy Rosję jeszcze stać na wojnę? 

PF

Warto poczytać

 1. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 2. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 3. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 4. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 5. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 6. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 7. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 8. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook