Jedynie prawda jest ciekawa


Wielki krach na rosyjskiej giełdzie. Putin może liczyć tylko na cud albo wojnę

09.04.2018
1270wojnaputin2zaraza
Wielki krach na rosyjskiej giełdzie. Putin może liczyć tylko na cud albo wojnę

Nawet przychylne Kremlowi media biją na alarm – kolejne sankcje, to cios dla rosyjskiej gospodarki. Dostrzegają to zarówno inwestorzy, jak i bankierzy. Od kilku dni na moskiewskiej giełdzie najważniejsze indeksy notują rekordowe spadki, a rubel, po kilku stabilniejszych miesiącach znowu sporo traci na wartości w stosunku do euro i dolara. Za 1 euro Rosjanie płacą dziś 73,5 rubla, a cena wciąż rośnie. Jeszcze tydzień temu, ta wartość wahała się w okolicach 70 rubli.

- Tak źle nie było od 2016 roku – pisze "Komsomolska Prawda", komentując spadek wartości rubla i przypomina, że ówczesna sytuacja została zażegnana dzięki interwencji państwa i „wpompowaniu” wielu milionów z rezerwy w celu ratowania waluty.

Jednak dziś tych pieniędzy już nie ma. Rosyjskie rezerwy stopniały, a każdy miesiąc sankcji i stosunkowo niskich cen ropy, jeszcze bardziej pogłębiają kryzys ekonomiczny.

Władze starają się „łatać” dziury, pożyczając pieniądze na fundusz rezerwowy z funduszy emerytalnych i zdrowotnych, ale wkrótce i tych może zabraknąć. Już dziś w niektórych regionach kraju są problemy z wypłacaniem świadczeń.

Coraz trudniejszą sytuację kraju dostrzegają także inwestorzy, którzy masowo wyprzedają swoje akcje. Od piątkowego zamknięcia Moskiewski Indeks Giełdowy stracił prawie 200 punktów (ok. 8 proc. wartości), co jest rekordowym wynikiem, nawet jak na rosyjskie realia.

Zagraniczni komentatorzy zauważają, że Rosja znalazła się na skraju bankructwa i tylko ekonomiczny cud (skok cen ropy o kilkadziesiąt procent) może sprawić, że odbije się od dna. W mediach, szczególnie izraelskich, pojawiają się też pełne zaniepokojenia głosy, że w obliczu katastrofy ekonomicznej Kreml staje się coraz bardziej nieprzewidywalny i uciekając od kryzysu może zdecydować się na ucieczkę do przodu, czyli wojnę. Na pewien czas, według ekspertów, pozwoliłoby to opanować nastroje społeczne, w momencie kiedy gospodarka się załamie. Na opiniotwórczym portalu israelnationalnews.com czytamy, że Rosja prowadzi podwójną grę, która może doprowadzić do wojny nie tylko w Europie, ale także Izraela z Iranem. 

Pozostaje jednak pytanie otwarte, czy Rosję jeszcze stać na wojnę? 

PF

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook