Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ogromne potrzeby przed afgańską zimą

07.01.2015

Ponad 200 tysięcy osób otrzyma międzynarodową pomoc. Potrzeby są ogromne. W Afganistanie sroga zima.

Afgańskie władze i ONZ zaczęły rozdawać węgiel, ubrania i koce ok. 225 tysiącom osób, które zostały zmuszone do opuszczenia domów w związku z konfliktem wewnętrznym i zwłaszcza narażonych na niską temperaturę wraz z nadejściem srogiej zimy pod Hindukuszem.

Akcję pomocową afgańskie władze zorganizowały wspólnie z Urzędem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i lokalną organizacją pozarządową Afghan Planning Agency (APA).

W Kabulu zaczęto rozdzielać ubrania, koce, sprzęty kuchenne i 50-kilogramowe worki z węglem. "Wiemy, że to nie wystarczy, wiemy, że w całym kraju jest wiele osób pozbawionych dachu nad głową i mających potrzeby" - mówił p.o. ministra ds. uchodźców i osób repatriowanych Fazal Ahmad Azimi.

"Programy te pomogą ulżyć ludności w związku z niską temperaturą podczas trudnych zimowych miesięcy. Zdajemy sobie sprawę, że jest to dopiero początek. Jest to pomoc w celu złagodzenia bezpośrednich skutków" zimy - podkreślił szef UNHCR w Afganistanie, Bo Schack.

53-letni Hajatullah stanął w kolejce po worki z węglem. "Nie jest to mało. jestem wdzięczny za te pomoc" - powiedział mężczyzna cytowany przez AFP. Dodał, że w poprzednich latach ludność dostawała "mąkę, olej i koce, ale w tym roku trochę mniej". Hajatullah jest ojcem 12-osobowej rodziny, w tym sześciorga dzieci.

Zaraz za nim w kolejce stoi 66-letni Abriszam, który ma 7-osobową rodzinę, bez dzieci, ale z osobami starszymi. "Jesteśmy biedni i trudno nam jest kupić rzeczy na zimę" - ocenił. Wskazał, że trzy worki z węglem, przeznaczone dla jednej rodziny, mogą wystarczyć na dwa miesiące.

W sumie na pomoc może liczyć 225 tys. osób, czyli 32 tys. afgańskich rodzin. Ok. 12 tys. rodzin pochodzi z prowincji Chost i Paktia na południowym wschodzie kraju, gdzie przebywają już liczni uchodźcy - ofiary operacji pakistańskiej armii na granicznych obszarach plemiennych.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Afganistan

,

polityka

,

Polska

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook