Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ogromne potrzeby przed afgańską zimą

07.01.2015

Ponad 200 tysięcy osób otrzyma międzynarodową pomoc. Potrzeby są ogromne. W Afganistanie sroga zima.

Afgańskie władze i ONZ zaczęły rozdawać węgiel, ubrania i koce ok. 225 tysiącom osób, które zostały zmuszone do opuszczenia domów w związku z konfliktem wewnętrznym i zwłaszcza narażonych na niską temperaturę wraz z nadejściem srogiej zimy pod Hindukuszem.

Akcję pomocową afgańskie władze zorganizowały wspólnie z Urzędem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i lokalną organizacją pozarządową Afghan Planning Agency (APA).

W Kabulu zaczęto rozdzielać ubrania, koce, sprzęty kuchenne i 50-kilogramowe worki z węglem. "Wiemy, że to nie wystarczy, wiemy, że w całym kraju jest wiele osób pozbawionych dachu nad głową i mających potrzeby" - mówił p.o. ministra ds. uchodźców i osób repatriowanych Fazal Ahmad Azimi.

"Programy te pomogą ulżyć ludności w związku z niską temperaturą podczas trudnych zimowych miesięcy. Zdajemy sobie sprawę, że jest to dopiero początek. Jest to pomoc w celu złagodzenia bezpośrednich skutków" zimy - podkreślił szef UNHCR w Afganistanie, Bo Schack.

53-letni Hajatullah stanął w kolejce po worki z węglem. "Nie jest to mało. jestem wdzięczny za te pomoc" - powiedział mężczyzna cytowany przez AFP. Dodał, że w poprzednich latach ludność dostawała "mąkę, olej i koce, ale w tym roku trochę mniej". Hajatullah jest ojcem 12-osobowej rodziny, w tym sześciorga dzieci.

Zaraz za nim w kolejce stoi 66-letni Abriszam, który ma 7-osobową rodzinę, bez dzieci, ale z osobami starszymi. "Jesteśmy biedni i trudno nam jest kupić rzeczy na zimę" - ocenił. Wskazał, że trzy worki z węglem, przeznaczone dla jednej rodziny, mogą wystarczyć na dwa miesiące.

W sumie na pomoc może liczyć 225 tys. osób, czyli 32 tys. afgańskich rodzin. Ok. 12 tys. rodzin pochodzi z prowincji Chost i Paktia na południowym wschodzie kraju, gdzie przebywają już liczni uchodźcy - ofiary operacji pakistańskiej armii na granicznych obszarach plemiennych.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Afganistan

,

polityka

,

Polska

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 3. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 4. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 5. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 6. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 7. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 8. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook