Jedynie prawda jest ciekawa


Ofensywa na Mosul

23.10.2016

Zaciska się pierścień wojsk sprzymierzonych wokół irackiego Mosulu. Pozycji w pozostającym od 2014 roku pod kontrolą islamskich radykałów miasta broni kilka tysięcy terrorystów.

Według doniesień agencji, irackie i kurdyjskie siły podchodząc pod miasto natrafiają na liczne miny-pułapki, ostrzał snajperów, ataki zamachowców-samobójców. W ofensywie na miasto Bashiqa w pobliżu Mosulu bierze udział 10 tysięcy kurdyjskich żołnierzy.

Oddziały dywersyjne tak zwanego Państwa Islamskiego próbują zasiać zamęt również na tyłach nacierających wojsk. Trwa akcja wymierzona w niedobitki terrorystów, którzy w piątek zaatakowali drugie pod względem wielkości miasto kurdyjskiego Iraku - Kirkuk. Co najmniej 51 z nich zostało zabitych, część wysadziła się w powietrze. Kilka dywersyjnych grup zaatakowało posterunki policyjne i inne państwowe placówki w mieście.

Według ostatnich doniesień, w wyniku ataku zginęło 46 osób, głównie funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i pracowników miejscowej elektrowni. 133 osoby zostały ranne.  

Terroryści podjęli również ofensywę w odległej prowincji Anbar przy granicy z Jordanią. W mieście Rutba użyli pięciu samochodów wypełnionych materiałami wybuchowymi, na krótko przejęli też kontrolę nad siedzibą irackiego sztabu.

Tymczasem do stolicy Kurdystanu- Irbilu przybył sekretarz obrony Ashton Carter. Spotkał się z prezydentem autonomii kurdyjskiej Masudem Barzani. Wczoraj w Bagdadzie rozmawiał z premierem Iraku Haiderem al-Abadim.  

W ofensywie na Mosul udział bierze około 100 tysięcy żołnierzy, w większości armii rządowej i kurdyjskich Peszmergów. Uczestniczą w niej również oddziały złożone z irackich chrześcijan, jazydów, Turkmenów, sunnickie i szyickie milicje. Miasto, położone 350 kilometrów na północ od Bagdadu przed wojną zamieszkiwały dwa miliony ludzi.

Obecnie- według rożnych szacunków- pozostało ich od miliona do półtora miliona. Właśnie tutaj, w czerwcu 2014 roku, dżihadyści ogłosili powstanie islamskiego kalifatu.

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/AHMED JALIL]

Warto poczytać

 1. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 2. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 3. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 4. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 5. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 6. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 7. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 8. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook