Jedynie prawda jest ciekawa


Odwołany szef FBI chciał dodatkowych funduszy na śledztwo ws. Rosji

11.05.2017

James Comey miał domagać się dodatkowych środków na śledztwo ws. kontaktów sztabu Trumpa i Rosjan.

W ub. tygodniu ówczesny dyrektor FBI James Comey domagał się dodatkowych środków z ministerstwa sprawiedliwości na prowadzone przez jego Biuro śledztwo ws. związków między sztabem wyborczym Donalda Trumpa a rządem Rosji - podał w czwartek "Washington Post".

Comey, który we wtorek został zwolniony ze stanowiska przez prezydenta Trumpa, wystosował taką prośbę podczas spotkania w ub. tygodniu z zastępcą prokuratora generalnego Rodem Rosensteinem. W poniedziałek poinformował o tym szefa senackiej komisji ds. wywiadu Richarda Burra i wysokiego rangą przedstawiciela tej komisji Marka Warnera - twierdzą dwaj przedstawiciele amerykańskich władz, na których powołuje się "WP".

Według tych urzędników na spotkaniu Demokratów Warner poinformował ich o tej prośbie Comeya.

Tymczasem rzeczniczka resortu sprawiedliwości Sarah Isgur Flores zdementowała doniesienia o tym, że Comey domagał się dodatkowych funduszy lub innych środków na śledztwo w sprawie Rosji. Te doniesienia "są całkowicie fałszywe", a do takiej prośby "nie doszło" - powiedziała.

"WP" przypomina, że to Rosenstein był autorem notatki wykorzystanej do uzasadnienia nagłego i nieoczekiwanego zwolnienia Comeya przez Trumpa.

Gazeta pisze też, że nie jest jasne, na jakim etapie znajduje się śledztwo FBI. W marcu Comey publicznie przyznał, że od końca lipca ub. roku FBI prowadzi śledztwo w sprawie mieszania się Rosji w amerykańskie wybory i ujawnił, że obejmuje ono także powiązania otoczenia Trumpa z władzami
Rosji.

W ramach śledztwa latem 2016 r. FBI uzyskało tajny sądowy nakaz podsłuchiwania Cartera Page'a, doradcy Trumpa, który wówczas był kandydatem na prezydenta USA. Page nie został oskarżony o przestępstwo i nie wiadomo, czy ministerstwo sprawiedliwości będzie domagało się postawienia mu zarzutów lub podobnych kroków wobec innych osób w związku z ingerowaniem w wybory.

Przedstawiciele służb bezpieczeństwa badają też kontakty między byłym doradcą Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michaelem Flynnem a przedstawicielami władz Rosji.

Prezydent USA ogłosił we wtorek wieczorem, że odwołuje Comeya ze stanowiska. Biały Dom dał do zrozumienia, że powodem zwolnienia były pomyłki Comeya popełnione w czasie prowadzenia od lipca ub. roku śledztwa w sprawie używania przez demokratyczną kandydatkę na prezydenta Hillary Clinton prywatnego serwera w korespondencji mailowej obejmującej poufne materiały rządowe. 

Comey był osobą nadzorującą śledztwo ws. kontaktów między sztabem Trumpa a przedstawicielami Rosji.


pg/PAP 

[foto: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 8. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook