Jedynie prawda jest ciekawa


Odwołany szef FBI chciał dodatkowych funduszy na śledztwo ws. Rosji

11.05.2017

James Comey miał domagać się dodatkowych środków na śledztwo ws. kontaktów sztabu Trumpa i Rosjan.

W ub. tygodniu ówczesny dyrektor FBI James Comey domagał się dodatkowych środków z ministerstwa sprawiedliwości na prowadzone przez jego Biuro śledztwo ws. związków między sztabem wyborczym Donalda Trumpa a rządem Rosji - podał w czwartek "Washington Post".

Comey, który we wtorek został zwolniony ze stanowiska przez prezydenta Trumpa, wystosował taką prośbę podczas spotkania w ub. tygodniu z zastępcą prokuratora generalnego Rodem Rosensteinem. W poniedziałek poinformował o tym szefa senackiej komisji ds. wywiadu Richarda Burra i wysokiego rangą przedstawiciela tej komisji Marka Warnera - twierdzą dwaj przedstawiciele amerykańskich władz, na których powołuje się "WP".

Według tych urzędników na spotkaniu Demokratów Warner poinformował ich o tej prośbie Comeya.

Tymczasem rzeczniczka resortu sprawiedliwości Sarah Isgur Flores zdementowała doniesienia o tym, że Comey domagał się dodatkowych funduszy lub innych środków na śledztwo w sprawie Rosji. Te doniesienia "są całkowicie fałszywe", a do takiej prośby "nie doszło" - powiedziała.

"WP" przypomina, że to Rosenstein był autorem notatki wykorzystanej do uzasadnienia nagłego i nieoczekiwanego zwolnienia Comeya przez Trumpa.

Gazeta pisze też, że nie jest jasne, na jakim etapie znajduje się śledztwo FBI. W marcu Comey publicznie przyznał, że od końca lipca ub. roku FBI prowadzi śledztwo w sprawie mieszania się Rosji w amerykańskie wybory i ujawnił, że obejmuje ono także powiązania otoczenia Trumpa z władzami
Rosji.

W ramach śledztwa latem 2016 r. FBI uzyskało tajny sądowy nakaz podsłuchiwania Cartera Page'a, doradcy Trumpa, który wówczas był kandydatem na prezydenta USA. Page nie został oskarżony o przestępstwo i nie wiadomo, czy ministerstwo sprawiedliwości będzie domagało się postawienia mu zarzutów lub podobnych kroków wobec innych osób w związku z ingerowaniem w wybory.

Przedstawiciele służb bezpieczeństwa badają też kontakty między byłym doradcą Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michaelem Flynnem a przedstawicielami władz Rosji.

Prezydent USA ogłosił we wtorek wieczorem, że odwołuje Comeya ze stanowiska. Biały Dom dał do zrozumienia, że powodem zwolnienia były pomyłki Comeya popełnione w czasie prowadzenia od lipca ub. roku śledztwa w sprawie używania przez demokratyczną kandydatkę na prezydenta Hillary Clinton prywatnego serwera w korespondencji mailowej obejmującej poufne materiały rządowe. 

Comey był osobą nadzorującą śledztwo ws. kontaktów między sztabem Trumpa a przedstawicielami Rosji.


pg/PAP 

[foto: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook