Jedynie prawda jest ciekawa


Odwołany ambasador otrzymał węgierskie odznaczenie. Szijjarto: Uczynił wiele dla stosunków węgiersko-francuskich

07.07.2018
Szijjarto09022018
Odwołany ambasador otrzymał węgierskie odznaczenie. Szijjarto: Uczynił wiele dla stosunków węgiersko-francuskich

Eric Fournier, ustępujący ambasador Francji w Budapeszcie, który chwalił politykę migracyjną rządu Węgier, otrzymał w piątek Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Węgier z rąk ministra spraw zagranicznych Petera Szijjarto.

Wręczając ambasadorowi odznaczenie, Szijjarto podkreślił, że uczynił on wiele dla rozwijania stosunków węgiersko-francuskich.

Minister powiedział, że pokrzepiające jest to, iż istnieją dyplomaci, którzy potrafią zachować zdrowy rozsądek. Ocenił, że oznaką dobrego dyplomaty jest to, iż konsekwentnie reprezentuje stanowisko swojego kraju, ale zachowuje poczucie realizmu. Taką osobą w opinii Szijjarto był właśnie Fournier.

Jak zaznaczył minister, Węgry potrzebują przyjaciół, a Fournier nim jest. Szijjarto wyraził przy tym nadzieję, że pozostanie on przyjacielem Węgier także w przyszłości i będzie się przyczyniał do tego, by w Europie Zachodniej wykształcił się wiarogodny wizerunek Węgier.

Fournier ze swej strony powiedział, że w miarę, jak poznawał Węgry, starał się wyjaśniać francuskiemu rządowi, jacy są Węgrzy i jak wygląda węgierska rzeczywistość. Zaznaczył jednak, że miał trudności z poszerzeniem wiedzy na temat węgierskiego stanowiska w środowisku, w którym państwa są przypisywane do ściśle określonych kategorii.

Prezydent Francji Emmanuel Macron dokonał poprzedni w weekend zmiany na stanowisku ambasadora Francji w Budapeszcie, gdy do prasy wyciekła poufna notatka, w której dyplomata pochwalił politykę migracyjną premiera Viktora Orbana.

W poufnej notatce datowanej na 18 czerwca, która była adresowana do kancelarii Macrona i została opublikowana przez internetowy portal śledczy Mediapart, Fournier napisał, że Węgry "są wzorem", jeśli chodzi o radzenie sobie z migrantami oraz że oskarżenia Orbana o populizm to wymysły mediów.

Dyplomata napisał też, że francuskie media, oskarżając Węgry o antysemityzm, starały się odwrócić uwagę od "prawdziwego antysemityzmu", który wyrażają "muzułmanie we Francji i Niemczech".

Zapytany o notatkę Macron powiedział, że nie podziela poglądów ambasadora i że poufna notatka nie przedstawia oficjalnego stanowiska władz Francji. "Gdyby ambasador powiedział to publicznie, to zostałby natychmiast zwolniony" - powiedział Macron na konferencji prasowej w Brukseli.

(PAP)

Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook