Jedynie prawda jest ciekawa


Odwilż w stosunkach Białorusi z UE

24.08.2015

"Zachód "nie będzie zajmował pryncypialnego stanowiska" i domagał się, by Białoruś przestała być krajem autorytarnym; wszystkie próby uczynienia z Łukaszenki cywilizowanego dyktatora skończyły się fiaskiem".

Zwolnienie na Białorusi sześciu więźniów politycznych wróży odwilż w stosunkach z Zachodem na wzór tej z lat 2008-2010 - sądzą niezależni białoruscy politolodzy. Nie spodziewają się, by uwolniony z więzienia Mikoła Statkiewicz zdołał skonsolidować opozycję.

Oceny te padły w audycji Radia Swaboda, opublikowanej na stronie internetowej radia w niedzielę wieczorem."Zwolnienie więźniów politycznych ma trzy główne cele. Po pierwsze, to legitymizacja procesu wyborczego na Białorusi (przed październikowymi wyborami prezydenckimi - PAP), z pozytywną oceną przez Zachód tego procesu. Po drugie - wzmocnienie pozytywnych stosunków między Europą i Białorusią. Po trzecie - nadanie reżimowi białoruskiemu cech pozytywnych na tle regresu, który zachodzi dzisiaj w Rosji. Na tym tle (prezydent Alaksandr) Łukaszenka wygląda jak polityk proeuropejski" - uważa politolog Pawał Wusau.

Arseni Siwicki przypomniał, że w tym roku Zachód omawiał z Łukaszenką kwestie bezpieczeństwa regionalnego, a kwestie więźniów politycznych i demokratyzacji "zeszły na dalszy plan". Również Alaksandr Kłaskouski wskazał, że "na tle kryzysu ukraińskiego Zachód stał się bardziej ugodowy" wobec Mińska. Jego zdaniem teraz UE, choć zaznaczyła, że domaga się rehabilitacji uwolnionych, nie będzie wywierała presji na Łukaszenkę. "Będą próbowali nie stawiać żądań, a wciągać reżim białoruski do Europy. Reanimowana będzie strategia na wzór tej z lat 2008-2010. Zachód nie ma złudzeń co do efektywności takiej polityki, ale to lepsze niż wariant, kiedy Łukaszenka rzuciłby się w objęcia Moskwy i dał przyczółek do agresji wobec Ukrainy" - powiedział politolog.

Zachód "nie będzie zajmował pryncypialnego stanowiska" i domagał się, by Białoruś przestała być krajem autorytarnym; wszystkie próby uczynienia z Łukaszenki cywilizowanego dyktatora skończyły się fiaskiem - przypomniał Wusau. Jego zdaniem, UE podobnie jak w 2010 roku "zacznie kredytować gospodarkę białoruską". "Czynnik stabilności regionalnej jest dla UE ważniejszy niż obecność czy brak na Białorusi więźniów politycznych, czy to, jak na Białorusi przebiegną wybory. (...) Łukaszenka wyszedł naprzeciw Zachodowi, na warunkach +odwilży+, jaka już zaczęła się w stosunkach dwustronnych" - podsumował politolog. Siwicki wyraził ocenę, że teraz UE cofnie część sankcji nałożonych na Mińsk, a Białoruś przed wyborami odwiedzą wysokiej rangi przedstawiciele UE.

Zdaniem komentatorów Statkiewicz, jeden z kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich w 2010 roku, aresztowany i skazany po tych wyborach, nie oczekiwał uwolnienia z więzienia. Nie zdoła on wpłynąć "na rozkład sił w opozycji" - uważa Siwicki, przypominając, że również w poprzedniej dekadzie ci więźniowie polityczni, którzy zyskali autorytet moralny, nie zdołali skonsolidować sił opozycyjnych wobec Łukaszenki. Kłaskouski przypomina, że Statkiewicz ma reputację przywódcy ulicznych protestów, a dziś "po Ukrainie, białoruski obywatel jest przestraszony" i zachęcanie do masowych demonstracji, "do ostrej walki z reżimem", jest niewdzięcznym zadaniem.

Statkiewicz jest najbardziej znanym spośród sześciu więźniów, uwolnionych - jak podano oficjalnie - ze względów humanitarnych w sobotę wieczorem. Został zatrzymany podczas protestów w wieczór powyborczy 19 grudnia 2010 roku. W maju 2011 roku skazano go na sześć lat kolonii karnej, uznając za winnego organizowania masowych zamieszek. Był ostatnim kandydatem z ramienia opozycji spośród zatrzymanych i skazanych po wyborach opozycyjnych liderów.

PAP/es

fot. kremlin.ru

Warto poczytać

 1. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 2. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 3. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 4. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 5. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 6. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 7. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 8. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook