Jedynie prawda jest ciekawa


Odwilż w stosunkach Białorusi z UE

24.08.2015

"Zachód "nie będzie zajmował pryncypialnego stanowiska" i domagał się, by Białoruś przestała być krajem autorytarnym; wszystkie próby uczynienia z Łukaszenki cywilizowanego dyktatora skończyły się fiaskiem".

Zwolnienie na Białorusi sześciu więźniów politycznych wróży odwilż w stosunkach z Zachodem na wzór tej z lat 2008-2010 - sądzą niezależni białoruscy politolodzy. Nie spodziewają się, by uwolniony z więzienia Mikoła Statkiewicz zdołał skonsolidować opozycję.

Oceny te padły w audycji Radia Swaboda, opublikowanej na stronie internetowej radia w niedzielę wieczorem."Zwolnienie więźniów politycznych ma trzy główne cele. Po pierwsze, to legitymizacja procesu wyborczego na Białorusi (przed październikowymi wyborami prezydenckimi - PAP), z pozytywną oceną przez Zachód tego procesu. Po drugie - wzmocnienie pozytywnych stosunków między Europą i Białorusią. Po trzecie - nadanie reżimowi białoruskiemu cech pozytywnych na tle regresu, który zachodzi dzisiaj w Rosji. Na tym tle (prezydent Alaksandr) Łukaszenka wygląda jak polityk proeuropejski" - uważa politolog Pawał Wusau.

Arseni Siwicki przypomniał, że w tym roku Zachód omawiał z Łukaszenką kwestie bezpieczeństwa regionalnego, a kwestie więźniów politycznych i demokratyzacji "zeszły na dalszy plan". Również Alaksandr Kłaskouski wskazał, że "na tle kryzysu ukraińskiego Zachód stał się bardziej ugodowy" wobec Mińska. Jego zdaniem teraz UE, choć zaznaczyła, że domaga się rehabilitacji uwolnionych, nie będzie wywierała presji na Łukaszenkę. "Będą próbowali nie stawiać żądań, a wciągać reżim białoruski do Europy. Reanimowana będzie strategia na wzór tej z lat 2008-2010. Zachód nie ma złudzeń co do efektywności takiej polityki, ale to lepsze niż wariant, kiedy Łukaszenka rzuciłby się w objęcia Moskwy i dał przyczółek do agresji wobec Ukrainy" - powiedział politolog.

Zachód "nie będzie zajmował pryncypialnego stanowiska" i domagał się, by Białoruś przestała być krajem autorytarnym; wszystkie próby uczynienia z Łukaszenki cywilizowanego dyktatora skończyły się fiaskiem - przypomniał Wusau. Jego zdaniem, UE podobnie jak w 2010 roku "zacznie kredytować gospodarkę białoruską". "Czynnik stabilności regionalnej jest dla UE ważniejszy niż obecność czy brak na Białorusi więźniów politycznych, czy to, jak na Białorusi przebiegną wybory. (...) Łukaszenka wyszedł naprzeciw Zachodowi, na warunkach +odwilży+, jaka już zaczęła się w stosunkach dwustronnych" - podsumował politolog. Siwicki wyraził ocenę, że teraz UE cofnie część sankcji nałożonych na Mińsk, a Białoruś przed wyborami odwiedzą wysokiej rangi przedstawiciele UE.

Zdaniem komentatorów Statkiewicz, jeden z kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich w 2010 roku, aresztowany i skazany po tych wyborach, nie oczekiwał uwolnienia z więzienia. Nie zdoła on wpłynąć "na rozkład sił w opozycji" - uważa Siwicki, przypominając, że również w poprzedniej dekadzie ci więźniowie polityczni, którzy zyskali autorytet moralny, nie zdołali skonsolidować sił opozycyjnych wobec Łukaszenki. Kłaskouski przypomina, że Statkiewicz ma reputację przywódcy ulicznych protestów, a dziś "po Ukrainie, białoruski obywatel jest przestraszony" i zachęcanie do masowych demonstracji, "do ostrej walki z reżimem", jest niewdzięcznym zadaniem.

Statkiewicz jest najbardziej znanym spośród sześciu więźniów, uwolnionych - jak podano oficjalnie - ze względów humanitarnych w sobotę wieczorem. Został zatrzymany podczas protestów w wieczór powyborczy 19 grudnia 2010 roku. W maju 2011 roku skazano go na sześć lat kolonii karnej, uznając za winnego organizowania masowych zamieszek. Był ostatnim kandydatem z ramienia opozycji spośród zatrzymanych i skazanych po wyborach opozycyjnych liderów.

PAP/es

fot. kremlin.ru

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook