Jedynie prawda jest ciekawa


Odwilż w stosunkach Białorusi z UE

24.08.2015

"Zachód "nie będzie zajmował pryncypialnego stanowiska" i domagał się, by Białoruś przestała być krajem autorytarnym; wszystkie próby uczynienia z Łukaszenki cywilizowanego dyktatora skończyły się fiaskiem".

Zwolnienie na Białorusi sześciu więźniów politycznych wróży odwilż w stosunkach z Zachodem na wzór tej z lat 2008-2010 - sądzą niezależni białoruscy politolodzy. Nie spodziewają się, by uwolniony z więzienia Mikoła Statkiewicz zdołał skonsolidować opozycję.

Oceny te padły w audycji Radia Swaboda, opublikowanej na stronie internetowej radia w niedzielę wieczorem."Zwolnienie więźniów politycznych ma trzy główne cele. Po pierwsze, to legitymizacja procesu wyborczego na Białorusi (przed październikowymi wyborami prezydenckimi - PAP), z pozytywną oceną przez Zachód tego procesu. Po drugie - wzmocnienie pozytywnych stosunków między Europą i Białorusią. Po trzecie - nadanie reżimowi białoruskiemu cech pozytywnych na tle regresu, który zachodzi dzisiaj w Rosji. Na tym tle (prezydent Alaksandr) Łukaszenka wygląda jak polityk proeuropejski" - uważa politolog Pawał Wusau.

Arseni Siwicki przypomniał, że w tym roku Zachód omawiał z Łukaszenką kwestie bezpieczeństwa regionalnego, a kwestie więźniów politycznych i demokratyzacji "zeszły na dalszy plan". Również Alaksandr Kłaskouski wskazał, że "na tle kryzysu ukraińskiego Zachód stał się bardziej ugodowy" wobec Mińska. Jego zdaniem teraz UE, choć zaznaczyła, że domaga się rehabilitacji uwolnionych, nie będzie wywierała presji na Łukaszenkę. "Będą próbowali nie stawiać żądań, a wciągać reżim białoruski do Europy. Reanimowana będzie strategia na wzór tej z lat 2008-2010. Zachód nie ma złudzeń co do efektywności takiej polityki, ale to lepsze niż wariant, kiedy Łukaszenka rzuciłby się w objęcia Moskwy i dał przyczółek do agresji wobec Ukrainy" - powiedział politolog.

Zachód "nie będzie zajmował pryncypialnego stanowiska" i domagał się, by Białoruś przestała być krajem autorytarnym; wszystkie próby uczynienia z Łukaszenki cywilizowanego dyktatora skończyły się fiaskiem - przypomniał Wusau. Jego zdaniem, UE podobnie jak w 2010 roku "zacznie kredytować gospodarkę białoruską". "Czynnik stabilności regionalnej jest dla UE ważniejszy niż obecność czy brak na Białorusi więźniów politycznych, czy to, jak na Białorusi przebiegną wybory. (...) Łukaszenka wyszedł naprzeciw Zachodowi, na warunkach +odwilży+, jaka już zaczęła się w stosunkach dwustronnych" - podsumował politolog. Siwicki wyraził ocenę, że teraz UE cofnie część sankcji nałożonych na Mińsk, a Białoruś przed wyborami odwiedzą wysokiej rangi przedstawiciele UE.

Zdaniem komentatorów Statkiewicz, jeden z kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich w 2010 roku, aresztowany i skazany po tych wyborach, nie oczekiwał uwolnienia z więzienia. Nie zdoła on wpłynąć "na rozkład sił w opozycji" - uważa Siwicki, przypominając, że również w poprzedniej dekadzie ci więźniowie polityczni, którzy zyskali autorytet moralny, nie zdołali skonsolidować sił opozycyjnych wobec Łukaszenki. Kłaskouski przypomina, że Statkiewicz ma reputację przywódcy ulicznych protestów, a dziś "po Ukrainie, białoruski obywatel jest przestraszony" i zachęcanie do masowych demonstracji, "do ostrej walki z reżimem", jest niewdzięcznym zadaniem.

Statkiewicz jest najbardziej znanym spośród sześciu więźniów, uwolnionych - jak podano oficjalnie - ze względów humanitarnych w sobotę wieczorem. Został zatrzymany podczas protestów w wieczór powyborczy 19 grudnia 2010 roku. W maju 2011 roku skazano go na sześć lat kolonii karnej, uznając za winnego organizowania masowych zamieszek. Był ostatnim kandydatem z ramienia opozycji spośród zatrzymanych i skazanych po wyborach opozycyjnych liderów.

PAP/es

fot. kremlin.ru

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook