Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Od 10 lat USA grzęźnie w Afganistanie

07.10.2011

Perspektywa wycofania z Afganistanu części kontyngentu USA i zredukowany budżet wojenny zmuszają Waszyngton do znacznego ograniczenia politycznych celów, jakie Ameryka zamierzała tam zrealizować - pisze w piątek "Washington Post" w wydaniu internetowym.

W piątek mija 10. rocznica inwazji USA na Afganistan, tymczasem amerykańska administracja musi poradzić sobie zarówno z dramatycznym spadkiem popularności tej niegdyś "dobrej wojny", jak i ograniczeniem sił i środków na prowadzenie kampanii oraz rekonstrukcję kraju - pisze waszyngtoński dziennik.

Ambitne cele militarne i polityczne, które chciał osiągnąć Waszyngton, prowadząc zarazem wojnę, kampanię dyplomatyczną i inwestycje w odbudowę Afganistanu, w dużym stopniu nie zostaną osiągnięte.

W południowym Afganistanie amerykańscy dowódcy wojskowi koncentrują się już tylko na utrzymaniu terytorium wydartego przez ostatnie dwa lata talibom.

W Kabulu dyplomaci USA starają się przywrócić do życia rozmowy pokojowe, które - zdaniem "Washington Post" - zdają się prowadzić do nikąd.

A na wschodzie kraju, gdzie walki nasiliły się w ostatnim roku, wojskowi spieszą się z rozpoczęciem ofensywy, zanim nastąpi planowane wycofanie części amerykańskich sił. Tam też armia USA będzie musiała poradzić sobie z najtrudniejszą sytuacją.

Liczba amerykańskich żołnierzy w Afganistanie wynosi teraz około 98 tys. Do lata 2012 roku wycofanych zostanie blisko 30 tys. Perspektywa uszczuplenia amerykańskiego kontyngentu skłoniła dowództwo do przyśpieszenia części poważnych militarnych operacji i rezygnacji z innych.

W prowincji Paktika, która jest twierdzą siatki Hakkaniego, wojsko wycofało się z projektu budowy łańcucha placówek, które miały pomóc siłom afgańskim w utrzymaniu tego regionu.

Plany rekonstrukcji i inicjatywy dyplomatyczne kraju również trzeba było ograniczyć. W niespokojnej prowincji Kunar wzdłuż granicy z Pakistanem Amerykanie wypłacali "stypendia" rzędu około 120 dol. plemiennej starszyźnie za udział w posiedzeniach regionalnych rad, znanych jako szury, co oznacza, że blisko połowa przyjaznych członków szur przestanie angażować się w zarządzanie i rozwiązywanie konfliktów.

Tymczasem część ekspertów obawia się, że napływ młodych bojowników z Pakistanu do tego regionu może być "niewyczerpany".

Próby walki z wszechobecną w afgańskiej administracji korupcją też spełzły na niczym, a z braku środków trzeba było ograniczyć postępowania przeciw biorącym łapówki politykom.

Zarówno Afgańczycy, jak i Amerykanie podkreślają konieczność powrotu do poważnych rozmów pokojowych oraz negocjacji z Pakistanem, ale perspektywa zmniejszenia amerykańskiego zaangażowania w Afganistanie może ułatwić Pakistanowi zignorowanie zaproszeń do negocjacji.

Musi się w końcu znaleźć jakieś polityczne rozwiązanie" dla Afganistanu - powiedział "Washington Post" amerykański urzędnik. Ale nie jesteśmy blisko tego celu. I nie możemy zrezygnować - dodał.

PAP

[fot.wikipedia.org]
Słowa kluczowe:

Afganistan

,

USA

,

wojna

Warto poczytać

 1. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 2. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 3. mid-epa05724719 19.01.2017

  Le Pen liderem sondaży

  Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

 4. mid-epa05729979 19.01.2017

  Lawina we Włoszech. Wiele ofiar

  Lawina śnieżna w okolicach Pescary zabiła 30 osób.

 5. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 6. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 7. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook