Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Od 10 lat USA grzęźnie w Afganistanie

07.10.2011

Perspektywa wycofania z Afganistanu części kontyngentu USA i zredukowany budżet wojenny zmuszają Waszyngton do znacznego ograniczenia politycznych celów, jakie Ameryka zamierzała tam zrealizować - pisze w piątek "Washington Post" w wydaniu internetowym.

W piątek mija 10. rocznica inwazji USA na Afganistan, tymczasem amerykańska administracja musi poradzić sobie zarówno z dramatycznym spadkiem popularności tej niegdyś "dobrej wojny", jak i ograniczeniem sił i środków na prowadzenie kampanii oraz rekonstrukcję kraju - pisze waszyngtoński dziennik.

Ambitne cele militarne i polityczne, które chciał osiągnąć Waszyngton, prowadząc zarazem wojnę, kampanię dyplomatyczną i inwestycje w odbudowę Afganistanu, w dużym stopniu nie zostaną osiągnięte.

W południowym Afganistanie amerykańscy dowódcy wojskowi koncentrują się już tylko na utrzymaniu terytorium wydartego przez ostatnie dwa lata talibom.

W Kabulu dyplomaci USA starają się przywrócić do życia rozmowy pokojowe, które - zdaniem "Washington Post" - zdają się prowadzić do nikąd.

A na wschodzie kraju, gdzie walki nasiliły się w ostatnim roku, wojskowi spieszą się z rozpoczęciem ofensywy, zanim nastąpi planowane wycofanie części amerykańskich sił. Tam też armia USA będzie musiała poradzić sobie z najtrudniejszą sytuacją.

Liczba amerykańskich żołnierzy w Afganistanie wynosi teraz około 98 tys. Do lata 2012 roku wycofanych zostanie blisko 30 tys. Perspektywa uszczuplenia amerykańskiego kontyngentu skłoniła dowództwo do przyśpieszenia części poważnych militarnych operacji i rezygnacji z innych.

W prowincji Paktika, która jest twierdzą siatki Hakkaniego, wojsko wycofało się z projektu budowy łańcucha placówek, które miały pomóc siłom afgańskim w utrzymaniu tego regionu.

Plany rekonstrukcji i inicjatywy dyplomatyczne kraju również trzeba było ograniczyć. W niespokojnej prowincji Kunar wzdłuż granicy z Pakistanem Amerykanie wypłacali "stypendia" rzędu około 120 dol. plemiennej starszyźnie za udział w posiedzeniach regionalnych rad, znanych jako szury, co oznacza, że blisko połowa przyjaznych członków szur przestanie angażować się w zarządzanie i rozwiązywanie konfliktów.

Tymczasem część ekspertów obawia się, że napływ młodych bojowników z Pakistanu do tego regionu może być "niewyczerpany".

Próby walki z wszechobecną w afgańskiej administracji korupcją też spełzły na niczym, a z braku środków trzeba było ograniczyć postępowania przeciw biorącym łapówki politykom.

Zarówno Afgańczycy, jak i Amerykanie podkreślają konieczność powrotu do poważnych rozmów pokojowych oraz negocjacji z Pakistanem, ale perspektywa zmniejszenia amerykańskiego zaangażowania w Afganistanie może ułatwić Pakistanowi zignorowanie zaproszeń do negocjacji.

Musi się w końcu znaleźć jakieś polityczne rozwiązanie" dla Afganistanu - powiedział "Washington Post" amerykański urzędnik. Ale nie jesteśmy blisko tego celu. I nie możemy zrezygnować - dodał.

PAP

[fot.wikipedia.org]
Słowa kluczowe:

Afganistan

,

USA

,

wojna

Warto poczytać

 1. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

 2. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 3. mil-st 21.10.2016

  Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

  Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech

 4. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 5. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 6. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 7. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 8. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook