Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Obwód kaliningradzki szykuje się do wojny

13.05.2015

Obwód kaliningradzki jest zaopatrywany w gaz dostarczany przez terytorium litewskie. Rosjanie szukają jednak alternatywnych form dostarczenia energii. Zdaniem obserwatorów może to służyć przygotowaniu tego obszaru na konflikt zbrojny.

Uwagę ekspertów zwraca budowa pływającej jednostki regazyfikującej o mocy 2,7 mld m3 rocznie. Niewykluczone, że „pływający terminal” będzie odbierał rosyjski gaz, a za jego dostawy będzie odpowiadać planowany przez Gazprom terminal LNG z okolic Ust-Ługi.

Zastanawiająca jest również budowa podziemnych magazynów gazowych na terenie obwodu kaliningradzkiego. We wrześniu 2013 r. gotowe do użytku były kawerny o pojemności 70 mln m3 błękitnego paliwa. Już 2019 r. przestrzeń magazynowa powinna wzrosnąć o kolejne 261 mln m3 , a w planach jest jej zwiększenie aż do 800 mln m3. To oznacza, że obszar kaliningradzki mógłby na pewien okres uniezależnić się od dostaw zewnętrznych.

To nie jedyny obszar, na którego niezależność kładą nacisk Rosjanie w ostatnim czasie. Dużą uwagę przywiązują do Elektrociepłownii Kaliningrad CHP-2, która należy do Inter Rao. Okazuje się jednak, że dla Rosjan to za mało. Planowa budowa czterech nowych siłowni ma równoważyć moc dwóch bloków Kaliningrad CHP-2. Jak zauważa portal defence24.pl, ich jest elementem przygotowanie eksklawy pod kątem działania w przypadku permanentnej izolacji energetycznej,  w której wykluczony byłby jakikolwiek import energii. Alternatywnym rozwiązaniem byłaby budowa Bałtyckiej Elektrowni Atomowej, która wiązałaby się z dostawą prądu do Polski i krajów bałtyckich.

„Rosyjskie władze wdrażają kompleksową strategię dla obwodu kaliningradzkiego stanowiącą de facto energetyczny odpowiednik postępującej na jego obszarze militaryzacji. (…) Zmiany zachodzące na omawianym terytorium świadczą, że staje się ono coraz ważniejszym elementem nasilającej się konfrontacji pomiędzy Rosją i Zachodem, a polska polityka integracji Kaliningradu z jego otoczeniem geopolitycznym poniosła fiasko” - zauważają autorzy portalu defence24.pl.

gah/defence24.pl

[Fot. PressGPNS/CC/Wikimedia Commons]

Słowa kluczowe:

budowa

,

moc

,

gaz

,

Gazprom

,

terminal

Warto poczytać

 1. mid-epa05603781 26.10.2016

  Trwa likwidacja "dżungli" w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, likwidują dzikie obozowisko.

 2. mid-epa05601839 26.10.2016

  Szef NATO: Hiszpanie mają prawo tankować rosyjskie okręty

  "Decyzja, czy pozwolić rosyjskim okrętom zmierzającym do Syrii zawinąć do portu w Ceucie, należy do Hiszpanii".

 3. jjijoihuieywiryewyrui 26.10.2016

  Sawczenko udała się do Moskwy

  Jak poinformował, przybyła ona na posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie wyroków dla skazanych w Rosji dwóch obywateli Ukrainy.

 4. NATOFlag1 26.10.2016

  Decyzje ze szczytu NATO w realizacji

  Wdrażanie decyzji ze szczytu NATO w Warszawie to główny temat dwudniowego spotkania ministrów obrony Sojuszu, które rozpoczęło się w środę w Brukseli.

 5. Cvoqu8jWEAIv1gr 26.10.2016

  Rosyjskie rakiety z bronią jądrową w drodze na Bałtyk

  Bujan-M to niewielki okręt uzbrojony m.in. w system rakietowy Kalibr z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km.

 6. s-st-s 26.10.2016

  Komisja Europejska w roli stróża prawa?

  Propozycję by Komisja Europejska co roku oceniała praworządność w państwach członkowskich zgłosiła Sophie in 't Veld, posłanka reprezentująca holenderskich liberałów.

 7. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 8. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook