Jedynie prawda jest ciekawa


Obwód kaliningradzki szykuje się do wojny

13.05.2015

Obwód kaliningradzki jest zaopatrywany w gaz dostarczany przez terytorium litewskie. Rosjanie szukają jednak alternatywnych form dostarczenia energii. Zdaniem obserwatorów może to służyć przygotowaniu tego obszaru na konflikt zbrojny.

Uwagę ekspertów zwraca budowa pływającej jednostki regazyfikującej o mocy 2,7 mld m3 rocznie. Niewykluczone, że „pływający terminal” będzie odbierał rosyjski gaz, a za jego dostawy będzie odpowiadać planowany przez Gazprom terminal LNG z okolic Ust-Ługi.

Zastanawiająca jest również budowa podziemnych magazynów gazowych na terenie obwodu kaliningradzkiego. We wrześniu 2013 r. gotowe do użytku były kawerny o pojemności 70 mln m3 błękitnego paliwa. Już 2019 r. przestrzeń magazynowa powinna wzrosnąć o kolejne 261 mln m3 , a w planach jest jej zwiększenie aż do 800 mln m3. To oznacza, że obszar kaliningradzki mógłby na pewien okres uniezależnić się od dostaw zewnętrznych.

To nie jedyny obszar, na którego niezależność kładą nacisk Rosjanie w ostatnim czasie. Dużą uwagę przywiązują do Elektrociepłownii Kaliningrad CHP-2, która należy do Inter Rao. Okazuje się jednak, że dla Rosjan to za mało. Planowa budowa czterech nowych siłowni ma równoważyć moc dwóch bloków Kaliningrad CHP-2. Jak zauważa portal defence24.pl, ich jest elementem przygotowanie eksklawy pod kątem działania w przypadku permanentnej izolacji energetycznej,  w której wykluczony byłby jakikolwiek import energii. Alternatywnym rozwiązaniem byłaby budowa Bałtyckiej Elektrowni Atomowej, która wiązałaby się z dostawą prądu do Polski i krajów bałtyckich.

„Rosyjskie władze wdrażają kompleksową strategię dla obwodu kaliningradzkiego stanowiącą de facto energetyczny odpowiednik postępującej na jego obszarze militaryzacji. (…) Zmiany zachodzące na omawianym terytorium świadczą, że staje się ono coraz ważniejszym elementem nasilającej się konfrontacji pomiędzy Rosją i Zachodem, a polska polityka integracji Kaliningradu z jego otoczeniem geopolitycznym poniosła fiasko” - zauważają autorzy portalu defence24.pl.

gah/defence24.pl

[Fot. PressGPNS/CC/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook