Jedynie prawda jest ciekawa


Obwód kaliningradzki szykuje się do wojny

13.05.2015

Obwód kaliningradzki jest zaopatrywany w gaz dostarczany przez terytorium litewskie. Rosjanie szukają jednak alternatywnych form dostarczenia energii. Zdaniem obserwatorów może to służyć przygotowaniu tego obszaru na konflikt zbrojny.

Uwagę ekspertów zwraca budowa pływającej jednostki regazyfikującej o mocy 2,7 mld m3 rocznie. Niewykluczone, że „pływający terminal” będzie odbierał rosyjski gaz, a za jego dostawy będzie odpowiadać planowany przez Gazprom terminal LNG z okolic Ust-Ługi.

Zastanawiająca jest również budowa podziemnych magazynów gazowych na terenie obwodu kaliningradzkiego. We wrześniu 2013 r. gotowe do użytku były kawerny o pojemności 70 mln m3 błękitnego paliwa. Już 2019 r. przestrzeń magazynowa powinna wzrosnąć o kolejne 261 mln m3 , a w planach jest jej zwiększenie aż do 800 mln m3. To oznacza, że obszar kaliningradzki mógłby na pewien okres uniezależnić się od dostaw zewnętrznych.

To nie jedyny obszar, na którego niezależność kładą nacisk Rosjanie w ostatnim czasie. Dużą uwagę przywiązują do Elektrociepłownii Kaliningrad CHP-2, która należy do Inter Rao. Okazuje się jednak, że dla Rosjan to za mało. Planowa budowa czterech nowych siłowni ma równoważyć moc dwóch bloków Kaliningrad CHP-2. Jak zauważa portal defence24.pl, ich jest elementem przygotowanie eksklawy pod kątem działania w przypadku permanentnej izolacji energetycznej,  w której wykluczony byłby jakikolwiek import energii. Alternatywnym rozwiązaniem byłaby budowa Bałtyckiej Elektrowni Atomowej, która wiązałaby się z dostawą prądu do Polski i krajów bałtyckich.

„Rosyjskie władze wdrażają kompleksową strategię dla obwodu kaliningradzkiego stanowiącą de facto energetyczny odpowiednik postępującej na jego obszarze militaryzacji. (…) Zmiany zachodzące na omawianym terytorium świadczą, że staje się ono coraz ważniejszym elementem nasilającej się konfrontacji pomiędzy Rosją i Zachodem, a polska polityka integracji Kaliningradu z jego otoczeniem geopolitycznym poniosła fiasko” - zauważają autorzy portalu defence24.pl.

gah/defence24.pl

[Fot. PressGPNS/CC/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 2. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 3. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 4. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 5. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 6. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 7. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook