Jedynie prawda jest ciekawa


Obwód kaliningradzki szykuje się do wojny

13.05.2015

Obwód kaliningradzki jest zaopatrywany w gaz dostarczany przez terytorium litewskie. Rosjanie szukają jednak alternatywnych form dostarczenia energii. Zdaniem obserwatorów może to służyć przygotowaniu tego obszaru na konflikt zbrojny.

Uwagę ekspertów zwraca budowa pływającej jednostki regazyfikującej o mocy 2,7 mld m3 rocznie. Niewykluczone, że „pływający terminal” będzie odbierał rosyjski gaz, a za jego dostawy będzie odpowiadać planowany przez Gazprom terminal LNG z okolic Ust-Ługi.

Zastanawiająca jest również budowa podziemnych magazynów gazowych na terenie obwodu kaliningradzkiego. We wrześniu 2013 r. gotowe do użytku były kawerny o pojemności 70 mln m3 błękitnego paliwa. Już 2019 r. przestrzeń magazynowa powinna wzrosnąć o kolejne 261 mln m3 , a w planach jest jej zwiększenie aż do 800 mln m3. To oznacza, że obszar kaliningradzki mógłby na pewien okres uniezależnić się od dostaw zewnętrznych.

To nie jedyny obszar, na którego niezależność kładą nacisk Rosjanie w ostatnim czasie. Dużą uwagę przywiązują do Elektrociepłownii Kaliningrad CHP-2, która należy do Inter Rao. Okazuje się jednak, że dla Rosjan to za mało. Planowa budowa czterech nowych siłowni ma równoważyć moc dwóch bloków Kaliningrad CHP-2. Jak zauważa portal defence24.pl, ich jest elementem przygotowanie eksklawy pod kątem działania w przypadku permanentnej izolacji energetycznej,  w której wykluczony byłby jakikolwiek import energii. Alternatywnym rozwiązaniem byłaby budowa Bałtyckiej Elektrowni Atomowej, która wiązałaby się z dostawą prądu do Polski i krajów bałtyckich.

„Rosyjskie władze wdrażają kompleksową strategię dla obwodu kaliningradzkiego stanowiącą de facto energetyczny odpowiednik postępującej na jego obszarze militaryzacji. (…) Zmiany zachodzące na omawianym terytorium świadczą, że staje się ono coraz ważniejszym elementem nasilającej się konfrontacji pomiędzy Rosją i Zachodem, a polska polityka integracji Kaliningradu z jego otoczeniem geopolitycznym poniosła fiasko” - zauważają autorzy portalu defence24.pl.

gah/defence24.pl

[Fot. PressGPNS/CC/Wikimedia Commons]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook