Jedynie prawda jest ciekawa


OBWE zwraca się do Ukrainy w sprawie poszanowania praw dziennikarzy

31.08.2017

Przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ds. wolności mediów Harlem Desir wyraził zaniepokojenie w związku z zatrzymaniami i wydaleniami z Ukrainy zagranicznych dziennikarzy - poinformowano na stronie internetowej OBWE.

- Wydalanie dziennikarzy lub odmawianie im wjazdu na Ukrainę to niepokojące i nadmierne środki, szczególnie że działaniom tym brakuje przejrzystości i odpowiedniego mechanizmu odwoławczego - napisał w środę Desir w liście do ministra spraw zagranicznych Ukrainy Pawła Klimkina.

- Państwa należące do OBWE zobowiązały się do udoskonalania warunków, na podstawie których dziennikarze z jednego państwa członkowskiego wykonują swój zawód w innym państwie członkowskim - dodał Desir. - Apeluję do odpowiednich władz o powstrzymanie się od nakładania niepotrzebnych ograniczeń na pracę zagranicznych dziennikarzy, co szkodzi wolnemu przepływowi informacji i narusza zobowiązania OBWE dotyczące wolności mediów - podkreślił przedstawiciel Organizacji.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) powiadomiła w środę, że podjęła decyzję o wydaleniu z kraju dziennikarki rosyjskiej stacji telewizyjnej Kanał 1. Anny Kurbatowej i wszczęła w tej sprawie odpowiednie procedury. Rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska oświadczyła, że "taki los spotka każdego, kto będzie pozwalał sobie na hańbienie Ukrainy". Dziennikarce zarzuca się tendencyjne informowanie o sytuacji w tym kraju; otrzymała trzyletni zakaz przyjazdu na Ukrainę.

Przedstawiciel OBWE zwracał się wcześniej do władz ukraińskich w związku z podobnym incydentem, związanym z dziennikarką pracującą dla rosyjskiego państwowego holdingu medialnego WGTRK. 14 sierpnia SBU zatrzymała i deportowała korespondentkę Tamarę Niersesjan, której władze w Kijowie zarzucają szkodzenie państwowym interesom Ukrainy. Niersesjan otrzymała zakaz wjazdu na terytorium tego kraju na trzy lata.

26 lipca SBU deportowała dziennikarkę innego rosyjskiego kanału telewizyjnego, Rossiji24, Marię Kniaziewą. Kniaziewa również nie będzie mogła wjeżdżać na Ukrainę przez trzy lata.

Desir zaznaczył też, że 25 sierpnia SBU nie pozwoliła na wjazd na terytorium kraju dwóm hiszpańskim dziennikarzom Antonio Pampliega i Manuelowi Angel Sastre. Mężczyźni otrzymali zakaz wjazdu na Ukrainę na trzy lata ze względu na "działania godzące w państwowe interesy Ukrainy".

PAP

Warto poczytać

 1. czechy-sluby-osob-tej-samej-plci-22062018 22.06.2018

  Szok! Śluby homoseksualistów już wkrótce w Czechach

  Czeski rząd premiera Andreja Babisza zadecydował w piątek o udzieleniu poparcia projektowi grupy deputowanych do Izby Poselskiej, według którego małżeństwo mogłyby zawierać także osoby tej samej płci - poinformowało biuro prasowe rządu

 2. UchodzcyGrecja07052018 22.06.2018

  Imigranci demolują centrum niemieckiego miasta. Porażąjące sceny utrwalone na filmach

  Mistrzostwa Świata to impreza, która potrafi łączyć ludzi na świecie wywołując wielkie emocje. Jednak nie zawsze są one pozytywne, o czym dobitnie przekonali się mieszkańcy niemieckiego miasta Wuppertal, doświadczając ataku ze strony imigrantów

 3. melaniatrump22062018 22.06.2018

  Co chciała powiedzieć Melania Trump? Jej ubiór wywołał burzę w sieci

  Pierwsza dama USA Melania Trump odwiedziła w czwartek dzieci imigrantów w ośrodku odosobnienia w Teksasie. Jednak największe poruszenie wywołała… kurtka, którą ubrała żona prezydenta USA.

 4. lifeline22062018 22.06.2018

  Ostra wypowiedź szefa włoskiego MSW: „Jeśli statek z imigrantami wpłynie do nas, osądzimy załogę”

  "Załodze zostanie wytoczony proces, a jednostkę skonfiskujemy".

 5. 4v22060218 22.06.2018

  Grupa Wyszechradzka jednym głosem. "Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców"

  Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie.

 6. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 7. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 8. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook