Jedynie prawda jest ciekawa

OBWE sprawdzi wybory w Rosji

10.10.2011

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ogłosiła w poniedziałek, że została formalnie zaproszona do śledzenia przebiegu grudniowych wyborów parlamentarnych w Rosji, pomimo zgody Moskwy jedynie na ograniczoną liczbę obserwatorów.

Otrzymaliśmy zaproszenie, co pozwoli nam na wysłanie misji obserwacyjnej około sześciu tygodni przed przewidzianym terminem wyborów - powiedział rzecznik OBWE Jens Eschenbaecher.

Jednak Moskwa poinformowała, że jest gotowa zaakceptować akredytacje nie więcej niż 200 obserwatorów w długim i krótkim terminie - zastrzegł rzecznik organizacji.

Jest to niestety mniej niż przewidywaliśmy, lecz wierzymy, że będziemy mogli wykonywać naszą pracę z tą nieco mniejszą liczbą obserwatorów - dodał.

Na wybory 4 grudnia do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, OBWE planowała wysłanie misji liczącej 260 obserwatorów - 200 na czas długi i 60 na krótki.

To kolejny raz, kiedy władze Rosji i Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) z siedzibą w Warszawie spierały się o liczebność misji obserwacyjnej na wybory.

Strona rosyjska uważa, że tak duża liczba obserwatorów nie jest potrzebna. Jej zdaniem, sytuacja z przestrzeganiem prawa wyborczego w Rosji nie jest gorsza niż w krajach Zachodu.

Moskwa już wielokrotnie domagała się ograniczenia uprawnień ODIHR, twierdząc, że zamiast technicznych ocen przebiegu głosowania feruje ono wyroki polityczne, które niekiedy wywierają negatywny wpływ na stabilność wewnętrzną w monitorowanych krajach. Według Kremla, Biuro jest manipulowane przez zachodnie rządy, które traktują je jako narzędzie ataku na Rosję.

ODIHR zrezygnowało z monitorowania wyborów parlamentarnych w Rosji w 2007 roku z powodu ograniczeń, jakie Moskwa wprowadziła dla obserwatorów OBWE, redukując ich liczbę do 70 z 400 podczas poprzednich wyborów w 2003 roku. Biuro nie wysłało też obserwatorów do Rosji na wybory prezydenckie w 2008 roku.

PAP

[fot.PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

OBWE

,

wybory

,

Rosja

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook