Jedynie prawda jest ciekawa


Oburzające zachowanie rosyjskiej policji. Wyrzucili z domu rodzinę działacza Memoriału

11.01.2018
RosjaPolicjawiki
Oburzające zachowanie rosyjskiej policji. Wyrzucili z domu rodzinę działacza Memoriału

Policjanci w rosyjskiej Czeczenii wyrzucili z domu członków rodziny zatrzymanego we wtorek szefa czeczeńskiego oddziału Stowarzyszenia Memoriał Ojuba Titijewa - poinformował w czwartek Memoriał.

Stowarzyszenie twierdzi, że funkcjonariusze policji w środę wtargnęli do domu Titijewa w miejscowości Kurczałoj, ok. 30 km od Groznego. Powiadomili, że poszukują jego syna i brata, którzy powinni zameldować się na policji, w przeciwnym razie będą mieli nieprzyjemności. Policjanci nie wyjaśnili, dlaczego poszukują mężczyzn.

W domu były wówczas jedynie kobiety z rodziny brata Titijewa. Policjanci wygonili je na ulicę, zamknęli drzwi, a klucze zabrali ze sobą - informuje Memoriał.

Jak dodaje organizacja, 9 i 10 stycznia funkcjonariusze próbując skłonić Titijewa do przyznania się do winy wielokrotnie powtarzali, że jego bliskich mogą spotkać "poważne nieprzyjemności".

Rzecznik prasowy przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa Alwi Karimow oświadczył, że zarzuty dotyczące gróźb wobec członków rodziny Titijewa to "standardowy repertuar instrumentów dezinformacji".

Dodał, że w sprawie Titijewa prowadzone jest śledztwo. - To czy jest winny, czy nie, stwierdzą śledczy albo sąd. Jeśli Titijew nie ma powiązania ze znalezioną u niego marihuaną, to go uwolnią i przeproszą. Nie ma innych powodów ani motywów jego zatrzymania - powiedział Karimow.

Titijew został zatrzymany we wtorek przez czeczeńskie służby bezpieczeństwa. Policja twierdzi, że w jego samochodzie znaleziono substancję podobną do narkotyków.

MSW Czeczenii oświadczyło, że mężczyzna jest podejrzewany o posiadanie 180 gramów substancji "o zapachu marihuany". Przez kilka godzin do zatrzymanego nie dopuszczano adwokata. Titijew nie przyznaje się do winy.

Niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta" pisała, że Titijew wielokrotnie otrzymywał groźby w związku ze swoją działalnością na rzecz praw człowieka w Czeczenii.

Szef rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Rosji Michaił Fiedotow zaapelował do Komitetu Śledczego o zbadanie, czy Titijewowi nie podrzucono narkotyków.

Titijew kieruje czeczeńskim oddziałem Memoriału od 2009 roku. Jego poprzedniczkę, 50-letnią Natalię Estemirową, znaleziono zastrzeloną w lipcu 2009 roku w Inguszetii kilka godzin po tym, jak uprowadzono ją z okolic jej domu w stolicy Czeczenii Groznym.

Stany Zjednoczone, Unia Europejska i organizacje broniące praw człowieka wyraziły zaniepokojenie z powodu zatrzymania działacza i wezwały rosyjskie władze do jego uwolnienia. 

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook