Jedynie prawda jest ciekawa


Polak skazany za porwanie modelki. Będzie apelacja

11.06.2018
1270chloe
Polak skazany za porwanie modelki. Będzie apelacja

Będzie apelacja od wyroku sądu w Mediolanie, który w poniedziałek skazał Łukasza H. na 16 lat i 9 miesięcy więzienia za porwanie w tym mieście brytyjskiej modelki Chloe Ayling - powiedziała PAP adwokatka Polaka mecenas Bożena Katia Kołakowska.

W rozmowie z PAP mecenas podkreśliła, że wyrok uważa za zbyt surowy. "Sąd nie wziął pod uwagę okoliczności łagodzącej, jaką było uwolnienie kobiety bez okupu" - wyjaśniła obrończyni. Dodała, że gdyby okoliczność ta została uwzględniona, wyrok mógłby wynieść osiem lat. Jak podkreśliła Kołakowska, jej klient od razu po wyroku zgłosił chęć odwołania się od niego.

Według ustaleń śledczych mężczyzna mieszkający na stałe w Birmingham w Wielkiej Brytanii zwabił kobietę ofertą sesji zdjęciowej do mieszkania w Mediolanie. Została ona tam pojmana, odurzona, zapakowana do walizki i wywieziona w bagażniku samochodu do stojącego na pustkowiu domu koło Turynu. Modelka była tam przetrzymywana przez tydzień.

W tym czasie porywacz próbował zorganizować w internecie licytację, oferując modelkę jako seksualną niewolnicę - wynika z ustaleń śledztwa. Jako cenę wyjściową licytacji podano 300 tysięcy euro w bitcoinach - czyli taką samą jak wysokość okupu, którego żądanie otrzymała rodzina oraz menedżer modelki.

Następnie porywacz, prawdopodobnie ze względu na niepowodzenie aukcji, uwolnił kobietę i zawiózł ją pod konsulat brytyjski w Mediolanie.

Wkrótce potem Łukasz H. został aresztowany przez włoską policję, która była już na jego tropie. Później brytyjska policja zatrzymała w rejonie Birmingham jego 36-letniego brata, również oskarżonego o udział w pojmaniu Ayling. Włoski sąd zrezygnował jednak z jego przesłuchania, ponieważ został poinformowany, że odmawia on złożenia zeznań.

W trakcie procesu w Mediolanie Łukasz H. przedstawił nową wersję wydarzeń. Według jego relacji Ayling była z nim w zmowie i zaakceptowała jego propozycję sfingowanego porwania, bo - jak miał przekonywać - "chciała zdobyć popularność".

Dodał również, że oboje umówili się, iż podzielą się pieniędzmi z okupu. Te nowe zeznania wywołały ostry sprzeciw prokuratora, który zażądał badania psychiatrycznego sądzonego. Jego wniosek oddalono.

Nową wersję Polaka potwierdziła w poniedziałek w wystąpieniu przed sądem jego obrończyni, która wniosła o uniewinnienie, podkreślając, że nie doszło do czynu, o który jej klient został oskarżony.

Adwokatka mówiła, że było to "upozorowane porwanie" dla zdobycia popularności. Modelka - dodała Kołakowska - "zawarła porozumienie" z Łukaszem H. "Wiele razy miała możliwość ucieczki, ale tego nie zrobiła" - argumentowała obrończyni.

Ponadto adwokatka oświadczyła, że modelkę do sfingowanego porwania mógł "zainspirować" film z 2017 roku "By any means" (Wszelkimi środkami), który wszedł na ekrany kilka tygodni wcześniej. Wyjaśniła, że napisał do niej reżyser tego filmu, przedstawiając takie właśnie przypuszczenia. Kołakowska wskazywała, że modelka jako jedyna osoba skorzystała na tym porwaniu, bo jej kariera po nim się rozwinęła.

Pełnomocnik Brytyjki Francesco Pesce odrzucił tę tezę i mówił przed sądem, że było to "groźne" zdarzenie, a oskarżonego opisał jako "bardzo niebezpiecznego" osobnika. Po ogłoszeniu wyroku ocenił, że jest on "sprawiedliwy", biorąc pod uwagę "tragedię", jaką przeżyła kobieta.

Wyrok nie jest prawomocny.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot. PAP/EPA/MATTEO BAZZI

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 6. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook