Jedynie prawda jest ciekawa


Obnażyli słabość państwa, zostali skazani

18.05.2012

Trybunał w Malmoe skazał w piątek trzech szwedzkich dziennikarzy na kary więzienia w zawieszeniu i na grzywny za przeprowadzenie w 2010 r. dziennikarskiego śledztwa, którego celem było wykazanie, jak łatwo można w Szwecji nielegalnie zdobyć broń.

W październiku 2010 r., gdy na ulicach Malmoe niepokój siał snajper strzelający do imigrantów, dziennikarze tabloidu "Expressen" bez trudu kupili w środowiskach przestępczych pistolet i amunicję. Przynieśli oni broń do hotelu i o zakupie poinformowali policję, która następnie zabrała stamtąd pistolet.

Redaktor naczelny "Expressen" Thomas Mattsson, szef działu informacji Andreas Johansson i reporter Diamant Salihu zostali uznani za winnych m.in. podżegania do popełnienia przestępstwa określonego w przepisach dotyczących broni i złamania tych przepisów.

Zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu. W wyroku nie sprecyzowano jednak długości kary. Redaktora naczelnego skazano na grzywnę w wysokości 30 tys. koron (3300 euro), szefa działu informacji - 13,5 tys. koron, a reportera - 14,4 tys. koron.

Mattsson poinformował, że "Expressen" złoży apelację. "Ważne jest wyjaśnienie sposobu, w jaki można prowadzić śledztwa dziennikarskie" - napisał w e-mailu wysłanym szwedzkiej agencji TT.

Podczas procesu obrona odwoływała się do wolności wypowiedzi i wolności prasy.

Jednak sąd uznał, że dziennikarze nie mogą popełniać przestępstwa z myślą o zdobyciu tematu. Sędzia Eva Wendel Rosberg wyjaśniła, że trzej pracownicy tabloidu zostali skazani za nielegalne posiadanie broni, a nie za opublikowanie informacji.

Za okoliczności łagodzące uznano to, że z własnej woli zwrócili oni broń.

Szef Stowarzyszenia Szwedzkich Dziennikarzy Jonas Nordling wyraził opinię, że dziennikarze mogą łamać prawo w ramach "wykrywania wad społecznych, co jest częścią ich misji".

Redaktor naczelny "Expressen" zapewnił, że jego gazeta "wciąż będzie używała niekonwencjonalnych metod podczas prowadzenia śledztw na temat przestępstw, których nie może powstrzymać ani policja, ani sądy".

Domniemanego snajpera z Malmoe policja schwytała w listopadzie 2010 r. Jego proces rozpoczął się 14 maja. 40-letni Peter Mangs został oskarżony o trzy zabójstwa i 12 prób zabójstw o charakterze rasistowskim. Nie przyznaje się do winy.

Napastnik strzelał z ukrycia do ludzi o ciemnej skórze. Do ataków dochodziło na przystankach autobusowych, w samochodach i przez okna budynków.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 2. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 3. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 4. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 5. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 6. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 7. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook