Jedynie prawda jest ciekawa


Obnażyli słabość państwa, zostali skazani

18.05.2012

Trybunał w Malmoe skazał w piątek trzech szwedzkich dziennikarzy na kary więzienia w zawieszeniu i na grzywny za przeprowadzenie w 2010 r. dziennikarskiego śledztwa, którego celem było wykazanie, jak łatwo można w Szwecji nielegalnie zdobyć broń.

W październiku 2010 r., gdy na ulicach Malmoe niepokój siał snajper strzelający do imigrantów, dziennikarze tabloidu "Expressen" bez trudu kupili w środowiskach przestępczych pistolet i amunicję. Przynieśli oni broń do hotelu i o zakupie poinformowali policję, która następnie zabrała stamtąd pistolet.

Redaktor naczelny "Expressen" Thomas Mattsson, szef działu informacji Andreas Johansson i reporter Diamant Salihu zostali uznani za winnych m.in. podżegania do popełnienia przestępstwa określonego w przepisach dotyczących broni i złamania tych przepisów.

Zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu. W wyroku nie sprecyzowano jednak długości kary. Redaktora naczelnego skazano na grzywnę w wysokości 30 tys. koron (3300 euro), szefa działu informacji - 13,5 tys. koron, a reportera - 14,4 tys. koron.

Mattsson poinformował, że "Expressen" złoży apelację. "Ważne jest wyjaśnienie sposobu, w jaki można prowadzić śledztwa dziennikarskie" - napisał w e-mailu wysłanym szwedzkiej agencji TT.

Podczas procesu obrona odwoływała się do wolności wypowiedzi i wolności prasy.

Jednak sąd uznał, że dziennikarze nie mogą popełniać przestępstwa z myślą o zdobyciu tematu. Sędzia Eva Wendel Rosberg wyjaśniła, że trzej pracownicy tabloidu zostali skazani za nielegalne posiadanie broni, a nie za opublikowanie informacji.

Za okoliczności łagodzące uznano to, że z własnej woli zwrócili oni broń.

Szef Stowarzyszenia Szwedzkich Dziennikarzy Jonas Nordling wyraził opinię, że dziennikarze mogą łamać prawo w ramach "wykrywania wad społecznych, co jest częścią ich misji".

Redaktor naczelny "Expressen" zapewnił, że jego gazeta "wciąż będzie używała niekonwencjonalnych metod podczas prowadzenia śledztw na temat przestępstw, których nie może powstrzymać ani policja, ani sądy".

Domniemanego snajpera z Malmoe policja schwytała w listopadzie 2010 r. Jego proces rozpoczął się 14 maja. 40-letni Peter Mangs został oskarżony o trzy zabójstwa i 12 prób zabójstw o charakterze rasistowskim. Nie przyznaje się do winy.

Napastnik strzelał z ukrycia do ludzi o ciemnej skórze. Do ataków dochodziło na przystankach autobusowych, w samochodach i przez okna budynków.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Trebes23032018 23.03.2018

  Francuskie władze ostro o strzelaninie w Trebes: to akt terroru

  Cztery osoby, w tym napastnik, zginęły, a trzy zostały ranne w Trebes na południu Francji, gdzie sprawca otworzył ogień do policji i wziął zakładników w supermarkecie. Władze Francji traktują incydent jako akt terroru. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

 2. england23032018 23.03.2018

  This is England! Ten krótki film mówi więcej o Wielkiej Brytanii niż chcielibyście wiedzieć

  I znacznie więcej, niż setki poważnych książek i filmów

 3. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 4. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 5. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 6. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

 7. pilne20102017 23.03.2018

  Strzelanina i zamach terrorystyczny na południu Francji. Są ofiary śmiertelne

  Do zdarzenia doszło w miasteczku Trebes na południu Francji

 8. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook