Jedynie prawda jest ciekawa


Obama: Zniszczymy Państwo Islamskie

07.12.2015

W kilka dni po atakach w Kalifornii prezydent Barack Obama przyznał w orędziu do narodu, że rozumie, iż Amerykanie boją się terroryzmu. Zapewnił, że USA pokonają zagrożenie i zniszczą Państwo Islamskie, ale kolejny raz wykluczył wojnę lądową w Iraku i Syrii.

„To był akt terroryzmu, by zabić niewinnych ludzi” - powiedział Obama, nawiązując do środowych ataków w San Bernardino w Kalifornii, w których sprawcy - muzułmańskie małżeństwo - zabiło 14 osób i ponad 20 raniło. Dzihadystyczna organizacja Państwo Islamskiego ogłosiła za pośrednictwem swych mediów, że sprawcy masakry byli jej zwolennikami.

W orędziu wygłoszonym do narodu w niedzielę wieczorem czasu lokalnego prezydent USA powiedział, że FBI, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, jak dotąd nie znalazła dowodów, „że sprawcami kierowała jakaś zagraniczna organizacja terrorystyczna lub że byli częścią jakiejś większej konspiracji w USA”. To co jest jasne - dodał - to to, że sprawców „zradykalizowała” ideologia, która wzywa do wojny przeciwko Ameryce i Zachodowi.

Prezydent przyznał, że rozumie, iż Amerykanie boją się terroryzmu. Ale w odpowiedzi na wyrażaną przez opozycję krytykę zapewnił, że jego administracja robi to, co należy, by zredukować ryzyko takich ataków w przyszłości.

„Zagrożenie terroryzmem jest realne, ale pokonamy je i zniszczymy Państwo Islamskie i każdą inną organizację, która próbuje nas skrzywdzić” - podkreślił.

By minimalizować zagrożenie w USA, Obama zapowiedział większą współpracę administracji z firmami technologicznymi z Doliny Krzemowej.

„Wzywam firmy technologiczne i strażników prawa, by sprawiły, że terrorystom trudniej będzie korzystać z mediów społecznościowych” - powiedział.

Ponadto wezwał Kongres do wprowadzenia zakazu sprzedaży broni dla osób, które już są na amerykańskiej liście podejrzanych o terroryzm i wobec których już wydano zakaz wsiadania na pokłady samolotów. Wyraził też nadzieję, że Kongres - mimo dotychczasowego sprzeciwu - wprowadzi ostatecznie zakaz sprzedaży broni automatycznej typu wojskowego, z jakiej korzystali sprawcy w San Bernardino.

„Nasze służby wywiadowcze i strażnicy prawa - niezależnie od tego, jak byliby skuteczni - nie są w stanie zidentyfikować każdego potencjalnego sprawcy masowej strzelaniny, czy chodzi o osobę zmotywowaną ideologią IS, czy inną nienawiścią. Ale to, co możemy i musimy zrobić, to utrudnić im zabijanie” - powiedział Obama.

Prezydent USA ogłosił też rewizję programu o ruchu bezwizowym (Visa Waiver Program), dzięki któremu obywatele 38 państw - w większości obywatele UE - mogą podróżować do USA bez wizy. Rewizja ma zapewnić, że posiadający europejskie paszporty bojownicy IS nie dostaną się łatwo na teren USA.

Ponadto zrewidowany ma być system przyznawania wiz K-1, czyli wydawanych obcokrajowcom planującym małżeństwo z obywatelami USA. Na takiej właśnie wizie przyjechała do USA w 2014 roku z Arabii Saudyjskiej Tashfeen Malik - współsprawczyni ataku w San Bernardino.

Natomiast jeśli chodzi o walkę z IS w Syrii i Iraku, Obama ponownie wykluczył operację lądową USA.

„Nie możemy po raz kolejny dać się wciągnąć w długą i kosztowną wojnę lądową w Iraku lub Syrii” - powiedział.

Podkreślił, że dżihadyści z IS chcą takiej walki, bo „wiedzą, że jeśli okupujemy zagraniczną ziemię, to mogą przez lata prowadzić powstanie, zabijając tysiące naszych żołnierzy, (…) i wykorzystywać naszą obecność, by rekrutować jeszcze więcej bojowników”.

Przekonywał, że obecna strategia USA, która polega na przeprowadzaniu ataków z powietrza, wykorzystaniu sił specjalnych i wsparciu lokalnych sił walczących z IS w terenie, by pomóc im odzyskać kontrolę nad swoimi krajami, pozwoli osiągnąć „trwalsze zwycięstwo”.

Jednocześnie przestrzegał rodaków, by w walce z terroryzmem nie dać się zastraszyć, nie porzucać drogich Ameryce wartości i nie ulegać obecnej w kampanii prezydenckiej antyislamskiej retoryce.

„Nie możemy zwracać się jeden przeciwko drugiemu, pozwalając, by to była walką między Ameryką a islamem” - powiedział.

„Nawet w tym gorącym politycznie okresie, gdy dyskutujemy o krokach, które ja i przyszły prezydent musimy podjąć, by zapewnić bezpieczeństwo naszego kraju, nie możemy nigdy zapomnieć, co czyni nas wyjątkowymi i że wolność jest silniejsza niż strach” - dodał na zakończenie orędzia.

AM/PAP

[Fot. PAP/EPA/SAUL LOEB/POOL]


Warto poczytać

 1. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 2. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 3. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 4. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 5. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 6. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 7. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook