Jedynie prawda jest ciekawa


Obama załatwił Polsce miejsce w ONZ?

14.12.2016

Bułgaria zrezygnowała z walki o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19, co w zasadzie oznacza, że dostanie je Polska – donosi unijny portal „euractiv.com”.

Portal dotarł do listu ministra spraw zagranicznych Bułgarii Daniela Mitowa. Szef bułgarskiej dyplomacji prosi w nim o wycofanie kandydatury Bułgarii na niestałego członka Rady, którą ogłosiła już 13 lat temu. Według EurActiv Sofia uległa naciskom odchodzącej administracji waszyngtońskiej, która „woli widzieć Polskę w tej roli”.

„Będziemy się więc starali o miejsce w RB ONZ dopiero w latach 2038-2039” - pisze Mitow. Według niego Sofia wycofała swoją kandydaturę po odpowiedniej decyzji rady ministrów, która zapadła już we wrześniu 2015 r. W zamian Polska miała wesprzeć kandydata Bułgarii na sekretarza generalnego ONZ.

Zdaniem „euractiv.com” to jednak mało prawdopodobne bowiem „o tym, kto zostanie sekretarzem generalnym ONZ decydują członkowie RB ONZ, do których Polska przecież nie należy”. Ostatecznie został wybrany Portugalczyk Antonio Guterres. 

Sofia nie chce natomiast potwierdzić, że wycofała swoją kandydaturę do RB ONZ pod naciskiem USA. Twierdzi, że doszła do wniosku iż „ma inne priorytety”, choćby przewodnictwo Rady UE w pierwszej połowie 2018 r. 

Źródła „euractiv.com” jednak twierdzą, że administracja Obamy „nie miała zaufania do Bułgarów”. Premier Bojko Borysow, lider centroprawicowej partii GERB, niedawno podał się do dymisji po zwycięstwie kandydata Socjalistów Rumena Radewa w wyborach prezydenckich. 

Jego dymisja spowodowała poważny kryzys polityczny. Borysow pozostanie jednak na razie premierem, do przyśpieszonych wyborów w marcu 2017 r. 

Rosja wraz z USA, Chinami, Wielką Brytanią i Francją zasiada w Radzie Bezpieczeństwa na stałe i ma prawo weta. Poza tym jest w Radzie 10 państw bez prawa weta. Ich kadencja trwa dwa lata.

Co roku wymienia się 5 z 10 niestałych członków Rady Bezpieczeństwa, każdy reprezentuje jeden z regionów świata. Polska i Bułgaria były jedynymi kandydatami na lata 2018-2019 w regionie zwanym Europą Wschodnią (europejskie kraje postkomunistyczne oraz kraje byłego ZSRR, także z Kaukazu, ale bez tych z Azji Środkowej).

Kandydat musi jeszcze uzyskać poparcie dwóch trzecich wszystkich członków ONZ - na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Głosowanie odbędzie się w czerwcu 2017. Polska była pięć razy członkiem Rady, po raz ostatni w latach 1996-1997.

Ryb, euractiv.com

Fot. [Wikimedia Commons/GNU Free Documentation License}Warto poczytać

 1. dudatbilsisi 26.05.2018

  Prezydent Duda w Gruzji: Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm.

  Polaków i Gruzinów łączy umiłowanie wolności i patriotyzm. Nie godzimy się na naruszanie granic suwerennych państw i łamanie prawa międzynarodowego - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda. Nasz region musi stać razem wobec "agresywnego świata" - zaznaczył.

 2. Ciaza 26.05.2018

  Smutny dzień dla życia. Irlandia zrywa z ochroną dzieci nienarodzonych

  Ponad dwie trzecie uczestników irlandzkiego referendum opowiedziało się w piątek za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji zrównującej prawo do życia kobiety i nienarodzonego dziecka - wskazują sondaże exit poll dla "Irish Times" i telewizji publicznej RTE

 3. PutinMh17 25.05.2018

  Putin znów bezczelnie udaje Greka? "To nie był rosyjski pocisk"

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek ocenom, że malezyjski samolot nad wschodnią Ukrainą został zestrzelony w roku 2014 pociskiem rakietowym pochodzącym z Rosji. Oświadczył też, że Moskwa nie została dopuszczona do śledztwa w tej sprawie

 4. Israelflaga 25.05.2018

  Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

  Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich

 5. Irlandia25052018 25.05.2018

  Irlandia na rozdrożu. Kraj decyduje w sprawie aborcji

  W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego kraju chroniącego życie za wszelką cenę oraz państwa liberalnego, które stawia na prawo jednostki do wyboru

 6. 1270seku8ndeiro 25.05.2018

  Makabra w szpitalu, przez pomyłkę lekarzy mężczyzna stracił nogi i ręce

  Mimo starań wielu wspaniałych lekarzy, dla których troska o los pacjenta jest najważniejszym z priorytetów, stan polskiej służby wciąż pozostawia wiele do życzenia

 7. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 8. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook